bugün

şu dünyadaki en gereksiz canlı kimdir diye sorsalar, onlara, roman okuyanları işaret ederdim.

evet, sayın hamidolar... roman okuyanlara acımamak elde değil. adamların ne kadar boş zamanı varsa artık, gidip elalemin hayatlarını okuyorlar. olum, herkesin kendi dünyası var; bize ne; yok varoluşçuymuş, yok postmodernistmiş; yok komünistmiş; yok realistmiş zart zurt.

size ne anına koyiim! gidip hayata tutunamamış, iş görmez tembel adamların kitaplarını okuyorsunuz. güzel bir senaryosu varsa filmi çekilir zaten gider onu izlersin. oturup saatlerce roman okumanın manası nedir?

yahu, başkalarının hayatları'nı okumak sizin hayatı ıskalamanıza neden olur. karamsar birkaç ibiş yazarın sıçmıklarını okuya okuya beyniniz bulanıyor zaten. beyniniz almıyor işte, kapasiteniz yok o kadar fikir akımını ve dünya görüşünü okumaya. yazık günah, yaşayarak görün her şeyi. okuyacaksanız da kuran'ı kerim okuyun. ahirette size, karamazov kardeşler'i sormayacaklar, ehe.
(bkz: bok atmanın dayanılmaz hafifliği)
bana ilk okuldaki arkadaşlarımı hatırlatan bok atma cümlesi.

-ne okuyon lan?
+çalıkuşu.
-olm nasıl okuyonuz lan böyle kitapları, ben en son teksas tommiks okudum, ondan da sıkıldım.
+sen onu da okuyamamışsındır amın düdüğü, cin ali'nin maceraları paklar seni, siktir git şimdi.

kitap okuma dersleri olurdu, herkes kitap getirirdi, bu tipler karikatür dergisi getirirdi, evet o insanlar büyümüş.
(bkz: das kapital)
bu durum kişinin okumuş olduğu romana göre değişen durumdur..kişi ne dünyasına ne ahretine yaramayan bir roman okuyorsa konulan tespit doğrudur..yani adam da boş adamdır..roman da boştur..onu yazan yazar da boş adamdır..
kastedilen, yazılı romanlar olmalı ki bu tip eleştiriler yalnızca, resimli roman okuyarak büyümüş tiplerden gelir. her hangi bir konuyu tartışmak için yeterli bilgi donanımına sahip olmadıklarından, " -be hey dürzü! " eşiğine çok çabuk ulaşırlar. tıfıl olanlarının pek sesi çıkmaz da çam yarması formunda olanları, dayılanmayı pek sever. buna mukabil, idare edilmeleri çok kolaydır zira, iyi gaz yerler. vereceksin gazı - vereceksin gazı sonrasında, tutabilene aşk olsun! ferhat gibi dağları bile delerler.
Ufku pek yakında kalmış yazar beyanıdır.
Başlığı açan kişiden daha boş beleş değildir o kesin.