bugün

gizliden ve açıktan şeytanın ordusuna fikirleriyle, suizanlarıyla destek veren insan görünümlü kişilere verilen ad.
Bu kişiler namaz kılar, infak ettiğini sanar, oruç tutar, zinadan, kul hakkından kaçındıklarını söylerler ama gel gör ki büyük kitleler hakkında bilgisi olmadan acımasızca ileri geri konuşup karalamaya yeltenir.
başkasının pis iğrenç fikirlerine davranışlarına seni de ortak etmeye çalışır. mantıklı güzel yanıtlar verince, müflis duruma düşebilecek laflar söylediğini o kişiye hatırlatınca sana hakaret etmeye başlar, halbuki iyiliğini istersin de anlamaz maalesef.
kabir azabına uğramaya ne kadar meraklı insanlar böyle ey Rabbim.

Benim de yığınla günahım olduğuna inanıyorum ama ben ne dedikodu ne kötü zanda, ne kıldığım namazların daha yazmak istemediğim bir sürü ibadetlerimin yüzüme vurulmasını ve akabinde hesap gününde bu ibadetlerimin hak sahiplerine verilmesini istemiyorum.
insanlar bir yandan namaz, oruç, Allah yolunda vermek (infak) ibadetlerini yerine getiriyor ancak diğer taraftan suçsuz masumlara suç atıyor ve kul hakkına girmekte tereddüt etmiyor.
Mesele doktor, mühendis, öğretmen olmak olmamalı. Ahlak olmalı, kin gütmemeli, cahilce bilmeden bir konu hakkında konuşmamalı.
Mesele dünyalık ve ahiretlik yatırımı en az zararla, günahla yapma meselesi olmalı, sırf dünyalık kariyer için ilim öğrenirse ve bunun akabinde hatırı sayılır meslek erbabı olursa ahiretini de yakar, bunlara koz verilirse masum insanlara da suç atar ve mezarda sonra da cehennemde hakkından iyi gelirler.

Allah şerlerinden korusun.