1. 1.
    bu günkü romanın 80 mil kuzeyinde yer alan dev çukur..

cehennem kelimesinin buradan evrildiği biliniyor..

antik romalılar çöplerini bu için için yanan dev çukura atarlarmış, buradan çıkan dumanlar çok ağır çok pis kokarmış ve polis askerler (zubanius'lar) suç işleyenlerin elini ayağını bağlayıp bu çukura atarlarmış onların feryat figanı saatlerce tüm romayı çınlatırmış..
    5 ... kiss kiss bang bang
  2. 2.
    Galyalı,cermen ve keltler. Bir çok kavimin kemiklerini kahanna'da bulabilirsiniz. Romalılar ile asla başa çıkamazsınız ! Romalıların karşısında şansınız hiç yok.
    2 ... iiiblacktoothiii
  3. 3.
    cehennem kelimesinin kökeninin ge hinnom vadisinden geldiği iddia edilir. ge hinnom vadisi, antik israillilerin çocuklarını canlı canlı ateşe atarak "molek" isimli bir puta kurban ettiği ve idam edilen insanların cesetlerinin yakıldığı vadinin adı.

bu durumda romadan daha eski bir tarihe gidiyor bu köken. romalılar ge hinnom vadisinden esinlenmiş olabilirler.

edit: ibranice de "ge" vadi anlamına geliyormuş. hinnom ise isim. yani hinnom vadisi anlamına geliyor ge hinnom. doğru kullanımı hinnom vadisi oluyor.

edit 2: yeremya 32:35

Ben-Hinnom Vadisi'nde ilah Molek'e sunu olarak oğullarını, kızlarını ateşte kurban etmek için Baal'ın tapınma yerlerini kurdular. Böyle iğrenç şeyler yaparak Yahuda'yı günaha sürüklemelerini ne buyurdum, ne aklımdan geçirdim
    3 ... hubel