1. 1.
    roma hristiyan değil pagandır
    ilber ortaylının ayasofyanın pagan yapısı olduğunu dile geitrdiği haberdir.
    Ben bunu kabul etmiyorum zira ibadethane değildir ayasofya. ilber ortaylı dile geitrmemiş getirmezde ama ben bir tık üstünü söyleyeyim ayasofya süleyman sarayıdır evet resul süleymanın inşaa ettiği mekandır. Romanın pagan olduğu sonucuna kuran ayetleriyle ulaşmıştık uzun zaman önce. Paganlığın izleri malesef yaşayan tüm dinlerde görülmekte bu ayrı bir başlık tabi.
    2 -4 ... ktm li aynasiz
  2. 2.
    ayasofya'nın inşa edildiği yıllarda doğu roma bal gibi de hristiyandı. mimari açıdan kiliseden ziyade pagan tapınağına benziyor vs. dersin anlarım da 6. yy doğu romasına pagan demek saçmalık.
    2 -3 ... lucius vorenuss
  3. 3.
    Sen git kocaa hristiyan imparatorluk kilise kültürünü bırakıp pagan yapısı yap. Tekrar ediyorum ayasofya pagan yapısı da değildir süleymanın sarayıdır.
    1 -1 ... ktm li aynasiz
  4. 4.
    ayasofya'nın inşa edildiği yıllarda doğu roma evet hristiyandı. ancak yazının içeriği okunursa ilber ortaylı'nın ne demek istediği daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum.

başlık ve içeriğin de alakası yok zaten. adamın; ''roma hristiyan değil pagandır'' gibi bir söylemi yok.
    ... agnostos
  5. 5.
    doğrudur. zaten günümüzde yaşanılan hristiyanlık, bir pagan olan konstantinin ülkedeki karmaşayı engellemek için pagan ritüelleriyle, hıristiyanlığı birbirine karıştırılmasıyla ortaya çıkan bir dindir. hz. isanın getirmiş olduğu dinde, kutsal gün cumartesiydi. herkes onun bir insan olduğunda hemfikirdi. kilise diye bir yapı dahi yoktu. ve daha niceleri. bugün hristiyanlık adı altında yaşanan şeyin hz. isanın öğretisiyle hiç bir alakası yoktur. din adına yaptıkları şeylerin çoğu eski pagan gelenekleridir. zaten, özellikle yahudilerin başına gelen kitap yakımları, engisiyon mahkemeleri, haçlı seferleri, yıllarca süren, ve başarıya ulaşan sansür çabaları, başta incillerdeki, hz. isanın insan olduğuna ve insani özelliklerine dair ayetleri ve yeni oluşturulan dine uymayan ne kadar içerik varsa, hepsini yok etmek ve değiştirmek için yapılmıştır. yani bunun için yapılan katliamlarıda tahmin edersiniz. ve o yüzden, gerçekten bugün dünyada yüksek bir çoğunluğu oluşturan hıristiyanları anlayamıyorum. müslümanlara çomar diyenler, araştırmadan bir yalana, yüzyıllardır inanmış hristiyanlara empatiyle yaklaşıyorlar. bunda bir sorun yok. hak dinede aynı görüşle yaklaşırlarsa şayet.
    3 ... sacmalamayin arkadaslar
  6. 6.
    Doğru haberdir anne tarafından iliryalı bir arnavut baba tarafından bir romalı olan konstantin ülkede artan hıristiyan nüfusun ileride sorun çıkarmaması için resmi dini hristiyanlık yapmıştır kendi geç yaşta hıristiyan olmuştur (kimi rivayete göre ise pagan olarak ölmüştür) ve uzun süre inandığı roma tanrılarını yeni dine uyarlamıştır

Bu açıdan hayatının büyük çoğunu musevi olarak geçirip sonlarına doğru müslüman olmuş selçukluların isim babası ve kurucusu selçuk bey'e benzer.
    ... nationalist talk