1. 1.
    bu insanlar onlara işte vermez.Sonra başka yollara tevessül edince de yine söylenir.

Bunu yaratan sensin.Söylenmeye hakkın yok.
    2 -7 ... salon beyefendisi
  2. 2.
    Kesinlikle çok haklısınız edebi değer taşıyan bir esere bu tür bayağılıkları ben de yakıştırmıyorum.
    2 ... nadyaileivan
  3. 3.
    olmayan iticiliktir. bal gibi de çingenedirler.

kendilerine roman diyen beyinsiz sürüsü sayesinde dilimizde roman kelimesi yüce roma milletini tanımlamaktan çıkmış, bu böceklerin adını almıştır. tarih anlattığımız herifler roman denince "aa çalgıcı çingeneler mi imparatorluk kurmuş" diyorlar. ölür müsün öldürür müsün?
    1 -1 ... caranthir
  4. 4.
    Kendilerine Roman deyince asil durduğunu mu zannediyorlar acaba. Biz tekirdağlı türkler Şopar diyoruz size, köpek anlamına geliyor bizim oralarda. Hakkınız olan isim bu bana kalırsa. Dünya tarihine, insanlığa bir katkıları olmuş gibi saygı bekliyorlar.

Insanlar çocuklarını dışarı salarken "mahalleden çok uzaklaşma, çingeneler kaçırır valla" diye korkutuyor biliyor musunuz? O kadar adı çıkmış, rezil, tekinsiz bir topluluksunuz. Kürtler bile sizden evlâdır.
    3 -1 ... kah ve otesi
  5. 5.
    çingene tanımlaması anadolu'da ve türk-osmanlı balkanlarda yüzyıllardır süren bir tanımlama.

aslında vikipedi ve genel kültür bilgisi ramana(lar) diye geçiyor ama tama tanim çigan'dır.
    gipsy sözcüğü(ing.) çingenelere verilen isim değil yaşamlarına yağılan atıftır.

anadolu'da yıllardır çingene halkı denir benim bildiğim öncesi nedir bilinmez ama burada çok yazdım anadolu'ya gelişleri 650-950 yılları arasında tarım turfan ve taklamakan'dan kalkan (göktürk devleti dağılırken) türk-i dil birliğine dahil olmuş kendilerine binli yıllarda oğuz diyen (kaşkarlI) göçerlere ari vahalarında katılmış onlarla yürüyüp afganistan , kuzey hindistan, iran- kuzey ırak üzerinden anadolu'ya varan topluluktur. yaklaşık 300 sene beraber yürümüşler göç etmişler.

uzun bir müddet gelebilir ama kavimler göçü böyledir dura kalka gitmek.
    çingenelerin metal ve toprak üstüne becerileri oğuzları etkilemiş onlarla epey içli dışlı olmuşlar az değil yüzyıllar. nihat atsız'da değinir buna bazı oğuz boylarını türkten saymaz ..
    aslına bakarsan yaşam biçimleri ve ağızları kaynaşmış iki toplumun bazı yörelerde bilhassa savaşçı olmayan oğuz ve yürüklere osmanlı dönemine bile çingene yakıştırması yapılırdı ,çadırları bile sayılmazdı .

ayrılık bizans topraklarında başladı oğuzlar kent yaşamına katılmadılar bizans şehirlerine girmediler balkanlara geçiş yapmadılar . çingenler ise metal ve toprak,sır ustalıkları ile şehirlerde iş bulmalarına rağmen göçer yaşamlarına veda etmediler avrupa'ya geçiş yaptılar.

çingenlee el ustası ve müziğe yatkın insanlar . doğu avrupa'da göçer klan adetlerini aynen sürdürdüler ispanya,italya ve fransa'da benelüks ülkelerinde yer edindiler. yalnız naziler ve faşistler çingenelere kıyım uyguladılar göçe zorladılar baskı yaptılar.
    yinede klan göçer yaşamları aynen kaldı.

bugün batı avrupa'!da epey kalburüstü çingene insan var. başta sanat ve yaşamın her alanında.

bizdekiler ise anadolu insanı gibi tüm adetlerini klan yaşamlarını ve göçerliklerini unuttular. eğitimsizlik de tabi etkili oldu. son 20-25 senede de yaşam bölgeleri dağıldı.
    çingenelilerinde eser kalmadı ,dilleri bile yok oldu. aynı araplaşan rumlaşan türkler gibi.

yoksa çigen-çigan yakıştırması hakaret addedilmemeli ,ingilizce gipsy hakaret olarak tanımlanır .

çok uzun yazardım ama bu kadar yeter.

not; kipti yakıştırması yakın zamandır.en fazla 150-17 yıl arası.
    1 -2 ... baris hemen simdi
  6. 6.
    dil bilimciler roman ve çingene kelmelerinin kökenine inerek bizi aydınlatsalar ya.
    ... monk of monkmountain