bugün

sadece noktalama yanlışlarında değil; her türlü yanlışta düzeltme seçeneği olmalıdır.

çok zor bir şey değil bu; sayın moderatör ve gammazlar. hayır aptalca yazıları doğrudan silin anlarız da emek verilmiş, düşünce sonucu oluşmuş yazıları da bir kalemde silmek biraz kolaya kaçmak gibi.

yani; kullanmaktan çekinmemek gerekiyor.
(bkz: hatalı spoiler)
genel olarak genç kızların estetisyenlere akın etme sebebidir.
silik bölümünde yer alan rötuslanmasi istenilen entrylerin bulundugu buton.
(bkz: basic instinct)
akla uygun olanlari dikkate alinmalidir.
bir nokta eksik diye rahatsız edilme durumu. unutulmuş işte.
madem görmüşsün koy noktayı.
gecen gün ne var ne yok acaba merakiyla bakayim deyip yapilan rötüs isteklerini gördükten sonra acaba gammazlari yeni yeni türkce yazim kurallarini ögrenen yazarlarin arasindan özenle mi seciyorlar yoksa saka mi yapiyorlar diye ciddi ciddi düsündüm. örnek vermek gerekirse:

entry: komsusu maymunken evrim geçiren bizden değildir.
rötus istegi: maymunken yazısı ken ayrı yazılmalıdır.
yazarin notu: yuh.

entry: .... herkese dinlettirilmelidir...
rötus istegi: "herkese" herkeze olmalı.

hele bir yazimi ş, ı ve ğ gibi türkce harfler kullanmadigim icin düzeltmem istenmis en cok ona güldüm. sayin gammazlar türkce klavyem yok ben ne yapabilirim? bu entryleri bu sekilde düzelten gammazlara bos zamanlarinda türkce yazim klavuzu okumalarini tavsiye ediyorum.
ayrica bu yazimin da sonuna gelir ken herkeze selamlar ederim.
soldaki silik bölümünün ayrı panellere bölünmesinden sonra görünme şansı azaldığı için daha sık kontrol edilmesi gereken editleme şeysi.
çok bariz hatalar olmadıkça, entrynin anlamını bozan kelime yanlışları yapılmadıkça kullanılması fazla gerekli olmayan aparattır.

ama entrynin genelinde sorun yaratıyorsa rahatlıkla kullanılmalıdır. örnek de verelim pekiştirelim:
yanlış yazım ---> doğru yazım
herkez herkes
bi* bir
yanlız yalnız

vs. gibi gerekçelerdir. unutmadan; entry diyalog şeklinde yazılmışsa hata aramak ve rötüş isteğinde bulunmak gereksizdir. *

edit: rötüş isteği olduğunda silik butonu yanmıyor. arada bir bakmakta fayda var silik bölümüne.
dereceye gireceğim diyerek birçok gammazın yanlış kullandığı ve moderasyonunda hiç kontrol etmeden gönderdiği isteklerdir.. hiçbir noktalama hatası olmadığı halde her entry'm yanlış noktalama gerekçesi ile gammazlanıyor.. ne kadar aptalca.. bu kadar önemli mi lan bu dereceye girmek?
noktalama işaretinden sonra boşluk koyma isteği.
sağ tarafta bulunan silik butonuna tıkladığınızda açılan sayfada bulunan ibaredir. arada bir kontrol edilmesi ve rötuş gerektiğine inanılan entrylerin düzeltilmesi için sözlüğün bizlerden bir talebidir. güzel düşünülmüş bir hededir.
sözlüğe yazar olduğumdan beri başıma günde en az 2 kere gelen olay.

da poet - selam dünyalı adlı albüme yanlış bilgi yazmışsın o albüm underground diye rötuş isteğiylede beni yarmıştır. *
oysaki albüm bandrollü bir albümdür.

(bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp)
zaman zaman çileden çıkaran isteklerin bulunduğu aparat. mesela, entry yanlış bi bilgi içerir, bunun için rötuş isteği yapılır ya da entry de bariz mantık hatası vardır falan tamam. zaten, birilerinin imla hatalarını sürekli olarak düzeltmek bana inanılmaz sinir bozucu ve son derece ukala bi davranış gibi geliyo, bunun sebebi de "ahi ahi de yi bitişik/ayrı yazamıyo mal" diye kampanyalar başlatan insanlar, interaktif ortamlarda dil bekçiliği olmaz arkadaşım, zaten canım sıkılmış, mesai saatinde bilgisayar başından kalkmıyorum, konuşur gibi yazmışım öyle (şu an da yazdığım gibi). ama şu dakika rötuş isteği kutumda şöyle bir rötuş isteği mevcut : ilk cümlede noktalama işaretinden sonra boşluk bırakılacak.

hani bahsi geçen entry kaç paragraf ben sayamadım. ama bu mu yani? 5 paragraf entry yazıyorum ve bu mu?
bu mudur? hayır, istemediğin ot burnunda bitermiş o hesap. şimdi bunu yazdım ya, inadına dolar rötuş isteği kutusu şimdi.

bir rötuş isteği daha geldi gerekçesi şu : grammar hataları dolu kelimelerde.

(grammar diildir canım o. kelime bilgisidir. ukalalık yapıyosun bari karşındakini keriz yerine koymadan yap.)
Sevgili moderatörün yazılan entrylerin sagı olmamış solu olmamuş şoyle eksık nokta yok virgul cok kacmıs diye düzeltme istemesidir.
bazen düzgün yazılmış kelimelere yanlış önerilerle gelen istektir. kimse kontrol etmiyor bunu galiba. gammazdan direkt geliyor olabilir.
özellikle halk ağzıyla yazmayı tercih ettiğim kelimeler yüzünden hiç boş kalmayan bölüm. "fıkara" da yazarım, "dakka" da yazarım. "entiri" de yazarım. kime ne?
(#5235315) nolu entry icin nokta yada virgulden sonra bosluk istemis. ben anlamadim neresinde hata var. *
himm. simdi anladim. sanirim baslik sahibi gammaz ve yazdiklarim hosuna gitmedi.
biraz gereksiz kullanılmaya başlanmış istek. kendim de gammaz olmama ve feci biçimde imla hatalarına takık olmama rağmen, bazen öyle rötüş istekleri geliyor ki abi işiniz mi yok diyesim geliyor. hani, "şey"'lerin ayrı yazılmasını, bunların yerine "bunlarn" yazmış olmamı gammazladın, burası süper de, orada virgül olmasa da olur diyerek koca entry gammazlanır mı len.
(bkz: #5303763)

yorum: bu başlık ve "penis boyunu ölçmenin incelikleri" başlığı daha ne kadar duracak sözlükte?

yazarın yorumu: oha!
düzeltilmesi istenen entry'lerin düştüğü yer.. peki kaç kişi düzeltiyor? sanırım çoğu insan düzeltmiyor.. çünkü düzeltme nedenleri oldukça komik! derece kaygısı güdenler tarafından sallama bir şekilde gammazlanmış ve moderatörler tarafından da dikkat edilmeden uygulamaya konulmuş oluyor..

bu bölümün yararlı olabilmesi için düzeltilmesi istenen entry moderasyon onayından geçerek yayın hayatına devam ederse daha iyi olur..

yoksa bu entry'i "türkçe'de iki nokta yok" diye gammazlarsını ben de hiçbir değişiklik yapmadan düzelt derim ve siz sonra tekrar gammazlarsınız.. hiç hoş değil.. ama siz derece kaygısı ile sabah akşam gammazlarsanız ona diyebilecek hiçbir şeyimiz yok!..
canı sıkılan gammazların, hatta bana göre 'işi olmayan adamların' tek nokta yerine iki nokta koyduk diye hiç üşenmeden 5 defa tıklayarak gammazladıkları ve düzeltmemi istedikleri; benimse hiç umursamadığım istek..
genelde "belirgin yazım hatası" olan entrylerde ilgili entry'nin daha anlaşılır kılınması için kullanılabilen bir gammaz aparatı seçeneğidir. kullanışlı ve işe yarar olduğu söylenebilir.

ancak ve ancak kimi zaman "türkçe karakter" kullanımı için de kullanılabilir bu seçenek. nasıl ki günlük hayatta canımız sıkıldığında yanımızdaki arkadaşımıza "off cok sikildim ya" demiyoruz, bunu yazımda da göstermemiz daha doğru olur sözlük için. türkçe karakter desteği olduğundan ötürü "çok sıkıldım" yazmak daha anlaşılır ve güzel olur.

sonuçta sözlükteki herkesin iq'su 170'lerde değil hak verirsiniz ki.
enteresan bir istektir. tanımları düzelten gammazların ne kadar uzman oldukları hakkında resmi belge isteme hakkı doğuruyor bana. misal senelerdir bildiğim mazohist kişilik bozukluğunu mazoşist olacak o diye düzelten bir gammazla karşılaşmış biri olarak "madem bunca yıldır doğru bildiğimi yanlışlıyor öyleyse bu gammaz ya bana psikanaliz yapsın ya da eski halime döndürsün, ben artık eski ben değilim." deme hakkına ulaşıyorum.
güncel Önemli Başlıklar