bugün

israil'de Erdoğan fotoğrafının üzerine çarpı atıldığı, Türkiye'de ise ulusalcılar arasında israil ve Amerikan sevgisinde hızlı bir artışın gözlendiği son zamanlarda Sedat Laçiner'e göre terörist israil devletinin tetikçisi mossad tarafından yönlerilen bir kısım suç şebekelerinin davos sonrası erdoğan'a suikast düzenlemeye kalkışma ihtimali vardır. sedat laçiner'i dinleyelim:

"Evet, şunu göz ardı etmeyelim, israil bir terör devletidir yani terör faaliyetleri sonucunda kurulmuştur. ilk başbakanları, bakanları teröristtir. israil'in temelindeki şiddet örgütlenmesi bugün de devam ediyor. israil'de devlet mi orduya sahiptir, ordu mu devlete sahiptir anlayamazsınız. israil de her şey silahlı devlettir. Türkiye'de derin devlet var diyoruz ya israil'in tamamı derin devlet gibidir. Bütün devletler israil'den endişe ederler. Dışarıda terör uygulayan bir devletten bahsediyoruz."
"Yenişafak'tan Mehmet Gündem'in, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Sedat Laçiner'le yaptığı röportajın çarpıcı bölümü:

israil'in operasyonel gücü nedir?

Hem israil hem de gücü, gerçekliğin ötesinde büyük bir efsane. Her efsane gibi bu da hikayelerden, diğer ülkelerin algı ve abartmalarından oluşuyor.

Algının abartı yönü olduğu kadar bir de gerçeklik boyutu var değil mi?

Evet, şunu göz ardı etmeyelim, israil bir terör devletidir yani terör faaliyetleri sonucunda kurulmuştur. ilk başbakanları, bakanları teröristtir israil'in temelindeki şiddet örgütlenmesi bugün de devam ediyor. israil'de devlet mi orduya sahiptir, ordu mu devlete sahiptir anlayamazsınız. israil de her şey silahlı devlettir. Türkiye'de derin devlet var diyoruz ya israil'in tamamı derin devlet gibidir. Bütün devletler israil'den endişe ederler. Dışarıda terör uygulayan bir devletten bahsediyoruz.

Erdoğan'ın batı ile arasını açmak istiyorlar

israil'de Erdoğan fotoğrafının üzerine çarpı atıldığını, Türkiye'de ise ulusalcılar arasında israil ve Amerikan sevgisinde hızlı bir artışın gözlendiği konuşuluyor.

Türkiye'de iktidarı ABD, israil, AB belirler algısı var.

Türkiye'de darbe isteyenler şimdi israil ve ABD'den destek mi bekliyor?

AK Parti iktidarının devrilmesi konusunda Türkiye'de bir gruplaşma var. Darbeyi nasıl yapalım arayışındalar. israil'den, ABD'den, AB'den destek almayı düşündüler. Dışarıda AK Parti'nin bağlantılarını kesmeyi, içeride ise ekonomik, sosyal açıdan zayıf, rejim tartışmalarıyla yorgun düşürerek sonuca gitmeyi planladılar. Planlar yapılırken ulusalcılar veya Ergenekon çeteleşmesi, nasıl olur da AK Parti ile batının arasını soğuturuz dedi. Bizde medyanın önemli bölümü ABD ve israil'i savunur hale geldi. Amaç AK Parti'yi ne pahasına olursa olsun devirmek.

israil'in Erdoğan'a 'kirli operasyon' ihtimali var mı?

Türkiye'de Yahudi bir iş adamına suikast olabilir dedim bir süre önce. Davos sonrası bir Yahudi'nin burnu kanasa sorumlusu olarak Erdoğan'ı yansıtacaklar. Türkiye'de köşeye sıkışanlar böyle bir olayı yapabilir. israil Türkiye'de ittifak kurabilecekleriyle ittifak kurabilir. ittifak için en uygunu da Ergenekon'dur. Geçen hafta Yahudi işadamlarına suikast planlayan bir El Kaide hücresi çökertildi, aynı gün israil'de bir gazetede Bursa'da bir sinagog yakıldı diye yalan bir haber çıktı.

Erdoğan için esas tehlike nedir?

Arkasına bakmadan mücadele ediyor. Davos'ta sert konuşuyor ama arkasında duran biri bıçakla bekliyor.

Yani…

Ergenekon'u temizleyememiş Başbakan ülkesinin dışında dik duramaz. Ağır fatura öder. Türkiye'de devletin içinde birbiriyle çatışan en az iki grup var. Bütün güçlerini ülke içinde hesaplaşmalarda harcarlar. Güvenlik birimlerinizle içe odaklanırsanız dış savunma ve ön alma yetenekleriniz kaybedersiniz. Çeteleriniz, hemen dış güçlerin etkisi altına girerler. Erdoğan'ın gitmesine israil kadar, Ergenekon da bazı gazeteler de sevinir.

ABD'de darbe için lobi yapan Türkler oldu

israil Türkiye'ye ne yapabilir?

israil'in Türkiye'nin çıkışlarından rahatsız olduğu muhakkak. Ortada krizden de fazlası var. Ya israil değişecek ya da Türkiye'yi değiştirecek. Türkiye'ye açıktan meydan okuması zor. Çünkü hem savaştığı cephe geniş hem Türkiye ile kavga etmek meşruiyetine inanılmaz darbeler vurur. Bu nedenle formel siyasette tansiyonu düşürmek isteyen taraf olacaktır. Yine de pek çok israil'li siyasetçi dua ediyorsa ilk dileği AKP'siz bir Türkiyedir.

israil için AKP'siz bir Türkiye bundan sonra stratejik bir arzu mu?

Bir devletin başka bir devlette iktidarları değiştirmesi kolay değil. Fakat Türkiye'nin olduğu gibi israil'in de derin devletinin bulunduğu unutulmamalı. israil'in derin devleti Türkiye'nin derin devletlerinden hem daha geniş, hem de daha etkili. israil'e ordu-istihbarat devleti demek dahi mümkün.

ERGENEKON SÜRECi BELiRLEYiCiDiR

Böyle bir devletin reflekslerinden korkmak gerekir mi?

Evet ama ben yine de israil devletinin AK Parti'ye karşı kirli operasyon emri vereceğini sanmıyorum. israil derin devleti için ise aynı iyimserliği ifade edemiyorum. Türkiye'nin içinde birlik sağlanabilmiş olsa, Ergenekon üzerine kararlılıkla gidilse Türkiye'nin israil'den korkacağı bir şey yok. ABD'nin bile Türkiye'ye yapacakları sınırlı. Devletlerin gücünü asıl içerideki yapılar oluşturur. Bakınız Türkiye'ye, işbirliğine bile gerek yok, bugün israil'in arzusu ile Türk medyasının önemli bir kısmının arzusu aynı.

Bu durumda israil'deki bazı aşırı uçlar ile ABD'deki uzantılarının AK Parti'siz Türkiye için özel bir çaba içinde olacakları söylenebilir mi?

Söylenebilir fakat bu çaba yeni değil. Özellikle 2006 ve 2007'da neo-conlar ile temas içindeki bazı israil unsurları AK Parti'yi dinci ve Yahudi düşmanı göstererek Türkiye'de askeri darbenin ABD ve israil'in hayrına olacağına dair görüşlerini yaymaya başladı. Bu görüşler bir dönem Washington'da güçlü bir taraftar kitlesi de buldu. Kongre, Beyaz Saray ve Pentagon'un darbeye ikna edilmesi için ciddi lobi çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda bazı Türkler de rol aldı. Türkiye'de kim öldürülürse bunun darbeye nasıl hizmet edebileceği bile konuşuldu. Hatırlayın, Washington yönetimi 27 Nisan muhtırasına uzun süre tepki vermedi.

Ordu, israil ve Amerikan'ın düğmeye basmasıyla darbe yapar deniliyor

Daha önce basıldı ama ordu darbe yapmadı.

Fatura fantazimiz geniş

Demirel, Uluslararası meselelerde birtakım faturalar çıkar. Bu faturaların nerede, ne zaman, nasıl çıktığının çok farkına varamazsınız sözleriyle ne demek istedi?

Demirel bu tür kirli operasyonları en iyi bilecek kişilerden bir tanesi, kendisine karşı da yapılmıştır. En büyük korkusu askeri darbeler ve Amerika ve israil gibi devletlerin istihbarat güçlerinin müdahaleleri oldu. Bu iki gücün Türk siyasetini yönlendirdiği kanaati Demirel'de hâlâ var. Erdoğan burada askere rağmen iktidar olunmaz ve israil ve Amerikan politikalarıyla ters düşerek iktidarda kalınmaz efsanelerine meydan okuyor. Bu süreçten sağ salim çıkarsa Türkiye'de ilk örnek olacak Yani o faturanın ne olacağı konusunda geniş bir fantazi dünyasına sahibiz."
Londra'da yayımlanan Şark-ül Evsat gazetesin yazarı Gassan El imam'a göre türkiye'nin son dönemlerdeki dış politika atakları sonrası ihtimal dahilinde olan şenaat.

"Erdoğan ordunun israil'le askeri işbirliğine verdiği onayı iptal ederken, israil de Türk hava sahasını kaybetmiş oldu. israil uçakları Suriye'ye Türk hava sahası üzerinden saldırmıştı, ancak bugün iran'a saldırısı düzenlemek için bu sahayı kullanmaları yasak.

Acaba düşünülmeyecek şeyi mi düşünüyorum?
Batılı strateji dünyasında Doğulu bir liderin süpergüçlerin çıkarlarını aşmasına izin verilmediğinde, bu liderden siyasi suikast veya halk suikastıyla kurtulmak için kollar sıvanır. Bunda aciz kalındığında öldürülüyor. Örnekler çok: iran başbakanı Muhammed Musaddık, Şah Pehlevi, Mısır lideri Cemal Abdül Nasır, Filistinli Yaser Arafat, israilli izak Rabin, Iraklı Saddam Hüseyin ve isveçli Olof Palme."

http://www.haber3.com/erd...uzenlenebilir-519796h.htm
önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşecek olan gerçektir. bunun sebebi de doğudaki durumun kontrolden çıkmasını engellemektir.
ergenekon nedir onu bile bilmeyenlerin uydurmasıdır. ergenekon türklerle alakalıdır.
inşallah olmaz, istemem yani öyle ölmesini.

daha mahkemeler var, yargılanmalar var, ilahi hesap var, var babam var.
yalandır.

israil türk milliyetçisi mi olmuş ki bop eşbaşkanına suikast düzenlesin.

tiyatro biter, büyük bir cesaretle (!) canlı yayında ''allah'ın verdiği canı allah'tan başka kimse alamaz'' der, tam olur.
kefenini yanında taşıyan insanı korkutmayacak iddia.

hele de seve seve canın verecek ak gençler varken.
suriye'ye kendisi için canını seve seve verecek ak gençlerini göndersin mesela.

esad'ı devirecem diye memleketi suriye'liyle dolduran başkan alsın bu elemanları yanına sonra onlarda rahat bizde valla güzel.

hadi gidin lan, gitmezseniz şerefsizsiniz diyeceğim de mantık hatası olacak amk.
ortalığa atılan iddiaya bakmayıpta, suriyeyi esadı karıştıran zevat devlet başkanına suikastten sadece zevk duyuyor.

abdnin florida eyaletinde hortumda madur olan kardeşlerine müslümanın sadakasını toplayıp götürenler, mazlum suriyelilere tahammül de edemez olmuş.

aha işte bunların dinle diyanetle ilgisi.