bugün

eger mekan/zaman ortaokulsa resim ögretmeni olmayan kişidir. onceleri öyleydi en azından. bizim resimci, aynı zamanda trafik dersine ve turizm dersine* gelen , üniversitedeyken bir dolmuşa 300 kişi binip dogu'ya geziler yaptıklarını anlatan eşi görülmemiş bir adamdı. bir dershanede de fen bilgisi dersi veriyordu. peygamber oldugunu söylemeye cesaret edemedi zavallı zaar.
(bkz: resim dersi öğretmeni)
aslında işi çok hafife alınsa da çocukların gelişimi açısından hiç te küçümsenmeyecek bir role sahip, fakat genelde kendisi de görevinin önemini kavrayamamış öğretmen.
pek resim çizdirmeyen, genelde dersi geyik muhabbetlerine çeviren öğretmenlerdir.
şu dünyada çekmedim onlardan çektiğim kadar...

misal:

-kızım, çgçg, deniz ne renk olur?
-mavi örtmenim.
-peki senin deniz neden yeşil?
-o deniz değil örtmenim. orman.
-peki ormanda dalgaların ne işi var?
-örtmenim, o dalga değil. hani ormanda hafif tümseklikler olur ya, o işte.
-olmamış bu. çok gerçekçi. git bi daha yap.
-ama...ama...

güzelim resim tekrar çizilir daha gerçekçi (!) olarak.
derste konu nasıl oraya geldiyse; ''mastürbasyon yapmak kötü bir şey değildir.'' diyen hocadır.
okulun en umursanmayan öğretmenidir.
müzik öğretmeni ile birlikte "öğrencilerin ..kinde değilim"in kompleksini en çok yaşayan öğretmendir.

bazıları bu kompleksi aşar, hem kendilerini hem de öğrencilerini mutlu ederler.
bazıları bu komplekste boğulur, yaşamı hem kendilerine hem öğrencilerine zehir ederler.
bazı gerçekten hasta olan öğretmenlerdir. bu iş yetenek işi yetenek yok ise siksen resim yapamazsın. ben şahsım adına çöp adamı zor çizerim hasta hoca bu yüzden ortaokulda 2 vermişti. utanmasa bırakacaktı. iyi olanı iyidir ama hasta olanı tam hastadır adama bu işin yetenek işi olduğunu anlatamadık.
bazıları takıntılı, bazılarıda paralıdır.
ortaokulda tüm derslerimin iyi olmasına nazaran resim öğretmeninin takıntıları yüzünden bir tek resim 1 gelmişti.
genelde ya kıl olurlar ya da takıntılı.
Karakalem konusunda aşmış biri olarak yağlı boya konusunda bile fena değilim..

Çalışmalarımı yakında sözlüğe eklerim
Normal öğretmenler. Seksen olmam gider mimar veya dış hekimi olurum zaten resim yeteneğim iyi ama bu resim öğretmeni olmaması gerektirmez.
okullardaki en büyük sorunlardandır kendileri yeni adları ile görsel sanatlar öğretmenleri. görsel sanatlar öğretmenliği bölümüne giden her öğrenci sanatçı, aynı bölümdeki öğretim üyelerinin de öğrencileri sanatçı yetiştirme amacı gütmesi başlıca nedendir.
Öğrencilere yol gösterici, yapılandırıcı olmaları gerekirken, kendi eserlerini övdürmeyi tercih edenler boldur.

not: eğitimden nefret ediyorum.
rahattır. ondan beklenen üst kurumlara yetenekli öğrencileri yönlendirmek.
en fazla yıl sonu sergisi açar. yıl boyunca yapılan çalışmaları sergiler.
teftiş derdi yoktur. bir matematik öğretmeni bir türkçe öğretmeni kadar teftişi zor geçmez.