bugün

miadı geçmiş bally böyle yapar genellikle.
Rusya kapıya dayansın sığınmacılar gibi avrupaya topuklayacak kimsenin sözleri. Samimiyetinize inansam!
Tepeden kaçan okçuları da çağırın.
görsel
ya bi siktir git star da hercai var onu izle ya da show tv deki filmi allahın çomarı!
Şu an uygulanan başarısız politika üzerine konuşmuyorum. Malum partiyi desteklemiyorum, savaş çığırtkanlığınızı desteklemiyorum. Sadece genel bir bilgi üzerinden ilerlemek istiyorum. ihtimal değerlendirmesi olarak görebiliriz.

Rusları türkler olarak biraz abartmıyor musunuz? Ben bu korkuyu normal bulmuyorum. Tamam savaşlar her zaman oldukça korkunçtur. Vahşidir. Bana göre saçmadır. Ancak her zaman savaşma ihtimali de vardır. Haliyle ruslar içimizden geçer türü yorumlar bana normal gelmiyor ki içten geçmenin ne olduğunu gözümün önüne getiremediğim için anlamını bilmiyorum. Herhalde ezip geçer gibi bir şey.

Madde madde rusları anlatayım.

- ruslar öncelikli olarak psikolojik olarak savaş kazanır. Savaşın olduğu topraklara sonradan katılıp çok artist hareketler yapma nedenleri, tarihinde korkunç soykırımlar olma nedeni ve politikalarının tehdit üzerine kurgulanma nedeni, korkutma politikalarıdır. Ne kadar işe yaradığını kendinize bakarak görebilirsiniz. ilk önce herkesi korkutur sonra içeriye sızarlar. Aman diyeyim.

- rusya ekonomik olarak türkiye gibi büyük bir ülke ile savaşa girecek durumda değil. Rusyanın savaş ilan ettiği ülkeler petrol hattı üzerindedir ki ekonomik olarak kendilerini güvence altına alma isteği nedenli gerilim yaratıyorlar. Örnek olarak çeçenistan ve ukrayna gösterilebilir.

- rus ordusu vay arkadaş dedirtecek kadar güçlü ise neden çerkesler ile 100 yıldan fazla savaştılar? Neden bir avuç çeçen ile savaşamadılar. Cecenlerin verdiği zarar nedenli çeçen topraklarından çıktılar ve yeniden bir sürü oyun sonrası o topraklara girdiler? Bir grup çeçen ile uğraşamamış insanları abartmayın. Kaç asker kaybettiler bahsetmiyorlar. Ne kadar silah kaybettiklerini hiç konuşmuyorlar. Kuzey kafkas halkları ile uzun yıllar anca savaşıp soykırım sonrası savaş kazanan insanlar bunlar.

- rusların ukrayna geriliminde yakışıklı ve etkileyici komutanlarını pazarlama olayını biliyoruz. Hep yaptıkları şey. Kendilerini her zaman bir gerilimin kahramanı ilan ederler. Oysa ciddi kayıplar veriyorlar. Şişirme rakamlara inanmayın.

- rusya, bir zamanlar ermeniler ile işbirliği yaparak türk köylerine girdiğinde, basit çeteler tarafından o köyler korundu. Türklerin acısına saygıdan bu olayları konuşmuyoruz ama dilerseniz abartmayın. Emirler ortadan kalkınca türkiye'de yaşayan herkes iyi savaşır. Biraz dik durmak bu yüzden yine gerekiyor.

Bir işin içinde ruslar varsa hiçbir şeye inanmayın. Dostça bir tavsiye. Ruslara karşı ne kadar savaş kaybettiğimizi konuşmanın yine faydasız olduğunu düşünüyorum. Çerkesler Ruslara karşı savaş kaybetti mesela. 100 yıl savaştıktan sonra. Hatta çerkesler 1864 yılında evet türkiye'ye gelmiştir ancak hâlâ dağlarda saklanıp savaşmaya devam edenler vardır. Bunların bazıları 1900 yılların başında geldi bu ülkeye. Görüldüğü üzere bir grup insan yine ruslarla nerdeyse 40 yıl daha uğraşmaya devam edebilmiş.

Yani her zaman sonuca bakılmaz. Biraz dik durmak lazım. Türkler elbette savaşalım, asalım keselim dememeli ama korktuğunu yine belli etmemeli böyle. Bu fazla.

Edit: diyeceniz ki artık savaşlar nükleer silahlarla falan yapılıyor. tabii kolay öyle. Herkes istediği ülkeye bir şeyler atıyor. Tabii.

Edit: eee her şey silah ile oluyorsa ve çeçenlere silah desteği sağlandı ise, sizin silahınız yok mu? Ayrıca sen korkmuyorsun ortalık ruslar bizi öldürür diyenlerden geçilmiyor. Ne üstünüze alınıyorsunuz her haltı?
Peki kaçını kazandık la dibrik..
Yalan mı? Rusya ile onlarca kez savaşmadık mı? Gerekiyorsa savaşmayacak mıyız? Müslümanım elhamdulillah.

Tengir tungur’un yukarıda -her fırsatta olduğu gibi -Müslümanlara atıp tutarken, kama düzeninde hakka yürüyen askerlerimize “şehit” payesi vermesi de ironik!
Kodumun emeklisi yattığı yerden sallıyor.
O kadar ileri gitmeden şu boğazları bir haftalığına kapatmayı deneseniz..

Bu arada 16 kere savsştığımızı söyleyen, bu savaşların 14'ünde çok pis yenildiğimizi, birini ucu ucuna kazandığımızı, bir diğerini ise ingiltere ve Fransa'nın askerleri ve donanmaları ile bize katılmaları sayesinde kazandığımızı hatırlatsa cahil cühelaya biraz genel kültür olurdu.

Hadi canınızı sıkacak bir şey daha söyleyeyim: yenildiğimiz savaşların bir çoğunda Osmanlı'nın silah teçhizat durumu ruslardan iyiydi. Mesela plevne' de ruslar hala ağızdan doldurma tüfek kullanırlarken bizim askerlerde kovboy filmlerinde gördüğünüz winchesterler vardı.

Asker sayısı desen, bir zahmet kartal ovası savaşına bakın. Şimdiye kadar duymadınız değil mi?

Devletin bu kadar önemli makamlarına layık görülenler bu kadar sorumsuz ve boş konuşabiliyorsa vah bize...

Not:eksileyip kaçanlar yanlış bir bilgi verdim de ona mı kızdılar, yoksa huysuz çocuklar gibi doğruları duymak işlerine gelmedi, ona mı kızdılar gerçekten merak ediyorum.
voice of america ......

rus - türk savaşının galibi

batıdır ...

batı yüz yıldır buna çalışıyordu ...
Geçmişteki Şartlar aynı mı? Dünyanın en büyük 3 askeri gücünden biri var karşında. Böyle yorum olur mu ya...

inanılır gibi değil...
Neyle savaşacağız.
güncel Önemli Başlıklar