1. 1.
  Terk edesim var be Pedro bu şehri. Kaçak olarak bir gemiye binip, kimseye görünmeden gidesim var. Aşklarımı, hayallerimi, kitaplarımı, yorgunluklarımı bırakıp gidesim var...

  Nereye azizim bu gidiş isteği ve neden? Nereye olursa Pedro, nereye olursa. Bir çöle belki, belki kutuplara. Çünkü Pedro, buralar artık yaşanmaz. Her şey reklam, her şey yalan ve her şey para. Sahici hiçbir şey yok artık bu şehirde. Menfaatler üzerine kurulu ilişkiler, rahat bir yaşam için yapılan evlilikler, belalardan korunmak için edilen dualar var bu şehirde.

  insanların dışları parıl parıl. Ya içleri? Oto galerilerdeki hasarlı arabalar gibi insanlar. Dıştan çok parlak ve albenisi yüksek. Yakından pis ve iğrençler... Söyle Pedro, gitmeyeyim de ne yapayım?

  Mücadele azizim, mücadele. Mücadele etmelisin. Güldürme beni Pedro. Neyle mücadele ve kim için? Menfaati dininin önüne geçenler için mi? Ya da şehveti aşkının önüne geçenler de olabilir. Olmaz Pedro onlar için kılıcımı alıp çıkamam cenk meydanına. insanlar bana taş atarken onlar gül atarlar bilirim. Onun için olmaz.

  Azizim yapma. Bak hala daha şarkılar var, kitaplar var. Onların hatırı için kalmaya çalış. Hangi şarkılar Pedro? Bilgisayar ortamında ırzına geçilmeyen kaç şarkı kaldı artık? Hangi şarkı gecelerce ağlatacak güçte bizleri. Kitaplar demek ha? Kitap mı kaldı ortada Pedro. Al bak çok okunanlara. Bir adam aşkı yazmış sözde. içinde Yunus var, Mevlana var, Leyla var ama ruh yok Pedro ruh. Artık kitapçılar bile para gözüyle bakıyor kitaplara. Kaliteli kitaplar, tozdan görünmüyor arka raflarda.

  Bak istanbul bile leş kokuyor artık. Sokaklar hınca hınç dolu cehaletle. Gençlik seks ve paranın kölesi olmuş. Porno filmler yok satıyor caddelerde.

  Modaya uymuş müslümanlar bile. Bak bir film için konsoloslukları ateşe verenler, savaş zamanı birlik olamıyor. Bak Arakan kan ağlarken, beş lira göndererek rahatlatıyoruz vicdanlarımızı.

  Ama azizim olmalı, gitmemek için bir sebep olmalı. Yok Pedro, gitmekten başka çare yok. Yoruldum artık para kazanmak için okuyanlardan. Sanattan, kitaptan, müzikten ve daha nice güzel şeyden anlamayan adamlarla birlikte olmaktan yoruldum. Onun için gitmeliyim Pedro. Bir gemiye atlayıp buralardan gitmeliyim.

  Bani de al yanına azizim. Zaten artık eski tadı kalmamıştı buraların...
  1 -1 ... dark street
 2. 2.
  bir enayi ruhunu kaybetmis. buldum emanete bıraktim ordan alsın.
  ... pamuk prens ve 7 uyurlar