bugün

Oğuz Atay James Joyce ve Vlademir Nabakov'dan etkilendiği Tutunamayanlar'da apaçık belli. Ruh Adam olayı ise bir müphemlik barındırıyor bünyesinde. Çok da kurcalamayın, okuyun! Kurcalanması gerektiğinde karşılaştırmalı bir makale ile yapılır ve bilimsel olarak ele alınır. Böyle farazi cümlelerle bu güzellikleri yok etmemek lazım. Birer alınıyla bitireyim bari:

Ruh Adam:
"her sey silinip kayboluyorken nazarımdan
yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse..."

Tutunamayanlar:
"Ben ve Olric sizleri sarsmaya geldik. Dünya tarihinde eşi görülmemiş bir duygululukla ve kendini beğenmişçesine ve kendinibeğenmişçesinesankibizdenöncebirşeysöylememişçesinegillerden olmaktan korkmadan kapınızı yumrukluyoruz."
-yalnız arkadaşı bir an için random gülüyor sandım.-

tutunamayanları nedense bir türlü okuyasım gelmiyor ama denemiyor da değilim yedi sekiz kere baştan aldım hatta belki daha fazla baştan almış olabilirim. her neyse.

bence vs alır gibi geliyor.
içeriği bir tarafa, şöyle başlık açıldı ya, çok ümitlendim sözlük adına. Başlığı açanın, nitelikli entry girenlerin ellerine sağlık.
görsel
-atsız.
ruh adam gibi üçüncü sınıf masallardan hallice bir kitapla tutunamayanlar gibi bir başyapıtın karşılaştırılması oğuz atay'a ve edebiyata hakarettir.
selim pusat'ın güntülü'ye olan aşkıyla selim ışık'ın günseli'ye olan aşkının şiddeti mukayese edilir.

kahramanlar arasında galip yoktur, iki selim de tutunamamıştır.

Ama iki romanı da okuyan bilir, ruh adam'ın hazzı daha bir başkadır. Doğru kelimeyi bulmaya çalışıyorum ama tarifsiz işte. Sadece okuyan anlar. Eğer şiir bir din olsa tanrısı (bkz: geri gelen mektup) olurdu. Kendi cümlemle en iyi bu şekilde anlatabiliyorum geri gelen mektup'un bende bıraktığı izi..
Atsız'ın romancılığı yoktur diyen edebiyat özürlüyü de gördü gözüm başlıkta. Ruh adam kadar taş düşsün başına.
Oğuz atay'ın Selim'i en tutunamayandır.
Geri Gelen Mektup(Yeşil Gözlerin) adlı Şarkı niteliğinde olan Hüseyin Nihal Atsız'ın şiiri aklıma gelir. Ruh Adam başkadır. Kıyas bile yapmadım. Utandım vs yazılınca cidden utandım.
güncel Önemli Başlıklar