bugün

Rigoberta Menchú Tum (d.1959) K'iche' etnik grubuna mensup guatemala yerlisi bir hanımdır. 1992 nobel barış ödülü sahibidir. yaşamını guatemala yerli halklarının Guatemala iç savaşı (1960-1996) sırasındaki ve sonrasındaki durumunu kamuoyuna duyurmaya ve ülkedeki yerli haklarını iyileştirmeye adamıştır.

ayrıca 1998'de "prince of asturias" ödülü de almıştır. hem tanıklıklarına dayalı bir biyografisi yazılmış, hem kendi de bir otobiyografi yazmıştır.

Menchú bir UNESCO iyi niyet elçisidir. ülkesinde de yerli siyasi partilerinde tanınmış bir figür haline gelmiş ve 2007 ve 2011 yıllarında devlet başkanlığına aday olmuştur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rigoberta_Mench%C3%BA
Cancun dünyamızın gözde tatil yerlerinden. Avrupalı, Asyalı, Amerikalı burada bir araya gelir, birlikte eğlenir. Küreselleşmenin simgelerinden. Uluslararası kongre turizmi merkezi. Ülke ekonomisine katkısı büyük. Dünyanın en zengin ülkeleri G8'lerin liderler zirvesi için toplandıkları, geleceğimize yön verdikleri yerlerden biri. Cancun'un başarısı, başka bir çok ülkede tekrarlanmak istenen bir örnek.
Maya dünyanın en eski uygarlıklarından. Cancun'un da bulunduğu Orta Amerika'da yaşayan Mayalar, eski Yunan ve Roma ölçüsünde bir mimari geliştirmişler. Şehir planlamasında, matematikte, astronomide yarattıkları, kendilerine özgü yazı sistemleri, takvimleri, türümüzün zenginliklerinin sayılı örneklerinden. inişli çıkışlı tarihlerine rağmen ispanya'nın istilasına kadar kültürleri açısından dünyamızın en dinamik uygarlıklarından. Bugün sayıları 6 milyon olan Mayalara istilacı ispanyolların hâkimiyet kurabilmeleri 200 yıla yakın sürümüş.
Rigoberta Menchu Mayalara özgü geleneksel elbisesiyle geçen ay Cancun'da beş yıldızlı bir otele gider. Kapıdan girer girmez otel yetkilileri tarafından kovulur. Cancun sokaklarında turistik eşya satan, dilenen yerli Maya halkından birinin böyle bir yere girmeye cüret etmesine doğal bir tepkidir bu.
Kapıdan kovulan Menchu, "Benim kim olduğumu biliyor musunuz?" dememiş. Dememiş ama otel müşterileri tarafından tanındığından kovulmasına müdahale edilmiş, olay basına yansımış. Meğer Rigoberta Menchu Cancun'a Meksika cumhurbaşkanının davetlisi olarak gelmiş. Kendisi ayrıca Guatemala'da cumhurbaşkanı adayı olmuş, Nobel Barış Ödülü sahibi. Güney Amerika yerlilerinin insan hakları için mücadele veren biri.
Otele girmek isteyen kişi Rigoberta Menchu olmasa bu olayı ben de ne öğrenebilecektim ne de şimdi, dünyanın bambaşka bir kıtasında bu insanın başına gelenleri bu satırlarda paylaşabilecektim.
Günümüzde kıyafet tartışmalarının sürdüğü, insanların kıyafetlerine göre hangi kapılardan içeri girebileceğinin tartışıldığı bir ülkede yaşayan biri olarak da olay dikkatimi çekti. 27 Mayıs askeri darbesinden bu yana Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne Çankaya'da köşkleriyle komşu olan kuvvet komutanlarıyla, bugün Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde yaşayanların kapılarındından kimlerin girebileceğinin tartışması, hem Menchu'nun başından geçenler kadar, armut ve elmanın birbirine benzemediği kadar, bize uzak hem de o kadar yakın.

Alıntıdır..

bakmak icin lütfen :
--spoiler--
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232375)
--spoiler--
güncel Önemli Başlıklar