1. 40.
  spoiler içerir. sonu için değil zaten onu biliyorsunuz*

  gayflix'e bakılacak olursa atalarımız bu şehri fethetmemiş arkadaşlar. 5.5 bölüm boyunca kahraman bizans ve ceneviz ordusunun türk askerlerini kılıçtan geçirişini izledik. son bölümün 2 dakikasında falan birkaç osmanlı askeri birkaç bizans askerini yalandan uf yaptı tamam. sonra kahraman cenevizli korsanımız yaralanınca savaşmaktan vazgeçti böylece onların lütfu ile aralık kapıdan içeri sızıverdik ve şehri aldık. bu yani. bu kadar.

  evet bizans muhteşem bir savunma göstermiş olabilir. ancak o savunmayı alt eden dehanın bu kadar ivedi geçiştirilmesi canımı sıktı.

  bu ibneler göğüs göğüse kahramanca çarpıştı ya, surların üstünden döktükleri kızgın yağlardan hiç bahsedilmedi. hep kahramanca savaştılar evet.

  bir yerde mehmet'in bizans askerlerini kazığa oturttuğu söylendi. buna karşılık da bizans'ın türk esirlerini surlarda sallandırdığından bahsedildi. ipe götürülen osmanlı askerlerinin halk tarafından aşağılanmasını ve küçümsenmesini gözümüzün içine soka soka gösterdiler ama bizim cepheden hiçbir şey gösterilmedi. biz çok merhametliyiz ya ondan herhalde (!)

  daha ilk başlarda şahi topu havaya uçtu. lafta surlar yıkıldı ama görüntüde fiyasko varmış gibi lanse edildi.

  allah o galatalı hainden razı olsun. istanbul'u almamızın yarısını ona,yarısını da cenevizli ibnenin "eeh sikerim yeter ben savaşmıyom" demesine borçluymuşuz. gayflix'i "biz aslında objektifiz" yalanını bu kadar iyi kamufle etttiği için tebrik ediyor, bu aydınlatıcı yapım için kendilerine teşekkür ediyoruz. *
  6 -1 ... mmrnmhrm
 2. 41.
  En büyük eksiği adam akıllı bir müziğinin olmaması.
  1 ... freudgillerden sigmund
 3. 42.
  Öyle osmancı falan değilim ama cidden aşırı Sikko olmuş bir dizi. Balkanlar’ın en korkutan ordusu diye anlata anlata bitiremedikleri yeniçerileri üç tane italyan çomarı leblebi gibi harcayıp duruyor. Adamlar kalenin dışına çıkıp bizim yeniçerileri hallaç pamuğuna çevirip geri dönüyor. Öyle bir dünya Mı var lan? Orada allah gibi toplar var en salak komutan bile en kötü o italyan piçlerini topla yerle bir eder. kızıl aymış, yok Ayasofya’daki ışımalarmış yarak kürek şeylere bağladılar. ben de bir bok zannedip oturup izledim mal gibi.
  4 ... nesgayfe
 4. 43.
  Normal bir dönem dizisi.

  Fatih sultan Mehmet han istanbul’u fethederken elbette binlerce Osmanlı askeri ölmüştür. Ki savunmadaki kısım surların arkasından daha avantajlı olduğu için belki bire üç oranında kendi sayılarından fazla insan öldürmüş olabilirler.

  Sonunda onca kan ve yıkıma rağmen istanbul fethedilmiş mi ona bakmak lazım. Çektikleri diziler ile bu gerçekliği değiştirebiliyorlar mı ona bakmak lazım.

  Bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasını sebep olan bir hadiseden bahsediyoruz sonuçta.
  ... yazdan kalma bir gun
 5. 44.
  Son zamanlarda izlediğim en iyi tarihi diziydi,öyle torunların gazını almak için yapılan uyuruk yapımlar gibi değil,olayları iki taraftan gayet iyi anlatmışlar.
  Bu şehir öyle fantastik olaylarla alınmadı binlerce kişinin kanı var orada...
  3 -3 ... question of heaven
 6. 45.
  Olmamış dizi. Bildiğin tarihle oynamışlar. Evet.
  1 -2 ... oytunkaran
 7. 46.
  celal sengor un dizideki oyunculardan daha iyi rol yapti dizi amk .
  1 ... wake up neo
 8. 47.
  Bu durumda hürremde khaleesi'mi oluyor.
  1 ... schmelzer
 9. 48.
  Tamam yabancilar ingilizce konussun. Ama biri de cikip demedi mi biz osmanliyiz niye ingilizce konusuyoruz? Ana turkce konusurken mehmetin turksun galiba diye sorarken de mi kimse sormadi bu soruyu yahu? Ayrica kim bir sehzadeye kurbac vurmak soyle dursun el kaldirmaya bile cesaret etsin? Diziyi baska biri izlese sans eseri kazanilmis bir savas der zaten. Genel olarak cok guzel ama biraz eksik anlatilmis sanki.
  2 ... mavipamukseker
 10. 49.
  şehzadeye kırbaç vurulması garipsenmiş. Yedikule’de padişah katletildi yahu bırak kırbacı. Diziye dönecek olursak biraz ‘300 Spartalı ve leonidas’ havası vermeye yakalamaya çalışmışlar gibi geldi. Bir yerden sonra acaba fetih edemeyecek miyiz? Diye düşünmedim değil. O italyan gemileriNi kaptanı Derya elinden kaçırdıktan sonra Fatih’in atını denize sürüp inanılmaz öfkelendiği rivayet edilmektedir o sahneyi katmalarını isterdim.

  Dizi tarafsızlık eleştirisi alabilir ama nihayetinde tarihler belli Osmanlı 2 ay uğraşmış bu fetih için ki dizide bir sahnede ‘Osmanlılar uzun süren savaşları sevmezler dönüp giderler’ gibilerinden bir cümle geçiyor. Bu da Viyana kuşatmalarının durumunu açıklıyor. Bizans 7bin askeri ve Giustiniani ve ceneviz paralı askerlerini epey korumuş surları ve müdafaa etmiş. Aya Sofya üzerinde oluşan yıldırımlar vs güzel olmuş mistik bir hava vermiş diziye.
  ... bolivya devlet radyosu