1. 1.
  tam olarak: rte'nin gönlünden geçen başkanlık sisteminin gerçekleştiremeyecek olması.

  bu seçimlerde anayasayı değiştirecek çoğunluğu hayalinde bile bulamayacak olan rte'nin bu en derin isteğinin içinde ukte kalacağı gerçeğidir. kendisinin de belirttiği üzere ülkeyi uçurmak için gönlünde yatan başkanlık sistemi sadece akp'nin tek başına yapacağı bir anayasa ile mümkündür. bunun içinse 367 vekil çıkartmak ya da %60 civarı bir oy almak gerekir. bunun gerçekleşmeyeceği akp yandaşı araştırma şirketleri tarafından bile kabul edilmiştir.

  eee bu adamın parti tüzüğü gereği bir daha başbakan olması mümkün değildir. zaten bu makamdan da sıkılmıştır. cumhurbaşkanı seçilmesi ise, bu seçimi halkın yapacağı ve halkın büyük kısmının kendinden nefret etmesi yüzünden mümkün değildir.

  şimdi müjdem geliyor. bu seçim tayyip erdoğanlı son seçim olacaktır. hem siyasi cephanesinin ve vizyonununbitmesi, hem de bir üst seviyo olan başkanlık veya cumhurbaşkanlığına atlayamayacak olması, tayyip erdoğanın bu gün hayatında görebileceği en üst makama ve güç seviyesine ulaştığını gösteriyor bize.

  bundan sonrası hızlı bir düşüş, kendi partilerinin bu düşüşle çökmesini istemeyen partililerin erdoğanı dışlaması ve erdoğan'ın ülkeyi kutuplaştırıp iç savaşın eşiğine getiren bir başbakan olarak tarih kitaplarında yer alması ile sonuçlanacaktır.

  zaten dikkat ettiyseniz, ileri görüşlü yandaşlar batan gemiyi terketmeye başladı bile...
  1 -2 ... woulq
 2. 2.
  bir postalcının gönlünden geçenler. yaptığınız postmodern darbede 100 yıl sürecekti ama tayyip sizi iyi köşeye sıkıştırdı.

  tek tek elinizdeki devlet mekanızmasını yerle bir etti. artık insanları emirlerinizle istediğiniz gibi yönlendiremeyeceksiniz.

  para kaynaklarını sürekli hortumluyordunuz asıl acınızda tam burda başlıyor.

  muhalefette olup başkanlık sitemi bu ülkeye gelemez diyen saf muhalif.
  1 ... menntre
 3. 3.
  reco'nun kimyasının bozulmasının sebeplerinden biri. ayrıca halkı daha da sömürmek için başkanlık sistemi istendiğinden ahlak sahibi insanların sevinmesi gereken gerçek.

  seçimlerde akp'ye oy vereceklere duyurulur, sakat ata oynuyorsunuz. kendisi finişi göremeyecek.
  ... woulq
 4. 4.
  9 yıldır iktidar olmamasına rağmen dünyada eşi görülmemiş şekilde oyunu artırmış bir partiye, muhalif olan kesimin akıllara durgunluk verecek tesellisi. temelde muhalif olan bu siyasi görüşün hedefinin iktidar olması gerekirken, çok oy almış bir muhalafet olmayı başarı olarak adledmeleri onların beceriksizliğinden öte siyasi bir akıl tutulmasına işaret eder. zira iktidar partisi her zaman yıpranır. çünkü taşın altında eli olan onlardır, her icraat mutlaka bir eleştiriyi içerisinde barındırır. ne yani ak partinin başkanlık sistemini getiremeyecek oranda oy alması chp için mhp için başarı mı sayılacak bununla mı avunulacak. bu ak partinin başarılı bir parti olmasından ziyade muhalafetin ahmak bir muhalafet olduğuna işarettir. eli boşta 9 yıl geçiren bir muhalafetin hala başarılı bir muhalif dil ve proje geliştirememesi düşündürücü. iki ihtimal var ortada ya bunlar çok aptal ya da tüm bu siyasi portrenin derin bir arka planı var. sanırım tc seçmeni ikinci ihtimali önemsiyor ve ona göre hareket ediyor.
  ... asitbazdengesi
 5. 5.
  Su götürmez gerçek. Ekonomi çökmüş, tüm dünyayla kavgalıyız. Her şeye vergi, her şeye zam. Dinin ekmeğini yiye yiye bitirdiler, işlerine gelmeyen herkesi fetöcü ilan ederek fetö olaylarını sulandırdılar. Ülkede adalete kimse inanmıyor, havuz medyasına açıp bakan Yok. Eğitim sistemi Allak bullak, devlet bakanı Bayram tatilinin kaç gün olacağına bile rte'den izin almadan karar veremiyor.

  Rte için Buraya kadar. Mühürsüz oylar vs. Olmadan rte bir daha bu ülkede seçim falan kazanamaz.
  12 -6 ... alkolik oldum
 6. 6.
  kılıçdar sen misin?
  5 -6 ... ibni maymun
 7. 7.
  iş adaletli bir seçime kalsa, zaten 'başkan' diye bir mevki olmaz bu ülkede.
  (bkz: mühürsüz oy pusulaları)
  9 -1 ... kardabi
 8. 8.
  eğer başkan olamasa bile rte´den sonra türkiye götünü anca yüz senede toparlayabilir. başkan olursa zaten türkiye´yi bölecek, ama türk halkı oy verdi bölsün diye, demek ki bölsün ülkeyi.

  türkiye´de cümle aleme madara olsun- zaten, vizeyle falan da almamaya başladılar ülke vatandaşlarını. bu da böyle devam eder.
  3 -4 ... paganviodio
 9. 9.
  2019'un çalışmalarına daha şimdiden başlamış bir siyasi deha olarak, bir seçimi kazanamama ihtimali son derece düşük olan siyasetçi. iyi düşünmek lazım, vesselam.
  ... eraysezar
 10. 10.
  olur olur. memlekette milyonlarca oy pusulası mühürsüz kabul görüp, halk da buna gıkını çıkarmıyorsa bu ülkede her şey olur. hırsızı kendi tarafından olunca seven, çocuk tecavüzcüsü kendi tarafından olunca arkasını dönen, şehit kendi hükümeti zamanında olunca göz yuman, suriyelisi, afganı, mısırlısı ortadoğunun bütün ipsizi sapsızı arsızı memlekette fink atıyorken sevinen, adama karısını kızını sunmaya hazır milyonlarca namussuz edepsiz insan olduğu sürece bu adam padişah da olur...
  4 -1 ... serdarsl06