bugün

(bkz: imam hatip lisesi)
hikmetyar teröristinin dizinin dibi.

http://www.youtube.com/watch?v=B-gUU1naiSM
(bkz: rte)
(bkz: laiklik)
(bkz: öğrenmek)
(bkz: hadi canım)
çıktığı yerde.
beyaz saray olması muhtemeldir.*
hocası erbakan'dan öğrenmediği aşikardır, bu yüzden de nerden öğrendiği konusunda fikir yürütmek zordur. çünkü, erbakan daha önceleri abd'de geçerli olan laiklik sistemini çok beğendiğini ve türkiye'de de bunu istediğini bildirmiş.

şimdi amerika'da geçerli olan laiklik kavramını yakından tanımak adına 1947 yılında amerikan yüksek mahkemesi'nin yaptığı yoruma bakalım:" ne bir eyalet, ne de federal hükümet bir kilise kurabilir. bu yönetimler, bir dine veya dinlerin hiçbirine yardım edemezler, bir dini, diğerine tercih edemezler. kimseyi iradesine aykırı olarak bir kiliseye gitmeye zorlayamazlar. kimse dinsel inanışları ve inanmayışları nedeniyle veya kiliseye gidip gitmediği için suçlanamaz. dinsel faaliyetler ve kurumlar, hangi adı alırlarsa alsınlar, dini öğretim ve uygulama için hangi yolu seçerlerse seçsinler, miktarı ne olursa olsun, vergi geliriyle desteklenemezler. eyaletler ve federal hükümet, açık veya gizli olarak, dinsel örgütlerin ve grupların hiçbir faaliyetine katılamaz. bu grup ve örgütler de aynı şekilde devletin faaliyetine katılamazlar."

yani, erbakan'ın abd'deki laiklik sisteminden anladığı eğer yukarıdaki alıntı ise şayet öğrencisi bu dersini kaçırmış ve başka bir yerde öğrenmiş olsa gerek. kafa karışıklığı bundandır.
herkesin öğrendiği yerde.
(bkz: kasaptan ehliyet almak)*
bu yer, henüz gidilmemiş olandır. gidilmemiş yer, bilinemez. bu sebeple, umarım gitmek zorunda kalmaz; ya da umarım gitmek zorunda kalır.

umarım gitmek zorunda kalmaz; zira konjonktürümüze bakıldığında bunu öğreneceği yere gittiğinde ne yazık ki bu, kendisi açısından pek içaçıcı olmayan durumlar neticesi olacaktır ki; böyle birşeyle hiçbir insanın yüzleşmesini temenni etmem.

umarım gitmek zorunda kalır; zira bu sayede laiklik nedir, gerçekten öğrenme fırsatı bulabileceğini düşünüyorum. açık yüreklilikle laikliği anlayabileceği bir yer varsa, burada aydınlık bir bilinçlenme yaşayabileceğini düşünüyorum; konjonktürümüzden bağımsız olarak elbette...
muhtemelen anayasa'nın 24. maddesidir;

''VI. Din ve vicdan hürriyeti

MADDE 24. – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir.

Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır.

Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.''
öğrenemediği kişi mutlak mustafa kemal olsa da öğrendiği yerin mutlak surette tespit edilmesi gerekir.

balta girmemiş bir laiklik anlayışından ortya çıkan bunca sorun ve üzeri bu gibi sunni gündemlerle yok edilmeye çalışılan binlerce sorun, hergün acaba yeni bir ilerleme var mı diye bakerken hergün bir yeni sorunlarla uyanan bu millet artık ezilmeye alışmış gözüküyor.

aslında bu milletin en tanınan özellikleri arasında asla boyun eğmemesi yatar amabtarihe bakerken de bir türk devletini yine bir türk devleti yıkmıştır, safız kardeşim işte , yüzümüze gülene nasıl da kanıyoruz?
fetoş'un ayinlerinde.
laikliği henüz öğrenmediği için böyle bir yer de yoktur, ama öğrenip benimsemesi için yassıada iyi bir seçenektir.
sanki günümüzde türban meselesi üzerinden laiklik hakkında atıp tutanların laikliği öğrendikleri ilk ve son yer ilkokul sıraları değilmiş gibi çemkirdikleri konu. sanki ortalama türk resmi ideoloji çocukları laikliğin gerçekten içi dolu bir tanımının fransızlarca bile yapılmış gibi addedip ona göre aksiyon almıyorlar mı komedi doğrusu. laiklik hakkında tek söylenmiş olan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmış olması lafından başka bir şey görmemişken başkalarından fazla laiklik bildikleri gibi komik iddialarla gelip çıkıyorlar ya insanların karşısına, sekülerlikle laiklik nedir tam farkına anlamına varamadan. ha sahi, laiklik 250 yıl öncesinin, sekülerlik ise daha modern eğer kastınız modern olmaksa resmi ideoloji çocuklarımız.
(bkz: neverland)
güncel Önemli Başlıklar