1. 1.
  Hadi gelin size farklı bir "Big Data" örneği anlatayım:

  Rusya' da bulunan Doping Testi amaçlı kurulmuş ve Moskova Üniversitesi bünyesinde bulunan laboratuvar, ABD' de bulunan UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) içerisindeki laboratuvar ile birlikte en büyük ve en kapsamlı laboratuvar.
  Yani bu iki yer, dünyada yapılan bütün doping testlerinin en yoğun olarak yapıldığı mekanlar.

  Asıl olaya gelelim;
  Rusya, bugüne kadar Doping Testi amaçlı olarak Rusya da bulunan WADA' ya (Dünya Anti Doping Ajansı) Akredite Laboratuvar içerisinde yapılan bütün test numulerini ve sonuçlarını saklıyor.

  WADA sorumluluğunda bulunan analiz sonuçları vb. bulgular için kesin bir gizlilik politikası ve tek taraflılık gösterirken, Rusya, bir şekilde elindeki numuneleri muhafaza etmiş ve farklı testlere sokarken, analiz raporlarını da WADA' ya çaktırmadan kopyalamayı başarmış. Hatta bunu yaptıkları yöntemler halen WADA tarafından bile tam anlamıyla çözümlenememiş. KGB (Şimdi FSB) nin de işin içinde aktif rol aldığı operasyonlarda 2014 Soçi' de Rus sporcuların örnekleri, temiz örneklerle değiştiriliyor.

  WADA numune kaplarını dünyada sadece isviçre merkezli 1 şirket özel olarak yapıyor ve özel bir kilit sistemine sahip olan bu kaplar için ayrı bir kırma aparatı var. Bu kırma aparatı olmadan açamıyorsunuz şişeleri. KGB-FSB bir şekilde bu kapları, fark edilmeyecek şekilde açmayı ve temiz örneği doldurduktan sonra tekrar kapatmayı başarmıştır.

  Rusya, numuneleri çaldığını da, kan testi- idrar testi vb. testlerin sonuçlarını depoladığını da inkar etmiştir.

  Rusya' nın bunu yaparken, dünyanın 4 bir yanından yarışan başarılı sporcuların gen haritalarına kadar farklı çalışmalar yaparak, sporcuların gelişimi için kullanılacak doping testlerinde çıkmayacak performans arttırıcıları üretmeye çalıştığı tahmin ediliyor.

  Tabi bu işin sonucu Facebook- CA gibi olmamış. WADA 2018 Güney Kore Kış Olimpiyatları' ndan Rusya' yı men etti. Rusya' nın 2014 yılında Soçi'deki Kış Olimpiyat Oyunları' nda "sistematik ve başka bir örneği olmayan" manipülasyon yaptığına dair kanıtların bulunduğu belirtilmişti.
  1 -2 ... karacay cerkes