1. 1.
  Abd'nin yaptırımlarından payını alan birçok ülke gibi Rusya'da payını alıyor. Tabii rusların yine eli güçlü bir şekilde. Döviz alımını da kısıtlamış Rusya.
  3 ... cimbomlu yazar
 2. 2.
  Kime selam versek götü toplayamiyor.
  5 ... karton toplayan cocuk
 3. 3.
  biz kime yakiniz ben bilmiyorum vlla bir rusya krizi bir abd krizi bir israil krizi bir ay once abd dost dedik daha onceleri ruslar tuh kaka dedik. simdi ruslarla kader mahkumu olduk. O zengin oglu biz kuzeyin oglu yine olan bize oldu.
  ... daenerys1907
 4. 4.
  rus rublesi abd ve ab yaptırımları başladığından beri ciddi değer kayıpları yaşadı.

  misal 2012 de 1 dolar 40 ruble seviyelerindeyken, 2016 da 80 rubleyi gördü. şu an 68 rubleden işlem görüyor.

  rusya, çin gibi ülkelerle kendi paraları üzerinden ticarete geçeceğini duyurdu. erdoğan'ın çağrısına da kremlin sözcüsü petrov "türkiye ile milli para üzerinden ticaret yapabiliriz. ancak titizlikle incelenmesi gereken bir konu" dedi bugün.
  ... daikokuten
 5. 5.
  mesele şu.

  adamlar doları kullanmasa ne kaybeder? ne kaybeder mesela doğalgaz mı alamaz, benzin mi alamaz? bunları temin ediyor. silah sektöründeki ihtiyacını mı karşılayamaz? e zaten bunlar da kendisinde var.

  Tarım ihtiyacını mı karşılayamaz? bunları da hallediyor. telefonu bilgisayarı desen en krallarını japonyası koresi çini yapıyor.

  yani bu adamlar dolar pahalı olsa da ihtiyaçlarını karşılar biz zaten daha da azaltıcaz dolarla işimizi diyorlar. Türkiye nasıl azaltacak?

  bunu konuşmak lazım. yoksa benim kullanmadığım para birimi isterse 1 birimi 1000 lira olsun kimin umrunda?
  3 -1 ... keyf kahyasi
 6. 6.
  Dolar cok uzun sure 62 ruble civarindaydi, su an 67 civarinda. Yani hissedilir bir fark olmadi. turkiyenin kriziyle kiyas kabul etmez.
  Ayrica 2016 da 80 e falan cikmadi, gotunuzden element uydurmayin. Yanlis hatirlamiyorsam en fazla ciktigi 70 ruble civariydi.
  ... dinsiz kitapsiz kafir
 7. 7.
  Yüzde 1,8 düşen Rus Rublesi Dolar karşısında 80.156 seviyesinden işlem görerek en son Aralık 2014'te aştığı ve Rusya Merkez Bankası'nı acil faiz artırımına zorlayan seviyeyi aştı.

  https://www.haberturk.com...inda-rekor-dusuk-seviyede

  element?
  2 -1 ... daikokuten
 8. 8.
  iş benzinle silahla bitmiyor. yani bir ülkenin ithalat kalemi sadece benzin ve silahtan ibaret değil.

  örneğin 2016 verilerinde rusya, dünya ithalatçı ülkeler sıralamasında 25.ülkeydi. 182 milyar dolar ile. yani birçok kalemini ithal ediyor. tamam doğalgazı var, silahı var. eee başka? sanayisi yok, yaş sebze meyvesi yok, tekstil yok, deniz ürünleri yok, yedek parça yok. yokoğlu yok. türkiye ile rusya uçak krizinde, gidip sırbistan'da sanayi kurmayı, suriye'de bağ bahçe ekmeyi bile düşündüler.

  yani "rusya kendine yeten bir ülkedir" çıkarımı çok hatalı bir bilgisizlik. hiçbir ülke kendi kendine yetemez. şu an dünya genelindeki vergi savaşlarının sebebi de budur işte.
  2 ... daikokuten
 9. 9.
  Abd dediğin ülke sadece rusya değil yeri gelince ingiltere, almanya gibi ekonomik devleri dahi karşısına alıyor. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin ortada şöyle bir gerçek var; adamların 30 kilo taşağı var, istediğine koyuyor postayı.
  1 ... ecinni
 10. 10.
  evet kardeş, element..
  herşeyi herkesten daha iyi bilmek gibi bir zorunluluğunuz yok. rusya'da yaşayan biriyle rusya hakkında iddialaşma medeni cesaretinizide ayrıca tebrik ediyorum.
  o seksen dediğin sakın euro olmasın? Hos, euro bile o kadar cikmadi.
  bak bakalım gün be gün 2014 kasımında kur neymiş.
  http://rdkurs.ru/11_2014_god
  -1 ... dinsiz kitapsiz kafir