1. 1.
  06.06.2009 yedinci uluslararası türkçe olimpiyatı ana gününde konuşan başbakan recep tayyip erdoğan'ın konuşmasında yer verdiği mesele.. *
  olimpiyatların ana gününü aski spor salonunda izlemek nasip oldu. her şey çok güzel, coşku sevinç ve gözyaşı hat safhada.. 40 sene önce böyle şeylerin olacağı anlatılsa bakırköye gönderilmeye müstehak olunacak bir organizasyon. fakat bir eksik vardı..

  dedim ki bütün bu olimpiyatlar şarkılar türküler şiirler aslında sadece dil ve türkçe amaçlı değil.. keşke, keşke nasıl fetihlerin olduğunu bi haykırabilseler. birkaç gün önce meb şura salonunda güney afrikalı bir öğrencinin nasıl müslüman olduğunu anlatması, arnavut öğrencilerin nasıl fevc fevc islam'a dehalet ettiğinin gösterilmesi, gönül erlerinin asıl ızdırabının "iman hizmeti" olduğunun bilinmesi.. keşke dedim.. ama olsun, hiç olmazsa bu hizmete menfi bakanların aklında tereddüt dahi oluşturulsa bir hizmettir. olsun, serdar ortaçlar ebru gündeşlerin jüri üyeliği yapması daha bir açılıma, daireyi genişletmeye sebep olur.

  sonra başbakan çıktı biraz olsun yüreğime su serpti : "Dil bizde aynı zamanda 'gönül' anlamına geliyor. Edebiyatımızda 'ehli dil' tabiri vardır, bu 'gönül ehli' demektir. Dünyanın bir ucunda Türkçe konuşan biriyle ortaklık işte bu gönül ve dil birliğiyle gerçekleşiyor. Bugüne kadar bu gayretin içinde yer alan öğretmen kardeşlerime teşekkür ediyorum."

  çok mutlu oldum çok, hiç aklıma gelmemişti.. dil bekası hak fenası istedi mülk ü tenim..
  2 ... lamelifye
 2. 2.
  dile bir mana yükleyememiş. dil, bizde "gönül" anlamına gelmez, farsçada gönül anlamına gelir.
  -1 ... ricardinho