bugün

korkaklığını bilmem, ama bazı mallıkları olduğu vakıadır. özellikle ne olduğunu bile anlamadan, daha insanların mars'a araç bile göndermeği zamanlarda, 1960'larda sadece mars'ın atmosferik kimyasından mars'da şu an hayat olmadığını kestirebilen bilim insanı james lovelock'un dünya gezegenindeki karmaşık atmosferik hareketlerin nedenini açıklayan gaia hipotezine 1980'lerde paldır küldür saldırmışlığı vardır. hadi bunu yaptın, insanlık hali, peki ama ondan sonra lovelock'un hipotezi ortaya atıldığından beri yanlışlanamadığı, ve daha da ötesi, öngörülerinin bir bir doğrulanmasına rağmen neden özür bile dilemedin? senin lovelock'a reva gördüğün o yüzeysel tavrı yaratıcı tayfa (creationists) evrim teorisine gösterdiğinde ne hakla kızabiliyorsun? tutarsızlık, ama daha da kötüsü, özensizlik, hele bilimsel yöntemle hiç uyuşmuyor.

dawkins'in burada neden william lane craig'in karşısına çıkmadığı ise ayrı bir tantana. bir video'ya göre (http://www.youtube.com/watch?v=USnRf-vhMAk) bu dava 2007'den beri devam ediyor. dawkins'in argümanı belli: "ben", diyor dawkins, "din adamlarıyla ve akademisyenlerle her zaman tartışırım, ama bir creationist (yaratıcılık kuramcısı) ile tartışmam. craig'de diyor ki, "ben creationist sıfatıyla değil, felsefeci kimliğimle bu tartışmayı yapmak istiyorum". ya ayıptır, adam 2007'den beri davet gönderiyor, o zamandan beri dawkins'in ingilizce konuşulan ülkelerde tartışmadığı kişi, katılmadığı sempozyum, çıkmadığı televizyon, boy göstermediği üniversite kalmadı, arada ortadoğu'ya gidip din inancı üzerine belgesel çekti, kitap yazdı, falan filan, ama bu adama bir marka yapıştırıyor "creationist" diye ve tartışmam diyor. arkadaş, bu da açıkça isim takmaktır, o kişi "ben creationist değilim" diye kendisini ortaya koyuyorsa, lütfen tartışalım diyorsa, sen bunu entellektüel etik adına reddedemezsin. velev ki adam gerçekten creationist, velev ki adam bilinen straw man taktiğini uyguluyor, ne olmuş yani? bilmediğin, duymadığın bir şey söylemeyecek ki sana. zaten savunduğu fikrin arkasında 9. yüzyıl felsefecisi al-kindi'nin aristo'dan devşirdiği ve "kelam" olarak islam literatürüne kazandırdığı kozmolojik argüman var. bir de craig'in senin üstünden meşhur olma kaygısı da yok. varsın senin söylediğin gibi "creationist" olsun, çık fikrini söyle bitir davayı.

craig'in konuşmasını dinledim, biraz gür sesli, ancak tane tane ve şarlatanlık yapmadan kendi derdini anlatıyor. o zaman senin derdin ne dawkins? kendine "militant ateist" gibi bir misyon üstleniyorsun, ama militanlık şansı çıkınca "ben bu eyleme katılmam" diye yan çiziyorsun. pek manası yok. tamam nihayetinde keyif senin, belki bu creationist'lerden illahlah ettin de, yine de biraz saçma bir inat gibi.
galileo nun tam bir korkak olması kadar mantıklı yorumdur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei

bilimi dinle çökertmeye çalışmak.
Tartışmaktan kaçmak korkaklıksa 12 senedir rakipleriyle tek bir tartışma programına çıkmayan rte için de bir sıfat rica edeyim şakirt kardeşlerden.