bugün

MS 64 yılında 18’ i 19 Temmuza bağlayan gecede meydana gelen yangın, Roma kentinde yaşanan en büyük felaket olarak tarihe geçecekti. Yangın Circus Maximus’ taki küçük bir dükkanda başladı.
Rüzgarın şiddetiyle büyük bir hızla tüm Circus’ a yayılmış ve bir anda yollara sıçradı. Roma’ daki on dört semtten dördü yangında zarar görmedi ama, altı gün ve yedi gece kenti yalayıp geçen alevler, sonunda Roma’ nın üçte birini yok etti.
Yangının gerçek nedeni olasılıkla ocak başında yaşanan bir dikkatsizlikti tabii ki ancak danışmanları Neron’ na halka bir suçlu gösterilmesi için baskı yapınca Hıristiyanlar kundakçı olarak ilan edildi. Yargılananlar da korkunç bir şekilde cezalandırıldı.
Neron’ un kuşkulu kişi olabileceği daha sonra akla gelecekti. Gerçi o zamanki kaynaklarda hep dikkatsizlik sonucu meydana gelen yangından söz ediliyor, ama Neron’ un Roma’ yı yeniden kurmak gibi ilginç bir fikri de vardı. Roma eskisinden çok daha görkemli olmalıydı ve Neron yangından sonra gerçekten de dev bir saray kompleksi inşa ettirmişti.

Ne var ki, Neron’ un kundakçı olduğu söylentisi bir türlü kanıtlanamadı. Hatta o dönemin yazarları ve daha sonraki tarihçiler bile Neron’ nun kundakçı olduğuna inanmadılar. Neron, yangından dört yıl sonra 6 Haziran 68 yılında intihar etti.

(bkz: vallahi ben yakmadım)
(bkz: kanunî sultan süleyman)
(bkz: hz şaban)
Chp'liler tarafından recep tayyip erdoğan'ın suçlanması muhtemeldir.
Üşüyen pelinsu'nun sevgilisi berkecan.
Adolf hitler

Sırf roma imparatorluğu bünyesinde yaşayan yahudiler üşümesin diye.
Romanın güzel kızları!

Ateş ediyorlar resmen!
Valla ben yakmadım hiç öyle bakmayın.
(bkz: ebru gündeş)
görsel
(bkz: imparator neron)
vallahi ben yakmadım diyebileceğiniz bir soru.

imparator neronun yaktığı şeklinde bir şüphe olsa da hala kimin yaktığı bulunamamıştır.

aslında biraz da bizim karadenizde arapların satın alacağı ormanlık arazi yangınına benziyor.
(bkz: Fetö)
cehalet.
Barnie moloztaş olabilir.