1. 1.
    Bu hayatı boşa yaşayan insandır.
    Roman okumak hayal dünyanızı, okuma kalitenizi ve betimleme yeteneğinizi arttırabilir ama kültürel gelişim katmaz.

Descartes, herakleitos, Aristo falan okuyun biraz.
    6 -9 ... alkolik oldum
  2. 2.
    doğru bir önerme eskiden çok roman okurdum pek bir faydası yok ama insanı başka dünyalara götürüyor.
    2 ... bruce dickinson is back
  3. 3.
    Olur illa ki bir kültürlenme ama sanıldığı kadar değil olsa olsa kitap kültürünüzü geliştirir. Zaten kültürlenmek için kitap okunmaz. Hobidir en fazla benim için.
    3 -1 ... sezenist a feminist
  4. 4.
    Herakleitos, ephesus şarabı iyidir.
    Bakın kulturluyum.
    ... mavi gozlu kizlari severim
  5. 5.
    Gayet kültürel gelişim sağlayabilen romanlar da vardır. Kültür sadece etik, diyalektik, gerçek varlık, tin gibi felsefi kavramlardan ibaret değil.
    9 ... mavizamanlar
  6. 6.
    sevgili liselim. kültürlenmek, amaç olamaz. okursun, öğrenirsin ve bir getiri olarak kültür sahibi olursun.
    gelelim roman konusuna; roman, insanın kendini keşfi için gereklidir. romanda anlatılanlara verdiğiniz tepkiler ve düşünceler kendinizi tanımanızı sağlar. düşünce gücünüzü artırır zart zurt.
    öpüyorum liselim.
    8 ... queen dinleyen adam
  7. 7.
    bir şey zannetmeyen, zaten öyle olduğunu bilen insandır.

dostoyevski'nin suç ve ceza romanındaki raskolnikov ve içinde bulunduğu psikolojik durum hakkında yorum yap deseler "ya ben roman okumuyom" dersiniz artık.

her kitap, her roman, mutlaka bir şey katar. kötü yazılmış olabilir, zevkinize hitap etmiyor olabilir, sıkıcı vs. olabilir. ama onu okumak size sadece zaman kaybettirir. "ben o kitabı okumuştum beş para etmez" demeniz bile bir başkasına fayda sağlayabilir. o yüzden roman, deneme, fikir yazısı ayırt etmeden okuyun. bol bol okuyun.

yoksa sığır gelir sığır gidersiniz.
    4 ... gamoreon
  8. 8.
    Roman okumak hayal gücünüzü geliştirir. Ama kültürünüzü geliştirmek istiyorsan türlü türlü roman var. Yani o birazda romanına bağlı.
    ... erbilgekargahan
  9. 9.
    hakli insan. roman okursan yazar ogrenirsin, donem ogrenirsin, edebiyat akimi ogrenirsin, tür ogrenirsin. genel kulturlenirsin.
    5 ... obsessive compulsive
  10. 10.
    Edebiyat de kültürel bir değerdir ve evet kült edebiyat eserleri okuyorsa kültürlenmiş de olur. Ama sikik sokuk bestseller ve wattpad kitapları okuyorsa kültür mültür kazanamaz.

Ama tabi ki felsefe, bilim, tarih, siyaset vs gibi kitaplar bilgi-genel kültür açısından daha pratiktir.
    ... eduardo elric