bugün

mükemmel bir cem karaca şarkısı. ağır roman filmiyle birlikte tekrar gündeme gelmiş ve sanırım tekrar kaydedilmiştir. sözleri;

Bir gün belki hayattan
Geçmişteki günlerden
Bir teselli ararsan
Bak o zaman resmime
Gör akan o yaşları
Benden sana son kalan
Bir küçük resim şimdi
Cevap veremez ama
Ağlar yanlızlığıma
Ve işte arda kalan
Bir avuç anı şimdi
Koyupta bir başıma
Bırakıp gittin beni
teoman da kendince yorumlamıştı da pek olduramamıştı zannımca.
"anadolu rock" tarzının tipik özelliklerini taşımayan ve cem karaca nın aynı dönemde yaptığı diğer parçalardan önemli farklarla ayrılan harikulade şarkısı. buna rağmen şu ana kadar dinlediğim en kaliteli, dinlerken bana en fazla haz veren, sıkılmadan en fazla dinlediğim, arasıra bokunu çıkartıp arkadaşlarımın nefret etmesini sağladığım, aşmış "cem karaca" şarkısı. tarafımdan yapılmış gözlemlere göre seveni tarafından deli gibi desteklenen, sevmeyeninde nefret ettiği bir şarkı olma gibi acaip bir özelliği vardır. ilk defa 1968 yılında cem karaca tarafından yorumlandığında kendisine birlikte çalıştığı ilk ciddi grup olarak adlandırabileceğimiz apaşlar eşlik etmiştir. efendim apaşlar ve cem karaca topluluğu 60 lı yılların sonunda müzik çalışmalarını almanya da sürdürmekteyken bu şarkıyı yapmışlardır ve Ferdy Klein Orkestrası ile birlikte çalışmışlardır. şarkının sözleri apaşlar grubunun kurucusu ve gitaristi mehmet soyarslan a aittir. resimdeki gözyaşları 29 yıl aradan sonra 1997 senesinde yine cem karaca tarafından mustafa altıokların ağır roman filminin soundtrack i için farklı bir yorumla söylenmiştir. aynı sözler üzerine farklı bir ritimle söylenen parça, ağır roman a cuk oturmuş, yıllar sonra kendisini bize hatırlatmış, bizleri deli gibi sevindirmiştir. son olarak teoman ın 2003 senesinde "senden önce" albümünde yorumladığı şarkı, bize ilk versiyonunu mumla aratmış, teoman a da keşke söylemeseydi dedirtmiştir. şarkının ilk versiyonu 3.03, ağır roman versiyonu 4.03 sürelidir. tarafımdan yıllardır severek dinlenmiş, bazen banyoda helada amotörce "ye yi ye yi ya" nakaratı beygir gibi çığırılmış, melodisi cep telefonumda kullanılmıştır. büyük sanatçı cem karaca yı bu bahaneyle en derin saygılarla anarım.( "haniglurn albernest" sanırım sözlerin son mısrasını es geçmiş bu kadar söz etmişken tamamını buraya koymamak ayıp olacaktı.)

Resimdeki gözyaşları

Birgün belki hayattan,
Geçmişteki günlerden
Bir teselli ararsın,
Bak o zaman resmime,
Gör o akan yaşları.

Benden sana son kalan,
Bir küçük resim şimdi,
Cevap veremez ama,
Ağlar yalnızlığıma.

Ve işte arda kalan
Bir avuç anı şimdi,
Koyup da bir başıma,
Bırakıp gittin beni.

Sen yalnız değilsin,
Biliyorum, nerdesin.
Bu üzerdi beni,
Yaşasaydım ve görseydim.
hımm ağır roman'la bütünleşmiş güzel bir şarkıyı kendine nick yapmış..o halde kendinden aynı güzellikte entryler bekliyoruz...aramıza hoş gelmiş çiçeği burnunda yazar.
not: farkettim ki bu yazarımız bu gece hiç uyumamış düzinelerce entry girmiş..
azmini tebrik ediyorum, fakat enerjisini idareli kullansın, sanırım ona ihtiyacımız olacak*
an itibariyle 60 entrysi bulunan, izmirin kızları entrysiyle azıcık üzülmeme neden olmuş, güzel yazı yazan yazarımız.
sohbeti hoş yazar kişi *
fazlasıyla nazik olan bir ikinci nesil yazar. entryleriyle dikkat çeken türden hem de.*
tarzı,müzikalitesi,alt yapısı nedir ne değildir bilelmem ama elde kalan tek resime bakarken dökülen iki damla gözyasına yazılmıştır.. (doğal olarak bu yaşlar resimde kalmıştır)
nickinden belli olduğu üzere şiirsever** bir yazarımız.. takdir ediyoruz efendim.. devam..
ağır roman versiyonu--- http://www.youtube.com/watch?v=r2MN-gkI5Y0
orjinal versiyonunun malesef 1 dakikalık bölümü----http://www.youtube.com/watch?v=QVdq7mH4-g0
saat kaç olmuş yahu ama an itibariyle radyo uludağ'da sohbet ettiğim ve cok sevdiğim yazar.ilk yayınıymış ama bence başarılı.
ha..! bir de rekor kırmış dj'likte tebrikler.

edit:pardon kırmak üzereymiş..
performansini da, sohbetini de gayetten begendigim cicegi burnunda dj.. **
istediğim türküyü bulmak için kendini paralayıp en sonunda bana süpriz yapmış yazar kardeşim (bkz: fincanın etrafı yeşil)
ilk yayinindan cok seyler ogrenmis yorgun ama mahrur, 2. nesil yazar, cicegi burnunda dj, dinlemeye gelenlere de tesekkuru bir borc biliyormus, normal degil galiba, acaip bisey..
bir gün bursa' ya dönüş yapmasını dilediğim, beyefendi yazar, harika dj.
ilk yayınında rekorlardan rekora koşan, bizi saatlerce radyoda çaldığı birbirinden renkli ve değişik tarzdaki şarkılarla kendimizden geçiren yazar/dj kişisidir. muhabbeti de baya sarmıştır hani. sağolsun, varolsundur. * * *

insomn : r g blind guardian var mı ya, çalsana.
r g : yoksa bile buluruz şimdi dur. *
cok kral adam. Rakı kulturunu cok iyi bildigini sezdim. Şarkılardan da anlıyor. Umarım bir gun aynı sofrayı paylaşmak dileğiyle.
ilk canlı radyo yayında tanıstığım ve sınavım için bana moral veren, sohbeti hoş,hemşerim (şimdi çok uzaklarda tabi), mesleğinde başarıdan başarıya koşan, istek sarkiları çalmak için en ince ayrıntıya bile dikkat eden, meslektaşım diyebileçeğim dost yazarlarımızdan biri...
gizem cozucu bi adam bu.. leke cikartici gibi oldu ama*.. dogru valla elinden geliyo ne yalan soyliim. hele hendrix insaniyla biraraya gelince, bi ucan bi de kacan kurtuluo ellerinden. *
ayrica pek de dedikoducu bisi.. hehe ben bunu da gordum. **
en hasin feminist olusumlara hedef gosterilesi yazar*. bakmayin oyle duygusal icerikli* nickine falan.. cok bi maco. hatun 3 adim arkadan yurucekmis.. hatta 3 33 333 boole devam ediyo.. *
http://www.youtube.com/watch?v=r2MN-gkI5Y0
hayatımda karsima cıkan ve özay gönlümü bilen ender insanlardan biri...
ammocan * * *