bugün

tenis kortlarının iki altın çocuğu.
(bkz: eşek kadar adam)
nadal iyi oynayanı federer kazananıdır.
yalnız bu ikili her turnuvada mı karşılaşır yahu! insanın aklı almıyor. önceleri ben bunları iki takım sanıyordum mesela, tenis liginde; federerlerle nadallar diye. nedense federerleri tutuyordum. bıraktım şimdi.
federer çim kortun kralıdır, nadal toprak kortun kralıdır.
canlı olarak izleyemediğim 2008 wimbledon turnuvası finalinin bu gece tekrarını izleme fırsatı buldum. son üç yılda olduğu gibi bu kaliteli iki insan yine karşı karşıya raket salladılar. mükemmel bir maç, onun ötesinde de centilmenlik.
federer için kötü oynaması iyi oynaması farketmez onda allah vergisi bir yetenek vardır ve kazanır. ama nadal çalışan mücadele edendir. o yüzden ikisine de öncelikle saygı duyulmalıdır. ama bana sorarsanız ben her zaman daha fazla çalışan ve mücadele edenden yanayım. allah yeteneğinden kısmış olabilir ama kimsenin azminden kısmamıştır.
federer denen çekirgenin üçüncü kez sıçrayamadığı karşılaşmalar serisidir...
tenisin erkek sporu oldugunu kanıtlamıştır, bayanlarda böyle bir mücadele yok.
federer, miroslava mirka vavrinec'in kralıdır, nadal benim gönlümün kralıdır.*
roger federer'in abartı derecedeki soğukkanlılığıyla, rafael nadal'ın sınır tanımaz hırsının çetin mücadelesidir. galibi seçmek için henüz çok erken olsa da, sanki yıllar sonra federer'in adı daha çok anılacakmış izlenimini taşıyorum. yetenek dersek; ikisinde de bol bulunduğu aşikar, birini ön plana çıkarmak diğerine haksızlık olur sanki. beyefendilik dediğimizde ise; ikisinin de aşırı agresif, kafa atma isteği uyandıracak bir yanlışını görmedik bugüne kadar, birbirlerine methiyeler düzmede de yarışmaktalar. hatta her ikisi de "buyur baba, bu müstakbel damadın" diye gönül rahatlığıyla babaya tanıştırılabilecek efendilikteler. aralarındaki maçları geçtim, diğer tenisçilerle yaptıkları maçlarda da birini ayırıp "bu adam daha keyifli oynuyor" diyemiyoruz.*

bu durumda değerlendirebileceğim son bir kriter kaldı...

giydiği dar caprisi** sebebiyle sağ elini kıçından zar zor ayırabilen nadal, adam gibi şortunu giyip ele güne malzeme vermeyen federer'e popo farkıyla kaybedebilir gibi görünüyor.**
federer makina gibidir. rakibini oynatır. nadal bildiğin insandır. koşar çabalar azmeder ve kazanır.
son örneği için;

(bkz: 1 subat 2009 roger federer rafael nadal maci)
onları ilk tanıdığımda maç yapıyorlardı.dar caprili,cartlak yesil tshirlü,turuncu bandanalı (renk uyumu sandığı şey felaket bir görüntüydü) nadal ile federerin karşılaştırılması yapılamazdı.ama ne diim ikisi de cok iyi oynuyor
(bkz: federer in nadala 5 maç üstüste kaybetmesi)
(bkz: federer in nadala kaybedince ağlaması) *
* rafael nadal'ın şortları hep poposunun arasına kaçar, roger federer'in ise böyle bir derdi yoktur.

örnek
1- görsel
2- görsel
3- görsel

bu da o göt
http://3.bp.blogspot.com/...SuCIG4/s400/nadal+ass+(3).jpg
roger federer'in vücudu insan gibiyken rafael nadal'ın vücudu hayvan gibidir.

şöyle ki;
görsel
(bkz: the federest)
(bkz: mütevazi vs hırslı)
(bkz: güler yüzlü vs nobran)
(bkz: şampiyon vs şampiyon)
federer'in lakabı ekselansları iken nadal'ın lakabı fare suratlıdır.
ikisi de bir tenisçi için fazla sevimli ve mütevazidir.

federer galatasaray, nadal fenerbahçe'dir. birisi tarih yazar efsane olur, diğeri, onu yenerek prim yapar.

gerçi allah var, nadal'ın hakkını yememek lazım. fener'den çok daha fazlasını yapıyor çocukcağız. federer galibiyetleri sayesinde federer'le sidik yarıştırmaya da girmiyor.
nadalın oyun stilini daha çok sevmeme rağmen federerin daha üstün olduğunu düşünmekteyim
ama şöyle bir şartta var bu iki raket karşılaşınca federer çaresiz kalır.
nadal kendi aşırı yorar kurtarılmıyıcak topu kurtarmaya çalışır*daha çok fiziğe dayalı bir oyun stili vardır.
federer ise kendini fazla kasmaz yüz ifadesine baksanız sanki hazırlık maçındaymış gibi rahattır genelde görürseniz federer bir sağ bir sol koşuşturmaz iyi yerlerde durur karşısındakini koşturur.
federer daha sağlam bi tenisçidir! federer daha akıllı bi tenisçidir! federer daha karizma bi tenisçidir!

roger federer'e çok büyük bi yetenek bahşedilmiştir tenis konusunda! maçlarında kazanayım diye kendini yırttığına ben pek şahit olmadım. çıkar maçına, rahat rahat alır! fakat rafael nadal, federer'e bakarak yeteneğinden ziyade hırsıyla, azmiyle gösteriyor kendini! yani netice itibariyle ikiside tenis kortlarının 2 dev ismidir. sabaha kadar alkışları haketmektedirler! fakat federer çok ayrı ve çok özel bi kişi bu konuda! o yüzden o'nun biraz daha değerli olduğunu düşünüyorum nadal'a kıyasla!

görsel
nadal'ın artık iflah olmayacak dizi göz önüne alınırsa federer'in* her dalda üstünlüğü ele geçirdiği karşılaştırmadır.
karşı karşıya gelmedikleri müddetçe federer en iyisidir.
google'a sorduk bize bu yanıtı verdi. artık daha fazla söze gerek yok...
http://www.googlefight.co...rer&word2=rafel+nadal
Bu yıl finalde 4. kez karşı karşıya gelecek olan 2li...
elitist sporu tenisi* tevazuya iten, mütevazi, samimi halleriyle izlenir kılan, kızıl deriliye benzettiğim ve başta hiç sevmediğim** rafael nadal ve ilk izlediğim günden beri andre agassi'den fazla sevmeme sebep, wimbledonun daimi ekselansı roger federer, yine tüm Allah vergisi yetenekleri ve işimi iyi yaparım edalarıyla final oynuyorlar.
yine bir derbi. sonuç ne olursa olsun ikisi de klas.
güncel Önemli Başlıklar