1. 1.
  son 5 senedir, gittikçe hızlanan işbirliği çabalarıdır. iki ülkenin birbirini tamamlayan pek çok özelliği bulunmaktadır. her zaman olduğu gibi türkiye rusyayı batıya karşı koz olarak kullanmaktadır.

  anlık ve stratejik olmayan işbirlikleri için, rusya zararsız bir ülkedir. türkiye bu işbirliklerinden çok büyük fayadalar sağlayabilir.
  fakat asla bir kenara itilmemesi gereken bir gerçek vardır. rusya nın sıcak denizlere ulaşma isteği. bunun önündeki set türkiyedir.

  türkiye nin istikameti batıdır. ulus genlerinden kaynaklanan gerçekler vardır. rusya tarihin hiç bir döneminde teknoloji, sermaye ve gelişmenin sürükleyici gücü olmamıştır. ruslar, totaliter yaklaşımlara acık bir millettir.

  batı ise ilk etapta kendi cıkarını düşünse de ilerlemenin beşiğidir. kuvvetli bir güç olarak karşısında durduğunuzda, size saygı duyar. uzun vadede batıyla işbirliğinden büyük cıkarlar sağlanabilir.
  6 -1 ... pilotmont
 2. 2.
  (bkz: seks turizmi)
  5 -3 ... karamsar kelimeler
 3. 3.
  amerikan karşıtlığının tavan yaptığı dünyada kaçınılmaz olan eylemdir. rusya, türkiye, iran, suriye, çin, pakistan, güney amerika ülkeleri, hindistan ın acilen oluşturması gereken bloğun bir parçasıdır.
  2 ... vasifsiz isci
 4. 4.
  kimi için seks turizminden ibaret olan yakınlaşmadır. bunlara kurtulun şu dogmalardan diyor, türkiye'de cam bile üretemezken sadece rusya'dan teknoloji ithal edilebildiğini hatırlatıyorum. güzelim "batılı" şirketler günahlarını vermiyordu o vakit, nataşa mı kalmış?
  5 -1 ... bl
 5. 5.
  ruslar zeki insanlardır.aynı türkler gibi.bilgisayar yazılımlarında ,silah sanayiinde,ileri teknolojik ürünler geliştirmede yaratıcı bir halktır. uzay aracını karaya indirmeyi bilen , mig gibi bir uçak üretebilen , bilimsel araştırmalarda , edebiyat alanında , tıp'ta dünyada söz sahibi olan bir ülkedir.

  Türkiye coğrafik olarak ta yakın olduğu bu ülkeden yaralanabilir.devletlerarası ilişkiler duygusallık temeline göre kurulamayacağı , karşılıklı çıkarlar üzerine kurulacağı için,yakınlaşma her iki ülkenin de yararına olur.
  eskiden komünizm tehlikesiyle korkutulduğumuz,şimdi ise batılı olma martavallarıyla uyutulduğumuz için, bu antipatinin kullanılması çabaları vardır.normaldir.
  asl'olan her alanda gelişmek ise ,bize bazı konularda yardımcı olacak,birikimi olan ve bunu paylaşmaya istekli bir ülkeyle * yakınlaşmak menfaatimizedir.
  3 ... ulubilgekisi
 6. 6.
  Rusya, dünya ülkeleri arasında herhangi başka bir ülkeye muhtaç olmadan varlığını idame ettirebilecek ülkelerden birisidir. Bir zamanın süper gücü iken, sovyetlerin yıkılması ile çok zor günler geçirmiş ve son yıllardaki atakları ve istikrarlı başkanları putin'in de garetleriyle tekrar eski süper güç konumuna gelmek üzeredir.

  birinci dünya savaşında bazı aptalların gazı ile karşı karşı ya gelmiş iken, kurtuluş savaşı sırasında doğu cephesini kapatmaları ve savaşın kazanılmasında büyük önemi olan silah ve malzeme yardımını da vermiş oldukları sözlerini yerine getirerek büyük bir açığımızı kapatıp, savaşı kazanmamızda pay sahibi olmuşlardır.

  Türkiye ile ilişkilerinde en az çıkar gözeten ülkelerden birisidir. Özellikle giyim ve inşaat sektöründe karşılıklı ticaretimiz son yıllarda daha da gelişmiştir.

  Rusya, bana göre dünya ülkeleri arasında Türkiye'nin güvenebileceği nadir ülkelerden birisidir. K.K.T.C'den bile önce.

  (bkz: rusya)
  2 -1 ... blindguardian
 7. 7.
  rusya'yı kayıtsız şartsız dost gören safları mutluluktan havaya uçuracak hadisedir ki şu an böyle bir şey yoktur.
  -3 ... chilavert
 8. 8.
  ruscanin oneminin artacagi yolundaki entry dir.
  2 -2 ... ethem
 9. 9.
  devletlerarası ilişkiler duygusallık temeline göre biçimlenmez ,asl'olan çıkarlardır diyerek devam edelim.
  1 -1 ... ulubilgekisi
 10. 10.
  sscb dağılmadan önceki doğru önerme.zira sınırdık o zamanlar. ama an itibari ile yakınlaşma olamaz sanırım. sscb dağılınca sınırlarımız ermenistan ve gürcistan oldu. *
  -2 ... kirmizi baslikli kiz