bugün

O zaman aya ayak basılma olayı da yalan.
Rus kökenli biri olarak şunu söyleyeyim size: siz rus kadınları neden türk erkeği ile evleniyor sanıyorsunuz.

Rusya da avukat, doktor olarak çalışan eğitimli insanlarin yaridan fazlasi tek odalı evlerde kalıyor.

Adamlar yattığı yeri hem mutfak hem oturma odası olarak kullanıyor amk.

Lafın kısası türkiye deki doktorla işçi arasindaki refah farki rusya da yok.
O robot (kostumu) show larda, eglencelerde kullanilmak icin icin yapilmis bir kostum. Adamlarin ilkokula gitmeyen cocuklari bile bunu anliyor, bizdeki mallar hala ben olayi cozdum modunda.

ayni " robot" 6 ay evel : https://www.youtube.com/watch?v=FUZHSebEIBw
1 sene evel : https://www.youtube.com/watch?v=6SP4sdGlcCk
2 sene evel : https://www.youtube.com/watch?v=P8BBCiliEY8
rusya;

ekonomisinin %70'inden çoğu doğal kaynak satımına bağlıdır.

yeryüzünün büyüklük bakımınca birinci ülkesidir.

"sovyetler birliğinin" mirası üzerine kurulu bir ordusu vardır.

belki de birincil olması gereken madde, rusyanın %80'inden çoğu "rus"dur.

rusya'nın bir uzay üssü yoktur, uydularını eski bir sovyet ülkesi olan kazakhıstan'dan fırlatır.

türkiya;

diğer avrupa ülkelerine göre daha büyük bir alana egemen olsa da küçük ve doğal kaynaklar bakımınca verimsiz bir ülkedir.

türkiya ülkesinin "yakın dönemde" yaşadığı sorunların hiçbirini "diğer avrupalı kardeşlerimiz" yaşamamıştır.

türkiya ülkesinin ordusal araştırmaları ve geliştirmelerinin "genel süreğe" erişmesinin geçmişi rusya ülkesine göre çok daha yenidir.

ardında rus imparatorluğu, sovyetler birliği gibi bir "süper gücü" yoktur. "batılılaşma" sürecine rusyadan yüz yıl sonra başlamasına karşın diğer avrupalı ülkelerden çok çabuk benimsenme görse de 1800'lerden bu yana aşamadığı bazı sorunları vardır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

sekiz kat battaniye? güzel baş, güzel baş.
bizde çıkan petrol yok da devlet dışarıdan aldığı petrolden 1'e 1 kazanıyor. rusya da pek tabii parayla satabilirdi.

bunlarla alakalı sabah da yazdım, tekrar tekrar konuşmaya gerek yok ama rusya'ya vurabileceğiniz en son yer teknolojidir.

araba markası yok demişler; (bkz: avtovaz)

rusya'nın sorunu üretememek değil pazarlayamamak. çin'in yaptığı gibi iş bir yana düşmanlık bir yana şeklinde kurmadılar diplomasilerini.
Anlaşılan matruşka olayını çok yanlış anlamışız. Şayet gerçek matruşka buymuş demek ki. Helal olsun iyi tezgah.
--spoiler--
malın biri rusya'da gaz bedava diyor. siktiğimin salağı bizde çıkan gaz petrol vardı da devlet mi vermedi.
--spoiler--

siz harbimi salaksiniz, yoksa cok iyi rol mu yapiyorsunuz ?
Ulan aptal, bizde cikip cikmamasinin ne onemi var ? Sonucta adamda cikiyor, adamda onu kendi bedavaya kullanip, bir ton ulkeye satip hayvan gibi para kazaniyor.
Daha basit anlatiyorum salaklar icin :
Sen harciyorsun, o kazaniyor.
Yani adamlarin acinacak bir durumu yok.
--spoiler--
konumuz ne, teknoloji.
--spoiler--

Madem konu teknoloji, ben mi yazdim oraya rusyada asgari ucret artisi bilmem ne kadar diye ?

--spoiler--
doğalgazı doğanın rusyaya bahşettiği bir şey için olabilir mi demir perde fanları
--spoiler--

Dogalgazin nereden geldiginin ne onemi var ? Ister insan yapimi, ister dogadan. Rusya hayvan gibi para kazanirken turkiye hayvan gibi para oduyor mu, yoklugundan insanlar sekiz kat battaniye altinda titriyor mu, olay bu.

--spoiler--
silah teknolojisinden başka neyi var biri anlatsa da dinlesek.
--spoiler--

Uzaya us kurmus turkler olarak ruslarin teknolojideki basarilarinin bizim yanimizda lafi bile olmaz, haklisin.

Altta kalmayayim diye oyle agir siciyorsun ki, sana daha fazla cevap vermeye degmez.
Baskalari bizden daha kotu durumda, oh biz ne guzel yasiyoruz mantigindaki mallara 1-2 rakam vereyim.
Madem konu rusyadan acildi....

80 milyonluk turkiyenin 5,5 milyondan fazlasi asgari ucretle calisiyorken, 144 milyonluk rusyada 3,7 milyon.
Turkiyede bu sene 10 milyon turk seyahat etmisken, "surunen" rusyada 80 milyon.
Turkiyede millet parasizliktan, gazin fahis fiatta olmasindan 8 yorgan altinda isinirken, rusyada -30 derecede millet cam aciyor cunku gaz bedava, evler cayir cayir sicak.
Rusyanin GSMH si turkiyenin tam 2 misli,
Vergi karsilastirmalari, vs ye falan girersem, oturur aglarsin, o yuzden devam etmiyorum mal kardes.

yani diyecegim

--spoiler--
bizim ülkemizdeki demir perde fanboyları da bunlara bakıp "ulen ne liderler var bea" diyor. asgari ücrete 1 dolar zam yapılan ülkede bunu övüyorlar.
--spoiler--

deyip baskalarinin problemleriyle orgazm olacagina, yasadigin ulkenin nasil bir boka battigini, halkin nasil sefalet icinde yasamaya calistigini gormeye calis biraz.

Edit: nedense yazar kardes entry nin yarisini silivermis. ))
Doğu milleti değil mi işte yıllardır aynı zihniyet.