1. 1.
  rome total war ın eklenti pakedidir.savaş düzeni ve ırklar konusunda oldukça yenilikli olmakla beraber hunları da eklemesiyle defalarca roma ordularını katletmeme vesile olmuş,mest etmiş oyundur.
  2 ... disco inferno
 2. 2.
  roma ile oynanırsa (ki hele bu eğer doğu romaysa*) tam anlamı ile kahır, çile, ölüm, işkence olan oyun. oyun olmaktan çıkan oyun. batıya ilerlemeye çalışsanız her turn de bir şehrinizde isyan çıkıyor. rebeller geliyor ve şehri alıyor. içindeki ordunuz da rebel oluyor. sonra ne ana kalıyor, ne bacı. giden orduya mı yanarsın? yoksa şehire mi?

  diyelim ki bu şehri tekrar ele geçirdin. bi de exterminate patlattın. ama adamlar yine de lafını dinlemiyorlar. sürekli bir isyankarlık.


  doğuda desen atlarını demirden yapmış sasanidler. heriflerin atlarının armour ları 35. ok işlemiyor. senin atlıların ağlıyor. yayalar kaçıyor. hoptile lazım ama dingo roma yıllardır kendine hoptile edinememiş sanki. bir tane mızrak tutan adam yok. herkes anasının karnında lejyoner doğmuş, gladyator doğmuş.

  eğer campaign ve battle difficulty leri hard ayarlarsanız ağlarsınız.

  son zorluk seviyesinde roma ya giren beri gelsin.
  6 ... micro cuts
 3. 3.
  berserker'lerin savaş alanının altını üstüne getirdiği oyundur. elinizde 200 tane berserker bulundurmak hemen her savaşı kazanabileceğiniz anlamına gelir. bu sihirli şerbet içmiş çılgınlar ancak okçularla durdurulabilir. ayrıca batı ve doğu roma imparatorluğu'nu yönetmesi oldukça zordur zira barbarlardan ve kendi içinizde türeyen rebellerden bıkkınlık gelir. hadi onları halletiniz diyelim, bu seferde vandallar, hunlar gelir. doğu'dan da sasaniler gelince, "buyrun cenaze namazına" denir.
  ayrıca rome total war'da olduğu gibi her devletle ulu orta ticaret anlaşması imzalayamıyorsunuz, reddedebiliyorlar. açıkçası bu oyunda savaşmadan ayakta kalmak da çok zordur, çünkü ya birileri üzerinize saldırır, ya da ticaret açıkları yüzünden iflas eder ve saldırmak zorunda kalırsınız.
  ... can bogazdan gelir
 4. 4.
  historical battle'ları çocuk oyuncağı olan oyun.
  attila ile ortalığı darmadağın etmek , paha biçilemez. hiç yerleşmeden , sadece "loot" ile rusya'dan ispanya'ya kadar gittiğimi bilirim.
  hunlarla oynaması hafiften kolay , slavlarla iyi geçinin , avrupaya akın , tamamdır. fakat roma olarak oynamak fazla zordur , bastıran ekonomik sıkıntılar , olmayan ticaret , dandik ordu , her gün patlak veren isyanlar , kabustur tek sözcükle...
  1 ... gareth keenan
 5. 5.
  Oyunun geçtiği zamanlar isadan sonra 300lü yıllar.Özellikle Doğu ve Batı Roma çok zor durumda.Rome:Total Wardaki;Romalıların üstünlüğü bu sefer tam tersine dönmüş. Birimlerin tamamı tamamen yenilenmiş. Eskiyi andırsa da modellemeleri ve özellikleri sil baştan yapılmış ve nispeten daha dengeli olmuş.
  Avrupanın karanlık orta çağına doğru adım adım ilerdiği süreç için yapılmış. savaş alanlarında oynanabilirliği daha iyi olabilir. ama herşeye rağmen devamını beklediğimiz multimedia ürünlerden birisidir.*
  3 ... fermat
 6. 6.
  öncelikle harita öyle değil böyle çizilir!*
  hunlar ile oynandığı taktirde çok basit oyun. karadeniz'in kuzeyinde hiçbir kasabaları olmadan başlıyorlar oyuna. ama hemen askerlerin bulunduğu yerdeki campus sarmatae'yi almak küçük bir birlik ile mümkün. ardından hemen bir alt kasaba olan campus roxolani de küçük bir birlik ile alınabilir. ama ardından roxolani askerleri başka bir yurt arayışına geçecektir. uğraşmak istemiyorsanız tüm gücünüzle hücum edip hepsini yok edebilirsiniz. aksi taktirde kavimler göçü'nü başlatırsınız.

  bu iki kasabayı ele geçirdikten sonra haritanın sol tarafındaki sarmatlar ve haritanın sağ tarafındaki asiler ile komşu olursunuz. asilere saldırın. zaten güçsüz birliklerden oluşurlar, uğraşmadan yerleşimleri ele geçirip topraklarınız büyütün. haritanın kuzeydoğu tarafını ele geçirdikten sonra güneydoğu'daki sasaniler ile komşu olacaksınız. bulaşmayın allah'ın manyaklarına. askeri olarak başa çıksanız bile bu herifler yerleşimlere ajan sızdırıp halkı huzursuz edip isyan etmelerini sağlıyorlar. isyan ettikten sonra da o yerleşim otomatik olarak sasanilere geçiyor. ben bok varmış gibi saldırmış sonra bayağı uğraşmıştım. üstelik adamlar doğu roma ile komşu olduğundan dolayı bir türlü şehir sayıları azalmıyor. ben onlardan şehir alıyorum onlar doğu roma'dan, ben onlardan onlar doğu roma'dan. ha bire doğu roma'ya doğru genişliyorlar. amk.

  sasanileri geçtik, sarmatlara saldıralım. çok güçlü askerleri bulunmamasına rağmen tavşan gibi ürüyorlar, bu yüzden asker sayıları çok fazla oluyor. saldırmadan önce bir soluklanıp asker sayısını çoğaltmakta fayda var. özellikle atlı birlikleri. çoğalttıktan sonra allah ne verdiyse girişelim sarmatlara karşı. kolay alacaksınızdır kasabaları. asıl tehdit tüm sarmat yerleşimlerini ele geçirdikten sonra kuduz köpek gibi oraya buraya saldırmaları. sarmat kasabalarını da işgal ettikten sonra aşağı iniyoruz, dacia. gotlar'dan da bir iki yerleşim aldıktan sonra asıl hedefe yönleniyoruz, constantinopolis.

  doğu roma'nın düşmanlığı bize bir şey kaybettirmeyecektir. zaten doğu roma'nın bu oyundaki rolü topraklarını elinde tutabilmek. doğu roma asileri de bir iki tur sonra coşmaya başlayacaktır. zaten asiler ile uğraşmaktan bize asker kaydırmaya sıra gelmeyecektir. birkaç tur asker yetiştirip diğer yerleşimlerdeki askerleri de constantine'in kapısına yığdıktan sonra ablukaya alıyoruz şehri. birkaç tur sonra şehirden saldırı gelecektir. o saldırıyı geri püskürttükten sonra şehir sizindir. çok kolaymış lan aslında böyle anlatınca. ben bayağı uğraşmıştım amk. neyse. şehri ele geçirdikten sonra tek bir hedefiniz kalıyor, rome. zira oyunda galip sayılmak için hunlar'ın iki şehri ele geçirmesi gerekli, constantinopolis ve rome. eğer oyunda eğlenmek istiyorsanız tüm asia minor'u ele geçirebilirsiniz. doğu roma'dan şehir ele geçirmek çok basit.

  asia minor'u da ele geçirdikten sonra sasaniler ile komşu olacaksınız. benim tavsiyem birkaç tur (10-20) asker yetiştirip sasaniler'in işini birden bitirmenizdir. zira dediğim gibi şehirleri isyan ettiriyorlar. tahminen 10-11 şehirleri oluyor zaten. pek zor değil. tabi asker yetiştirirken diplomatlarınız ile komşularınızla ittifak yapmanız da lazım gelir. hem sınırları korumaya alalım hem de ek asker sağlayalım. sasanileri de ele geçirdiğinizde haritanın doğu tarafı tamamen sizin elinizde. doğu roma da muhtemelen afrika taraflarında birkaç yerleşim ele geçirmiş orada takılıyordur. afrika'yı en sona bırakalım.

  batıya doğru genişlemek doğudan daha kolay bana kalırsa. zira dişe dokunur tek tehdit batı roma. franklar, alamanlar, sarmatlar, vandallar sizi pek yormaz. bir de burgundii vardır onlarla da biraz uğraşmanız gerekecektir. zaten haritadan son silinen 3. devlet.

  frenkler ve alamanları haritadan silip birkaç yerleşim daha alalım. donanma, diplomat, casus ve asker yetiştirelim. tabii bu arada doğu roma ve batı roma ile ilişkileri bozmayalım. zira adamların donanmaları feci güçlü. tüm adalara çıkarma yaptıktan sonra tüm donanmayı limanlara aldıktan sonra saldıracağız, tehlikeye atmayalım.

  yeterli asker ve donanma gücünü sağladıktan sonra tüm adalara asker çıkartalım. aynı zamanda rome ve tarentum'un önüne de. daha sonra limanlara çekelim donanmayı. casusları şehirlere soktuktan sonra tüm ada şehirlerini, rome ve tarentum'u ablukaya alalım. diplomatları da civarda bulundurup şehirlere gelen destek birimlerine rüşvet vererek satın alalım. şehirdeki asker sayısıyla ancak başa çıkabiliriz zira. bir tur geçtikten sonra tüm şehirlere saldıralım ve alalım.

  ahan da oyun bitti. victory diye kutlama çıkacaktır. isterseniz kabul edin. ama yok dünya hun olsun! diyorsanız da oyuna devam edin.

  buradan sonrasını da anlatmaya gerek yok. zaten bundan sonrası çok basit. batı roma'nın askerlerinden değil donanmasından korkun. ayrıca bu aşamadan sonra şehirlerinizde çıkan isyanlar daha sıklaşacaktır. tüm devletler ile düşmansınız ve şehirlerinizi size karşı kışkırtıyorlar. ama eğer ki sağda solda yedek asker bulunduruyorsanız isyan gerçekleştikten sonra şehirleri yeniden almanız güç olmayacaktır.

  ayrıca bir diğer önemli nokta din. aldığınız tüm şehirleri pagan yapın. zira şehirlere atadığınız valiler pagan olduğu için hristiyan ve zerdüşt şehirlerde halk huzursuz oluyor.

  bir not daha. başkentinizi hatra ya da antioch yapın. aksi taktirde o civardaki 6-7 şehir birden isyan ediyor.

  son olarak kendi oyunumu da vereyim, meraklısı olan incelesin: https://www.dropbox.com/s...khenjen%20ba%C5%9Fgan.sav

  edit: link güncellendi.
  1 ... medeni garpuz