bugün

Hatay semalarında yabancı bir uçak geziyor, ikaz ediyorlar, tınlamıyor, sonuçta vuruyorlar uçak Düşüyor. Kimin uçağı olursa olsun memleket toprağı lan yabancı bir uçak uçuyor vuracaklar tabi.

Pilot Suriye'ye Düşüyor. Memleketimin solcuları Türkmenler pilotu öldürdü gibisinden bir yaygara koparıyor. Görüldüğü kadarıyla videolardakinin hepsi Arap tipler. Hoş Türkmen olsa ne olur. Adamlar Suriye Vatandaşı.

Sonra putin çıkıyor Rus halkının gazını alıyor. Türkiye çok ışidi rererö diyor. Ulan Sayın putin sen sırf Antep'te ışide yapılan operasyonları biliyor musun?

Sonuçta Türkiyenin bu eyleminin hukuki bir dayanağı var. Öyle bol keseden atıp tutmakla olmaz bu işler.
hassas bir konu teknik olarak irdelenip açığa kavuşacaktır ancak:
(bkz: doğalgaza zammı mecburen yapmak zorundayız) açıklamalarını yakında duymuş olacağımız durum.
mundar etmişler canım uçağı. daha sürülürdü o.
Arkasında büyük bir komplo olan olaydır. Tam 1. sınıflardaki rus kızla muhabbet kurmaya başlıyorum ikinci gününde rus uçağı düşürülüyor. Bunun adı alçaklıktır.
sabah sabah yürek yemişler galiba dedirten olay.

Hayır olaydan sonra malum medya neden hemen 'ama biz nato ülkesiyiz' diye söylenmeye başladılar. Lan indirdiğin uçak Rusya uçağı ne natosundan söz ediyorsun.
hiçbir sounucu olmayacaktır. çok duyduk bedel lafını ancak dizilerdeki kadar bile gerçekçi değil artık.
israil açık sularda bir sürü insan öldürdü, sonuç? para demesin kimse!
amerika yönlendirilmesiyle yapılmış bir halt, zira putin in de dediği gibi gerekçeli bir şekilde düşürüldüyse direkt nato ile değil rusya ile bağlantıya geçilirdi.
mukaddes türk vatanına yönelen her türlü tehdidi bertaraf edeceğimizi gayet açık ve net bir şekilde belirttik. Bu hamle gerekliydi zira rusya son dönemde ipi azıya almış bir halde bizim sinir uçlarımıza dokunuyor, türkmenleri bombalıyor ve hava sahamızı ihlal ediyordu.
artık ruslar suriyede bir hamle yapmadan önce iki kere düşünürler.

çılgın türkiye rus hava kuvvetlerini coşturuyor.
teknik analiz: görüntüler uçağın yerden uçaksavar mermisiyle vurulduğunu düşündürüyor. motorda alttan yangın başlamış durumda. bu kesinlikle havadan havaya atılan bir füzenin işi değil. eğer füze olsaydı uçak ciddi oranda parçalanırdı. f16'nın 20 mm topu da uçaksavar benzeri etki yapabilir. tsk, f16 müdahale etti dese de, uçaksavar olasılığı daha yüksek.

siyasi analiz: tsk'nın ve davutoğlunun çabucak olayı üstlenmeye yönelik açıklama yapması büyük hatadır. bir kaç gün sonra biz yapmadık, yerden vurulmuş şeklinde bir açıklama yaparlarsa benim açımdan sürpriz olmaz. bu olay olmasaydı daha iyi idi. bir yada on rus uçağı düşürmek hiç bir şeye yaramaz. aksine rusya o noktaya on kat, yirmi kat daha ağır saldıracaktır ve buna imkanı var.
Biraz gerginlik olur iki tarafta birilerine silah verir olaylar çıkar sonra sular durulur.
ben bu olayı biraz penaltı tartışmasına benzetiyorum. uçak bizim sınırda vuruldu suriye tarafına mı düştü. suriye tarafında mı vuruldu önce bunu kararlaştıralım. hem biz uçağı vuruyoruz da uçağın kimin uçağı olduğu belli değil belki bomba atcak oradan. içindeki adam horaşo, ti uchen krazivaya, davay, duj, plaj demiş mi ki biz rus olduğunu bilelim. sen sus pus içinde sinsi otur sonra vurduk mu vurduk... amerika vuruyo vuruyo bişey yok biz vurdukmu öeeeee. sikerler efenim böyle işi. he bide vurmasan diyolar sen nasıl devletsin sen nası ordusun bizim bütün stratejik moktalarımızı tespit için uçtlar bi savaş çıksa vindoslar kitlenecek yazıcı bile çalışmayacak diyen tipler var. bilmiyorum yani analizi yapamadım.
bu olayı üstlenmek siyasi basiretsizliğin daniskasıdır.

neymiş efendim, esad gidecek demokrasi gelecekmiş...

ulan esadınıza da... demokrasinize de...

bu olay sonrasında pkknın eline bir kaç uçaksavar füzesi vereceklerini göremiyor musunuz?
Fırtına öncesi sessizlik bu daha kötü şeyler olacak.
Nato elçileri brüksel'de toplanıp türkiye'ye itidal( Aşırı olmama durumu, ılımlılık, ölçülülük) çağrısı yapmış.

biz de amerika,fransa ve rusya'dan kalkıp ırak ve suriye'yi vuranlara itidal çağrısı yapamadık ya ona yanarım.
Öyle bir jeopolitik konumumuz var ki düşman başına. Kimle iyi geçinmeye başlasak, ilişkiler gelişse zıt kutuptan müdahale gecikmiyor.
(bkz: #30350514)
bu iki ülkeninde birbirine ihtiyacı vardır savaş falan çıkmaz lakin dikatli olmak elzemdir. yapacağımız bir hatanın bedeli ağır olabilir fakat dediğim gibi savaş falan çıkmaz yapmamız gerekeni yaptık diye düşünüyorum vesselam.
"kimse türkiye'nin gücünü test etmesin" adam o kadar dedi inanmadınız. bak ne oldu ?
sayın pickurusu uçak tabiki düşürülür kendi kendine nasıl düşsün?
ucak on kez ikaz edilmis. ben olsam bir kez ikaz eder ve fuzeyi yollardim. ancak onlar da on kez ikaz etmekte hakli cunku ruslar kalin kafalidir hemen algilayamazlar.
Rus dışişleri bakanı vatandaşlarına türkiyeye gitmeyin demiş ne olacak şimdi bizim genç milliler rusyayamı gidecek.
Uçağın modeli açıklandı ve 1970-1980 döneminde kullanılan model olduğu söyleniyor. Putin çıktı Türkiye bizi sirtimizdan bıçakladı diyor. Çeçenistan baskanimidir nedir o çıktı Türkiye bu yaptığından uzun sure pişmanlık duyacak diyor. Amerika kendini bizim bir alakamiz, yardimimiz yok diyerek taca attı. Ülke bir yere surukleniyor ama hadi bakalım hayırlısı.
Türkiye zaten gelen geçen ülkesi olmuş. Dik duruş gösteremediğin bir ton konu varken rus uçağına bu kadar yaygara koparmak bence saçmalık. türkiye bir çok şeye müsama gösterirken bunu da görmezden gelebilirdi. Yani bundan daha önemli konularda sus pus olduk. Bu yüzden bence erdoğan'ın kahramanlık taslaması bu. Madem türkmenleri bu kadar düşündün ışid ırak'ta türkmen öldürürken neredeydin? Sadece esad'a düşmanlık yapabilmek için soydaşlarımızı kullanıyor.
türk hava sahasını ihlal ettiği için önce ikaz edilmiş ,sonra düşürülmüştür . ruslar düşünsün bizim meselemiz değil .
açeydim gollarımı vurma dideydim.
güncel Önemli Başlıklar