1. 1.
  düşündüren gözlemlerdir.

  http://www.gunboyugazetes...n-ben-yoruldum-2466yy.htm

  üşengeçler için;

  --- spoiler ---

  emekli bir türk ile evlenen 72 yaşındaki rus hanım, türklere ait gözlemlerini anlatıyor:
  "ben türkiye'ye geldi, evlendi. türk erkek, türk kadınlar çok yemek seviyor.
  hep çeşit istiyor.
  biraz oturuyor hemen yemek soruyor. sonra hasta olmak anlatmayı çok seviyor.
  şikâyet çok.
  kadınlar kendine zaman ayırmak bilmiyor. hasta olmak bekliyor, doktora gitmek sonra doktor diyecek; 'dinlen çok yoruldun.' bunu bahane ederek hep hastalık konuşarak geçiriyor.
  çocuklar hep televizyon başında.
  eşimin oğlu evlendi. torun televizyon başında.
  geline dedim ki; çocuk seni az görüyor onları çok görüyor.
  zihninde sen az, onlar çok. reklamları ezberlemiş. öyle ezberlemiş istiyor anne reddedince ağlıyor.
  işte böyle ağlıyor sonra yine istiyor yine ağlıyor. 3 gün 4 gün sonra anneyle arada çatışma oluyor. şimdi saygı nasıl olsun?
  çocuğun zihninde anne az, televizyondakiler çok.
  *
  kapat onu çocuk seni seyretsin seni anlasın senin güzelliğin onun beyninde yer etsin dedim.
  kimse anlamıyor çocukların beyni kimlerle doluyor.
  sen çocuğu doğurdun. sen hatırlıyorsun onu kundakladı büyüttün. sen hatırlıyorsun
  o bunları bilmiyor.
  karnını bile televizyon başında doyuruyorsun senin yüzüne bakmıyor o çizgi filme bakıyor.
  sonra diyor ki çocuk yüzümüze bakmıyor hiperaktif.
  çünkü çocuğun beynini televizyon artık yeniden tasarladı.
  *
  sonra çocuk o çizgi kahramanların vitrinde kostümünü görüyor istiyor ağlıyor. çünkü çocuk aslında artık onlara ait oldu.
  kardeşi ile oynarken bile oradaki karakterler gibi davranıyor ve o karakterler gibi konuşuyor. diyorum ki bak çocuk babası gibi değil senin gibi değil konuşması televizyon gibi.
  *
  kadınlar çok konuşuyor hiç susmuyor.
  düşünmeden konuşmak türkiye'de çok.
  hep hastalıklar çok konuşmaktan diyorum bana ters bakıyorlar.
  tiroit hasta diyor çok yiyorsun ve çok konuşuyorsun diyorum bana kızıyor.
  bana çok konuştukları zaman hemen elimle reddediyorum. diyorum ki çok konuştun ben yoruldum.
  çünkü dinlerken beyin doluyor ve ısınıyor.
  susuyorlar o zaman.
  çünkü kalp yoruluyor.
  türk kadını güzel şeyler konuşmayı bilmiyor hep şikâyet.
  kocasından şikâyet ediyor, ailesinden şikâyet ediyor, çocuğundan şikâyet ediyor kendisinden şikâyet ediyor.
  1 saat çay içiyor. çay içerken gönül demlenir fakat öyle olmuyor. herkesin sinirleri kabarıyor sonra herkes evine gidiyor bu sefer ne oluyor, hastalık oluyor."
  sosyal medyada da dolanan bu alıntı yazıyı bana bir yazar arkadaşım gönderdi. kaynağı yok. yazanı kim bilinmiyor. gerçekten böyle bir gelin hanım var mı? yoksa birisi hayali bir yabancı gelin ağzından mı yazdı? cevaplar muallak. fakat toplumumuzu bir başka gözle özetliyor. belki ülkece özeleştirimizi yaparız niyetiyle köşeye taşıdım. özeleştiriler insanı ve toplumu geliştirir. umarım faydası olur.

  beka ve gündem

  haberiniz var mı bilmiyorum; yatırım fonları tebliğine türkiye varlık fonu da katıldı. yani anlayacağınız varlık fonu'nda yer alan;
  türkiye cumhuriyet ziraat bankası aş,
  boru hatları ile petrol taşıma aş (botaş),
  türkiye petrolleri ao (tpao),
  posta ve telgraf teşkilatı aş (ptt),
  borsa istanbul aş,
  türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme aş'nin (türksat) sermayelerinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamı, türk telekomünikasyon aş'nin yüzde 6,68 oranındaki hazine'ye ait hissesi ile eti maden işletmeleri genel müdürlüğü ve çay işletmeleri genel müdürlüğü'nün (çaykur), thy'nin yüzde 49,12, halkbank'ın yüzde 51,11 hissesinin devredildiği varlık fonu'nun teknik olarak satışı mümkün oldu.
  *
  türkiye varlık fonu ise çıkan haberlere karşı bir açıklama yaptı. varlık fonu'nun satışıyla ilgili hiçbir gündem bulunmadığı belirtilen açıklamada "tamamen teknik bir düzenleme getiren ilgili tebliğden türkiye varlık fonu'nun satılması gibi bir anlam çıkarmak mümkün değildir." denildi. oysa benim düzenlemeden anladığım, daha önce varlık fonu'ndaki kurumlar ve hisseleri satılamıyorken şimdi bir satış olmasa da artık teknik olarak satışının mümkün olduğu. tamam şu an gündemlerinde yok ama alıcısı çıkarsa artık mümkün. siz ne düşünürsünüz bilmem ama ne 25 kuruşluk market poşeti, ne siyah cam filmleri kadar bu konu gündem olmadı. hani beka beka diyorlar ya... işte asıl beka meselesi bu akıl tutulmasıdır. eldeki avuçtaki her şeyi satıp mirasyediler gibi davrananları görmemek, eleştirmemek, tartışmamak ve çocuklarınızın yarınlarını düşünmemektedir.
  --- spoiler ---
  5 -3 ... haberciyim
 2. 2.
  vik vik vik. ukraynalı evli tanıdığım var kadın evde yemek yapmıyor koca yapıyor temizlik vs hepsi kocasında. çocuklar desen kendi dini ve yöresel eğitimine tabii. bütçe desen kadını bütçesi kendine erkek eve. tamam Türk erkekleri böyle olsun bizde sadece kendimizle ilgilenelim size sarmayalım. ne bileyim yani işten gelince yemek sormayın çay istemeyin temizlik beklemeyin. ne kadar kolay Türk adetlerinde ki durumları bilmeden konuşmak.
  5 -1 ... sophiaa
 3. 3.
  Büyük bir ihtimalle kurgusal bir karakterin gözünden türk insanına ayna tutulmaya çalışılmış. Ama tespitler baya doğru hakkını yemeyelim.
  -2 ... enkidu1986
 4. 4.
  Kesinlikle haklıdır..

  Burda 70 kere yazdım 71. Ye yazıyorum.

  Dünyada ki en iyi anneler rus anneleridir..
  16 yaşına kadar bıkmadan usanmadan öğretirler..

  Tüm çocuklarına verdikleri bir nasihat vardır..

  Ben de oğullarıma veriyorum bu nasihatı..

  Çöpçüde olsan başkanda hayatında hep bir spor dalı olacak...
  3 ... gezdimgordumyenildim
 5. 5.
  TOPLUMUMUZUN ÖZETiNi YAPAN GELiNDiR.
  1 ... heroo
 6. 6.
  Haklı. Türk değilim. şimdiye kadar bulgar, gürcü, laz, arnavut, çerkes, rus, selanikli ve türkler ile yaşadım. Zaten bir çoğu yapılan evlilikler nedenli akrabam.

  Çocukluğumdan beri türkler ile beraber yaşıyorum. Siz kültürünüze devam edemediniz arkadaşlar. çok üzgünüm. Hayrandım ben türk kültürüne. Araplaştınız. Türk olmayan ve türk kültüründen uzak herkese göre değişik insanlarsınız ama kimse dile getiremiyor korkudan. Bence bunlardan bahsetmek gerekiyor ki herkes türk olduğunu hatırlasın ve kültürünü çocuğuna aktarsın.

  Ailemin tanıdığı ve beraber yaşadığı türkler ile en az 60 yıllık dostlukları var. O insanların çocukları ve torunları ile arkadaşız. Ben bugün birinin kapısını çalıp açım desem karnımı doyururlar ama kimseye demezler. Gidecek yerim olmazsa haftalarca misafir ederler. Saygı sınırını aşmamak için sevgilin var mı diye sormayan insanlar bunlar. Babama hesap vermiyorum ama bu ailelerden birinin oğluna gece eve dönerken hesap veriyorum. Etrafta olan erkekler kafasını çeviriyor biz konuşurken. Çünkü bakmalarını istemiyor. Ciddiyim. Biz konuşurken başka yere baktırıyor. Nereden geldiğimi öğrenmeye çalışıyor, her gece işten o saatte gelsem sokağın başına birini koyar. Bizim ailenin erkeği gelip gece almaya üşenir seni mesela. Eve girene kadar arkandan bakıyor ve bunu sevgili olmak istediği için yapmıyor. Sokakta göz göze gelmezler. Sen onlar için kız kardeşsin. Elbette şamanizm kökenli adetler islam zannediliyor. Türklerde ve göçmenlerde böyle arap islam anlayışı yoktu. Kültürüne devam eden türklerde hâlâ Yok.

  Ancak işler bazı noktalarda tıkanıyor. Bugün beğenmediğiniz rus kadınlar hepimizden üstün durumda. Hem eş hem de anne olarak harikalar. Bir kere söylenmek türk kadınına özgü bir durum. Diğer kadınlar 2 dakika söyleniyor, türk kadınları 2 saat. Bunu biz kendi aramızda konuşuyoruz zaten. Herkes bilir bunu. Rus kadınlar rus erkeklerini sorumsuz ve kaba buluyor. Bu ülkeye gelenler geri dönmemek ve gidecek yeri olmadığı için ailesine aşırı sahip çıkıyor. Ayrıca son derece namuslu kadınlar. Aldatmaz, ailesine bağlıdır. Rus mu türk mü deseler türklere koşarım ama durum bu.

  Türkiye'de taksici tacizleri inanılmaz. Adamla istanbul türkçesi ile konuşsan bile türk olmadığını anında anlıyor. Ormana götürüyor arabayı. Gözüne baksan pazarlık yapacak. Yine gittiğin mekanda takip eden ya da hangi apartmana girdiğini izleyenler var. Sürekli soru soruluyor. Böyle olan sayısı olmayanlardan fazla. Sen şimdi yabancı bir kadının bu tipler ile karşılaşıp ülkesine gittiğini düşün, ne diyecek türk erkeklerine? Kızmak yerine anlamaya çalışın ve bu tipleri engelleyin.

  Ben şimdiye kadar orospu denilen bu şeyin bu kadar şiddetli dile getirildiğini bir tek türk kadınlarından duydum. En ufak bir şey olsa mahallenin ortasında orospu diye bağırırlar, iş yerlerinde tartışma çıksa yine orospu diye bağırırlar, çay içmeye gitsen yine biri orospu olmuştur. Onca insan gördüm hiç böyle bir şey görmedim. Hoşlandığı erkeğin sevgilisinin adını orospu diye çıkaran kadınlar çok fazla. Aran bozulsa yine aynı. Kadınlar ile dostluk kurulmuyor. Korkuyor çoğu yabancı.

  Çocukları ile ilgilenmiyorlar. Evet. Kitap okumaz. Zaten evlerde kitap yok. Gelin evlerine bakın, var mı? Çocuklar telefon ile büyüyor. Eskiden her sokak çocuktu, anneler evde dizi izliyordu. Bu kalitesizleşmenin nedenlerinden biri çocuklara eğitim vermemek.

  Göçmenlerin çoğu duruş eğitiminden komşu kızına nasıl davranılır eğitimine kadar veriyor. Valla öyle. Çocuklarının insanlara nasıl davranması gerektiğini öğretiyorlar. Nasıl giyinmek gerekir ya da nasıl bıçak tutulur. Bunlar için yardımcı kitaplar bile alınıyor.

  Rus ve türk iki arkadaşın çocukları hasta oluyor. Rus çocuğun başında bekliyor, karışımlar yapıyor, beslenme programı hazırlıyor. Türk arkadaş doktora götürmüyor..

  Kadınlar evet çok konuşuyor. Sürekli konuşuyorlar. Mesaj üzerinden bile gelip saldırıyor. Kim olduğunu bilmediğin bir insanla o samimiyeti nasıl kuruyorsun ve kavga ediyorsun? Sokakta birbirlerinin saçını başını yoluyorlar. Hatta en sonunda kendini o durumda buluyorsun. çünkü tahrik ederek üstün duruma gelme hali aşırı fazla. Ağzına geleni söylüyor çoğu. Herkesin içinde sana korkunç şeyler söylüyor. Taraftar toplamaya çalışıyor. Kavga çıkınca cam açıyorlar ses dışarı çıksın diye..

  Eğer başkalarına fotoğraf üzerinden ispat etmeyecekse yemek ikram etmeyen kadınlar var. Evinde öyle oturuyorsun. Bi de erkeksin sen diye sırtına vurulmuş erkekler var. En ufak ters düşsen tokat atıyor. Mesela arkadaşlık isteğini kabul etmediğin için tokat atıyor. Komşun evinizi basıyor ve kapı tekmeliyor. Nasıl karşı gelirsin çünkü ona?

  Böyle olmayan insanlar var ama artık böyle olanlar çok fazla. Haliyle yabancı olanların eleştirilerini dikkate alın. Çok daha tarafsız bakıyor çünkü. Bi de bana saldırmayın. Tepki vermek için eksi kısmı var, oraya abanın.
  3 ... parmak maymun civcivi
 7. 7.
  türk kadının okuyup düşünmesi gereken tespitlerdir.
  ... haberciyim
 8. 8.
  Amatörce bir kurgu tek katıldığım nokta televizyon olayı onda haklı .
  ... isminiunutanadam