1. 1.
  tapu, belediye, vs. resmi kurum ve kuruluşlara gitmek zorunda kalınca, çok meşgulmuş gibi görünen memurlara karşı kendini suçlu hissetmek, zaten harıl harıl çalışan yahut öyle bir izlenim yaratma konusunda uzmanlaşmış bu insanlara ek bir iş çıkartıldığı için neredeyse kendine öfkelenmek, seslenmeye cesaret edememek, ''etsem de kesin duymazlıktan gelir bu gavurlar,'' diye düşünmek, özür diler gibi, yalvarır gibi seslenmek, iş hallolup daireden çıkınca yeniden doğmuş gibi olmak, ıslık çalmak, türkü söylemek.
  6 ... yagmurbesleyen
 2. 2.
  resmi dairede çalışan birisi olarak vatandaşa en iyi şekilde davranılması gerektiğini düşünüyorum. lakin insanı delirtme noktasına gelen insan sürüsü ard arda gelince kafayı yediriyor.
  işte aşağıda yazdığım vatandaştan biz çalışanlara gelen bazı tepkiler
  -işim gücüm var acele et.
  yorgunluktan bezmiş bir amcaya nezaketen soruyorum.
  -çay içer misiniz?
  -acıktım ben acıktıım bu ne yaa?
  telefonda nasıl yardımcı olabilirim? dememe rağmen kurum müdürünü isteyip, kurum müdürü konuyu bana havale edip vatandaşı da bana geri bağladığı zaman,kıç üstü oturmalarını sağlayacak her türlü nezaketsizliği göz kırpmadan sergilerim biline.
  evet vatandaşımız en iyi muameleye layık fakat sosyal sorumluluklarını otobüs duraklarında, hastane sıralarında hatırlarlayınca en gerekli yerlerde de sınıfta kalırlar.
  1 ... kurtuba
 3. 3.
  resmi dairelerde kendini suçlu hissettirilmekle alakalı doğal paranoya.
  1 ... enterdy
 4. 4.
  adama öyle bir sıfat çıkarırlar ki ister istemez öyle hissedersin.

  hepsi olmasa bile,hemen her resmi kurumda numunelerine tesadüf ediyorum bu kımıl zararlılarının. sanki dün tekme tokat kavga etmiş, ağız burun kırmışız. ya da ne biliyim; ebai ecdadına sövmüşüz, veya aramızda kan davasından mütevellit bir husumet var.

  insan gibi günaydın deyip bir şey sormaya yelteniyorsun ama karşındaki bir yük hayvanı olduğu için ne soruna ne de günaydınına cevap vermiyor. mahkeme duvarını andıran mendebur bir sıfatla ya yanından estire estire geçip gidiyor, ya da suratını buldog köpeği gibi sarkıtarak elindeki işle meşgul olmaya devam ediyor.

  ulan mallar. hiç mi görgü öğrenmediniz? tamam, belki az maaş alıyorsun, geçinemiyorsun belki, belki evinde sorunların var, karınla/kocanla papaz olmuşsun..da! yüzünü ilkkez gördüğün insanlarla ne alıp veremediğin var? onlarla bölüşemediğin nedir? veya ekmeğini aşını elinden alan o insanlar mıdır? beğensen de beğenmesen de, bana yaptığın hizmetin karşılığında devletten maaş alıyorsun, bir sürü sosyal hakka sahip oluyorsun. e ne bu afralar, tafralar kardeşim? atla deve mi güdeceksin? bilgisayardan iki tık tık olay bitiveriyor. kime caka satıyorsunuz böyle bilemdim?

  allah bunların eline kimseyi düşürmesin.
  sen orda, işinin bir an önce halledilmesini beklerken, bilgisayar başındaki hanımceyiz beş karış suratla kahvesini yudumlayıp telefonda lak lak etmekle meşguldür. senin işin varmış, hastan varmış, acelen varmış, bir şey sormuşsun umurlarında olmaz. hanımceyizin canı ne zaman isterse o zaman sana cevap verir onu da köpeği azarlar gibi azarlayarak icra eder... insanda ne iştah bırakırlar, ne keyif...
  2 -1 ... notre dame
 5. 5.
  bazen kamu kurumunda çalışanlar da örneğin şahsım, iş arkadaşlarından bir şey isterken aynı duyguya maruz kalırlar. acaba ben de mi öyleyim diye kendilerini sorgularlar.
  ... ali ekber rodos
 6. 6.
  olabildiğince kibar halinle resmi dairelere girip de insanın yüzüne bakmadan konuşan, suratsız memurları görünce "değil dünya sanki galaksi çalışanın başına yıkılmış, bir de ben oyalıyorum burda.." gibi cümleler kurdurmaya sebep hissiyat.
  ... serencuyuri
 7. 7.
  resmi kurumdan içeri girilir,
  danışmada el örgüsü yapan bir teyze,
  direkt olarak binaya girilir, sağ tarafta masalar vardır, o tarafa doğru yönelirsiniz,
  gözünüze ilk kestirdiğiniz adama derdinizi anlatmaya başlar başlamaz,
  + burası danışma mı?
  - hayır, bilsem ki danışmadaki insan beni aydınlatabilecek, ya da derdimi anlayabilecek,
  sorardım zaten.
  + ...
  / buyrun beyfendi biz yardımcı olalım..
  1 ... nothingbutthetruth