bugün

sözlükte ardı ardına kürt, türk, alevi gibi ayrımların yanında, eskideki sağcı solcu akımlarını hortlatmaya çalışma çabaları sonucu an itibariyle görünen fikir savaşından doğabilecek durumdur.**
(bkz: beni kategorize etme)
(bkz: kalansız bölme işlemi)
(bkz: kategorize edilmemiş yazar kalmasın kampanyası)
modların, ardı ardına gelen faşist hareketleri cezalandırmaması sonucu ortaya çıkan tehlikedir.

edit: faşist nedir? (#1151058)
karşıt fikirlerin karşılıklı saygı ile savunulması durumunda söz konusu olmayacak olan olaydır.
özgürgürlüklerin, bireysel düşünceleri ifade etmenin zararlı olduğunu ima etmeye, korku salmaya çalışan başlık. herkes özgürce düşüncesini beyan edebiliyorsa niye bölünsün. asıl, özgürce düşüncesini ifade edemeyen insanlar sözlükten ayrılmak isteyebilirler ve sözlük böylece bölünmüş olur. bozuk bir mantıkla yazılmış başlık. sözlüğün tek tipleşmesi sözlüğün bölünmüş olması anlamına gelir zaten.
şunu anlatmaya çalışan durum;

sözlük, fikirlerin rahatça ifade edilebileceği bir ortamdır. fakat bu ifade özgürlüğünün, başkalarının ifade özgürlüğünü kısıtladığı ve "dayatma" olduğu yerde, buna moderasyon müdahale etmelidir.
(bkz: sözlüğün voltran ı oluşturamaması)
sözlükteki forum tadında entrylerin inanılmaz derece çoğalmasının nedeni. bir çok insan entrylerle karşılıklı atışıyor.
(bkz: sozlugun asal sayi sanilmasi)
sözlüğün ebobunu almak.
türkiye'nın yansısı sözlüğün içine düşer gibi gözüktüğü gaflet ve delalet örneği haldir.

neyse ki, "çimento"muz sağlam da, her gün üçer öğün yediğimiz aile sofraları sayesinde beraber kalıyoruz.
sözlügün bölünmesiyle kalsa iyidir aslinda hadisesidir. "türkiye'yi bölüyorlar sözlügü bölünmekten nasil kurtaracaksiniz?" "buradaki kürt/türk, alevi/sünni, solcu/sagci ayrimlari bitince refaha mi ulasacagiz?" sorularini akla getiren durumdur.
avrupa devletleri ve amerika'nin, ayni irak'ta da izledigi politikanin maalesef ki yavas yavas amacina ulasmakta oldugunun göstergesidir. türkiye'deki insanlarin da birbirlerine düsmesi, mezhep ayriliklarinin olusmasi, ic savas cikmasi ve asil düsmanlarini birer iyilik melegi olarak görüp birbirlerini öldürmelerini saglamak icin pusht'un oynadigi oyunlar arasinda yer alir. hükümet de dahil herkes bunu anlayip gördügü halde gizli antlasmalarla, yillar önce atatürk'ün son vermeye calistigi kapitülasyonlarla ekmeklerine bir de yag süreriz, sonra da bölündük, bölünecegiz, su, bu.
(bkz: yok boyle bisey)
tartışmanın var olmadığı yerde gelişimin olması beklenemez şöyle olsa çok mu iyi olurdu sanki:

- abi bence dünya aslında yuvarlak değil tepsi gibi...
- bence de?

yada

-yoğurt siyahtır
-bence de

yazarların bilgilerini (bilgisizliklerini) sergilemeye çabaladıkları ortamlarda bile sözlükte falancalar burayı bölecek şeklinde bir durum ortaya çıkıyor olmalı ki birileri tedirgin olmuş. bizler eğer ata'nın ülkeyi emanet ettiği gençlik isek tartışmalardan kaçmamalı bilakis kendimizi mutlak doğrular üzerinde geliştirmeye çalışmalıyız "vay şu söylendi bölünecez, vay bu konuşuldu bölünecez" gibilerinden korkacaksak ne atanın emaneti üzerinde kalalım nede çinde ki ilim için kendimizi zorlayalım, "benim bildiğim doğrudur" deyip oturalım kıçımızın üstüne...

tartışmadan korkan tartışmalardan kaçan darbe zihniyetinin bir sonucudur, maalesef ki tikki muhabbetleri dışındaki herşey bölücüklükle suçlanıyor.

(bkz: bu yazıyla bende bölücülük yaptım)

(bkz: susturamazsınız bölücülük yazacam)

(bkz: korkma lan burdan bölünmeyiz)
thedewil abimizin kaptığı olaydır. * anlatmak istediğim tam olarak odur.
dış sözlüklerden beslenen, onlar tarafından ayartılmış kaşarlar tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel olay.
(bkz: moderasyon göreve)
karşıt fikirler mantıklı ve doğruluğu kanıtlanabilir kaynaklara dayandırılarak özgürce savunuldukça değil sözlükte, hiç bir yerde gerçekleşmeyecek olaydır. demokrasi diyeceğim ama biliyorum bu sözlük ortamları demokratik değiller.

ben yine de diyeyim.

demokrasinin çoğunluğun diktatörlüğü olmatan çıktığı ve azınlığın da isteklerinin ve fikirlerinin ülkenin huzurunu ve bütünlüğünü tehdit etmediği sürece dikkate alındığı anda da hiç bir yerde bölünmeden söz edilmeyecektir.

fakat genel sanı böyle değildir. insanlar demokrasiyi ''çoğunluğun dediği olur'' şeklinde anlamışlardır ve o insanlar çoğunluk olarak kaldıkları sürece de demokrasi en iyi olarak kalacak ve yapılan bu haksızlığa baş kaldıranlar da bu demokrat! çoğunluk tarafından ezilecek, sindirileceklerdir.

bilmem.anlatabildim mi?
Dinciler, laikler, faşistler, solcular, sağcılar derken herkesin birbirine ayar vermeye başlamasıyla, tarafsız bir şekilde girilen cumhurbaşkanıyla ilgili entrylere verilen eksi oylarla * anlaşılan bölünmedir.
son zamanlarda sözlükte hissedilen durumdur. bırakın yazarların birbirlerini kategorize etmesini, yazarlar artık kendi kendilerini sınıflandırmaya başladılar. kendince statü sahibi olduklarını düşünüyor olmalılar ki mod olmak isteyeninden, muhtara adayına, klub kuranından, organizasyon sorumluluğuna kadar bir adım önde hissedebilecekleri hangi unvan olursa olsun yanıp tutuşuyor sözlük ahalisi.. ya bütün yazarlar lider ruhlu, yazarlık kesmiyor, ya da gerçek hayatta başarısız ne kadar insan varsa burda toplanmış diye düşünmeye başladım.

not: sözlüğün yeni zamazingosu karma puanının olaya tuz biber ekmesi de ayrı bir mesele.. yazarlara çok görmemek lazım tabi. *
20-30 dakikadır veteriner çük yemezle ona sövenler ve destekleyenlerin kapişmasi sonucu oluşmuştur.
(#7405074)
http://www.metinkilic.net...2010/01/mayoz-bolunme.jpg
çoğalıyor demektir.
güncel Önemli Başlıklar