bugün

''Bir ârifin tabağında, üç tane zeytin vardı.
Birincisi:

- Ne de çirkinim, dedi. Beni kim yer ki! Kapkara bir yüzüm var. Üstelik acıyım. Hem, çekirdeğim de kocaman.

ikinci zeytin:

- Âh, seninki de dert mi, dedi. Doğru dürüst ne etim var ne çekirdeğim. Çatal bile batmıyor bana, sıskanın tekiyim.

Üçüncü zeytin:

-Şükür, dedi. Yüzüm de özüm de güzel. Tadım âlâ, yaratılışım özel. Hem lezizim, hem ilâcım, biiznillah. Kendime saygım da tamdır, çünkü yaratanım Allah! Niye öyle baktınız ki, maşallah deyin maşallah!

O esnâda ârif geldi, zeytinlere hikmet nazarıyla şöyle bir göz gezdirdi. Tebessüm ederek üçüncü zeytine uzandı. Bismillah, dedi...''

ibretlik paylaşım. kesinlikle okunmalı.

ha unutmadan ; ibret alan çıksın kasıyor.
okur okumaz mutfakta bir hareketlenme hissettiğim harika hikaye. hemen mutfağa gidip buzdolabını açtım. zeytinlerim şöyle diyordu; ''arif in mençıstıra attığı golü arıyorduk nereye geldik amk.''
tövbe bismillah.
(bkz: ibret is loading)
risale forum diye bir yer mi var diye düşündürmüştür.
bazen öyle feyzli adamlar, öyle nurlu hikayeler anlatır ki hikayenin neresinden ibret alsam diye düşündürür insana. işte huzurdaki de öyle bir hikaye.

kibir şeytan işidir, ayrıca zeytin yerken çok kafa yormayın raastgele yuvarlayın ağza gitsin. bu ibretlik hikayeden, belki 113 ders çıkarılabilir ancak ben sadece 2 tane çıkarabildim. suphanallah.
(bkz: ya ne olacağdı)
görsel
ateist arkadaşıma okuttum ve şu an ikindi namazına gitmek için evinden çıkmaya hazırlanıyor inşaAllah.
"yeri geliyor bir zeytin bile kibre düşebiliyor. şeytan 'ben' dermiş. işte zeytin ben, ben, ben dedi ve sonunu gördük" dersi çıkarılması gereken hikayedir.

arkadaşlarla toplandık konuşuyoruz. başka dersler çıkarırsak burada paylaşmak isterim.
cami minarelerinden okunmya başlanmış hikayedir.
insanlar akın akın hak dine koşuyorlar.
BUNDAN iBRET ÇIKARAN VARSA, TÜM PEYGAMBERLER VE VELiLER MEZARLARINDA DÖRT TUR ATMIŞLARDIR.
arifin zeytinleri şöyle bir süzmesi de bence çoğumuz tarafından atlanılan bir detay. hikaye neresinden tutarsan tut ibretlik. hafazanallah.
görsel
ibreti aldım şu an mekke'den yazıyorum.
palyonça hikayesine benzeyen bi hikaye, hiç bi bok anlamadım amk.
ateistler bunu da açıklayacak mı ?

bu ibret bana 6 ay gider. bitince bu sefer incirli ibret isterim.
"tabaktaki 3 tane zeytin"de yatan detayı herkes gözden kaçırmış.

bence hikayeyi bir de bu şekilde okuyun. bunu paylaşan kardeşin de maneviyatına sağlık. 3 zeytin hee? işte bu, gerçekten nurlu bir paylaşım oldu.
hafızlar hesabınıza oyuncak parası yatırdım gidin çekin ibret aldıysanız birazda oyuncaklarınızla oynayın hadi.
hikayede üzerinde durulması gereken nokta şurası bence:

--spoiler--

tebessüm ederek üçüncü zeytine uzandı

--spoiler--

hala feyz almayan arkadaşlar varsa, lütfen bu satırın üzerinde durarak bir daha ve bir daha okusun. taa ki ibret alana kadar. gönül gözümü açtın arif. tişikkirlir.
Kanaatimce hikaye üç hurma üstüne olsa daha ibretlik olurdu ama bu da güzel. Ben dersimi aldım.
--spoiler--

bazen sadece birini seçersin...

--spoiler--

görüldüğü üzere bir kezbanın bile ibret aldığı hikayedir. nedense çoğu ulu yazarı ibret almaktan kaçınıyor. çok üzücü ve tabisi suphanallah.
(bkz: yine ıslandım inanır mısın)
http://www.risaleforum.co...uc-tane-zeytin-vardi.html
(bkz: şüphesiz bu başlıkta binlerce ibret vardır)
inanır mısın mübarek, ibreti kemiklerime kadar hissettim. Bu ibret beni bir kaç sene götürür.