bugün

enteresan olay.

afrikalılar fransa'ya gidip topçu, popçu olabiliyorlar. hiçbiri olamasalar dil bilmeleri sayesinde avrupa'nın göbeğinde yaşıyorlar.

avusturalyalılar, doğuştan ingilizce biliyorlar. vize alamayacakları ülke yok gibi bir şey.

hintler, doğuştan ingilizce biliyorlar ve bizim burada yüksek lisans için gittiğimiz üniversitelerdeki eğitimi ilkokuldan almaya başlıyorlar. çoğu amerika'Da mühendis ve deli paralar kazanıyorlar.

bu milletlerin ataları zamanında çok büyük sıkıntılar çekmiş olabilirler ama şimdi krallar gibi yaşıyorlar açık ve net.
(bkz: bülbülü altın kafese koymak)
o saydığın toplumların hepsi, kendi benliklerini kaybetmiş toplumlar.

Afrika ülkelerinin çoğunun ana dili ingilizce, Fransızca ya da portekizcedir.

Hindistan'da ise ingilizce o kadar çok yaygın ki Hintçe ile karıştırıyorlar cümleleri.

yani o artıları kazanmak, hiç ama hiç kolay olmadı.
hintliler sömürge değildir gandhi ile bağımsızlıklarını kazanmıştır , avusturalyalılar da sömürge sayılmazlar çünkü ingiliz kökenlidirler ana vatanlarının vatandaşı olarak o kıtaya yerleştirilmişlerdir afrikalılar krallar gibi yaşamıyor açlık ve sefaletten sürünüyorlar .
Her zaman ingiliz mandasında bulunan bir memlekette yaşamak istemişimdir. Bağımsız olduk ne işimize yaradı sanki?
(bkz: Sikiliyorum ama hayatımı yaşıyorum) mantığındaki çomar gillerin durumu.

Yinede verebilirsiniz kendinizi..
sözde milliyetçi tipleri geren olay.

arkadaşlar bu kadar kudurmanıza gerek yok türkler bir ülkenin mandası olsun demiyorum ama geçmişte sömürge olarak yaşamış milletlerin şimdiki dünya düzenininde oldukça avantajlı bir hayat sürdükleri gerçek. hepsi de bağımsızlığını kazandı ama geçmişteki durumlardan kaynaklı artıları var işte olay bu.

kaldı ki ülkemiz sadece kağıt üzerinde bağımsız marketlerdeki meyve suları bile amerikan malı. elinizde çıktığı gibi almak için çift maaşınızı verdiğiniz apple marka telefonlar varken de milliyetçilik yapmayın komik duruyor. o telefonunun 1 gün bozulsa ne yapacağını şaşırıyorsun emin ol boynuna zincir bağlasalar bu kadar bağımlı ve sömürge olamazdın, sen sömürge olduktan sonra ülken bağımsız olsa ne olur açık ve net.