bugün

kendinden iki yas buyuk abisi resim yetenegi sayesinde dereceler yaparken kardesi zayif alinca daha da bir koyan durumdur.
resim yapma konusunda tecrübeli birisine başvurularak aşılacak durum.
şahsımın becerdiği bir işti bu.üzerine tüy dikip bir de ikmale kalmıştım.ah ferahat
hanım maymun ettiydin bizi yaz sıcağında.
yeteneksizlik sulale boyuysa yapacak pek bir sey yoktur. ilkokul 4te resim dersinden surekli 3 alan cocugun * resmi babasina yaptirmasi ve yine ayni notu almasi durumunda o cocugun resim dersinden muaf tutulmasi vatana millete hayirli olacaktir.
sadece yetenek veya çizim bilgisi olarak değil, sorumsuzca davranışların da sağladığı bir olaydır... hiçbir resim dersine araç gereç götürmeyince kalırsın haliyle...
orta ikide karga insanının başına gelmiş hadisedir. ilk dönem fen, müzik, resim, beden dersleri zayıf gelmiş. çok çalışıp, 2. dönem sadece müzik dersinden bütünlemeye kalmıştır.
neden karga, anlaşıldı mı şimdi?..
hocanın ögrenciye bakıs acısını yansıtan durumdur. zira resim dersinde ögrenciden istenen saheserler yaratması degil emek vermesidir , kimi hocaların bunu unutması sonucu ortaya cıkmıs sonuctur. *
dersinin ciddiye alınmasını sağlamak için,resim öğretmenlerinin yaptığı davranıştır.. **
öğrenci velisinin okula gidip resim öğretmenine, ikinci dönemde benim yaptığım resimlere not vereceksiniz diye bilgilendirmede bulunmasına sebep olan durumdur.

öncesinde öğretmene şunlar sorulur;
-çocuğum resim ödevlerini düzenli bir şekilde yapıyor mu?
+evet.
-resim araç ve gereçlerini yanında getiriyor mu?
+evet.
-sınıf içinde bir uyumsuzluğu veya size karşı bir saygısızlığı var mı?
+hayır.
-çocuk elinden geleni yapıyor ve ben şu ana kadar ona bu konuda yardımcı olmayı reddetmiştim, madem elinden gelen size yetmiyor, ikinci dönem resim ödevlerine not verirken benim yaptığım resimlere not veriyor olacaksınız şimdiden söyliyeyim..
+tamam gözönünde tutarım.
resim hocalarinin bitmek tukenmek bilmeyen assagilik kompleksinden oturu alinan notlardir. evet efendim beyaz diye bir renk vardir o gokyuzu o resimde beyazdir mavi degildir var mi o ogrenciye yan bakan?
resim yeteneği olmayan biri için gayet normal bir durum.
benim de başarabildiğim olaydır. bu olayın karşısındaki alacağınız ders eğitim sistemindeki hataları siz eğitimin içindeyken söylemezsiniz ancak okuyup büyük adam olduktan sonra ve eğitim sistemine uzaktan bakış atarak düzeltmeye çalışabilirsiniz.
(bkz: lisede en harika şey yalakalıkmış)
okuluma bunu bana öğrettiği için teşekkür bir borç bilirim...
yaptığınız resmin tarzını idrak edemeyen geri resim hocasının davranışıdır. zira var böyleleri..
resim öğretmeni ile kavga edince yaşanan durumdur. kişisel kin yüzünden zayıf alınır, bir güzel şikayet edilir, çalışmalar incelenir, not s.ke s.ke yükseltilir, sene boyunca resim öğretmeni öğrenciye düşman olarak kalır. Allahtan sonraki öğretim yılında yeni resimci gelir de kurtulunulur.
Yaptığız resmi öğretmene gösterdikten sonra yırtarsanız başınıza gelecek olan durum... Kendimden biliyorum...
orta 1 de okumaktasındır. ilk resim dersinde hoca - farklı olucak ya - farklı şekiller çizin der, önce kocaman bir artı çizersin sayfanın ortasına, sonra bu çok basit gelir, ve artının tüm uçlarından birer uç daha çıkarırsın, gider hocaya gösteririsin heyecanla, nazi değilsindir, faşizmi bilmemektesindir ama hoca göt tür. resim dersinden zayıf alırsın.

sonra yıllar geçer hoca aynı okuldadır ama kardeşinin dersine girmektedir. orak çekiç çizersin kocaman yine ve göstermesini istersin kardeşinden. kardeşin de zayıf alır. göttür çünkü hoca. *
serenitytheone bünyesi izmir anadolu lisesinde okuduğu yıllarda orta-1 birinci dönemde 2(iki) almıştır resim dersinden. resim öğretmeni bu kişinin elinin bu işe yatkın olmadığını söylemiş ve sözkonusu kişiye 2 verip bazı derslerin zorunlu olmaması gerektiğini söylemiştir. *
ikinci dönem bu naçizhane kişilik yerini başka bir öğretmene bırakmıştır. serenitytheone bünyesi o hoca ile yaptığı çalışmalardan birinde vakıfbank 23 nisan resim yarışmasından türkiye 1.ciliği kazanmıştır *. geçen dönem öğretmeni olan kişiye bunu duyurmaktan da inanılmaz bir haz almıştır. *swh~ ~
demek ki resim dersinde verilen notlar her zaman gerçeği yansıtmaz ve bir türkiye birincisi bile 1,5 tan 2 alıp zorla geçebilir.
(bkz: resim dersinden torpille gecmek)
resimcinin dersi fazlaca önemsemesinden kaynaklanabilen durum. ya da herkesin notu 5 olmasın diye arada harcadıklarından olabilirsiniz.
resim öğretmeninin resim dersinden yazılı yapması sonucu ortaya çıkabilcek bir durumdur.
ilkokulda öğretmen her ne kadar eleştirip iğnelese de -sürekli hep aynı resmi yaptığım için- zayıf almamıştım ama ortaokulda ortaöğrenim boyunca ilk zayıfımı resim dersinden almıştım -sürekli aynı resmi yapmama izin verilmediği için- ama okul hayatım bittikten sonra plastik sanatlarla uğraşıp yaptığım heykellere baktıkça ara sıra gelirdi aklıma o zayıf resim dersim.
sınıfın yetenekli kız öğrencisine* biraz yalvararak geçebileceğiniz ama onun dışında da hem bu kız öğrenci ile iyi geçinip bu kız öğrencinin öğretmene sizin hakkınızda iyi şeyler söylemesine sebep olmak hemde öğretmen ile arayı çok açmamak gerekmektedir. karışık görünse de her öğrenci bünyenin bu denklemi kolayca çözeceğine olan güvenim sonsuzdur.
lisede bir gün masanın üstüne bir çöp kovası koyup "gofa çiziyoruz çocuklar" diyen resim öğretmeni liseli ergenlere malzeme oluvermişti. bütün ders boyunca gofa şöyle gofa böyle.. haklı olarak dalgasını geçtik. sanırım biraz abarttık ki yaklaşık 10 kişinin karnesinde sene sonunda resim sıfırdı. bütün derslerim iyiyken karnede resim 0 geldi ve ortalama yükseltmeye girmek zorunda kaldım. neyse ki orada başka bir öğretmen girdi de gofa falan çizdirmedi. hala kulaklarını çınlatırım saygıdeğer örtmenimizin..