bugün

2021'de piyasaya sürülecek survival-horror türünde bir başka resident evil serisi. Resident Evil 7 oyunundaki Ethan ve karısı Mia'nın yıllar sonra yaşadıklarını konu alacakmış.

--spoiler--
Years after the tragic events of Resident Evil 7 biohazard, Ethan Winters has started over with his wife Mia, finally living in peace and putting the past behind them. However, Chris Redfield, the legendary hero from previous Resident Evil games, suddenly disrupts their life, throwing a devastated Ethan into a new and twisted nightmare in search of answers.

--spoiler--

https://www.residentevil.com/village/us/
bir an önce çıksa dedirten.
trailerlarından izlediğim kadarıyla resident evil 4 havası veren, çıkışını dört değil 8 gözle beklediğim oyun. resident evil 7'nin direkt olarak devamı olacak. umarım resident evil 3 remake gibi oynanış süresini kısacık tutmazlar. oynadıktan sonra bu entry'i editleyeceğim.
Korku değil aksiyon oyunu olmuştur. Misal 7. Serisinde daha da korkmuştum ama bu village de pek fazla gerilmedim. Oyunu oynamadım ama pintipanda yı izledim oynamış kadar oldum.
En son hatırladığım resident evil zombileri konu alan bir oyundu şimdi vampir, kurt adam, çamurdan yaratıklar ne ararsan çıkıyor

Tabi en son re oynadığım sene 2004 idi.
Hoş gelmiş inşallah kızdır.
Resident Evil 7'den sonra ilk gördüğümde "RE7 yi millet sevdi şimdi biraz sağacaklar" diye düşündüğüm, fakat aynı formülü bir tık ileri götürerek daha başarılı bir oyun çıkarttıklarını gördüğüm oyun.

Senaryo tarafı çok tırt başlıyor yine ne yalan söyleyeyim. Senaryo oyunda sıfır merak ettiren unsur oldu hatta ve hatta. Yine oyunu bu konuda taşıyan 7. oyunda olduğu gibi bosslar oldu. Bosslar oyunun devamlılığını sağlayan yegane şey.

7. oyunun iyi yaptığı her şeyi yapyıor, üstüne de ilk oyundaki aksiyonun az dozajını arttırıp sizi daha gergin anlara sokuyor aslında. ilk oyunda en fazla 2-3 tane düşmanla kapışma ihtimaliniz oluyorken burada çok daha fazla düşman var. Bossların sayısı ve nitelikleri çok daha fazla arttırılmışlar ve sevindirici açıkçası. ilk oyundaki düşük aksiyon dozu sizi daha rahat oynamaya itiyordu. Nasıl olsa düşman çıkmayacağını bildiğiniz için ya da çıkacaksa da kolayca kaçabileceğinizi bildiğiniz için çok sallamıyordunuz. Burada her an her yerden çıkabiliyorlar.

Bosslardan basetmiştim, ilk oyundaki o tempoyu bosstan bossa dönüştüren hava burada da var ve bu kez çok daha ciddi değişiklikler ile bir sonraki bölgeye geçtiğinizde karşılaşıyorsunuz. Bir de ek olarak ana bölge var ki orası da keşfetmesi oldukça keyifli.

Onun dışında 7 deki bazı sistemleri kolaylaştırması açıkçası benim işime gelen bir olgu. Factory bölgesinin sinir bozuculuğunu da bir kenara bırakırsak ki acayip ayar oldum o bölgeye kesinlikle, ilk oyunun yaptığı her şeyi birebir aynı şekilde yapıyor ve hata fena durmuyor. Biraz daha ileriye götürüp formülü daha başarılı hale getirmiş ötesinde yapılacak yorumların hepsi laf salatasına girecektir bana sorarsanız.

Ray Tracing koymuşlar oyuna ve acayip gereksiz. Gerçekten Ray Tracing oyunun performansını inanılmaz baltalıyor. Ray Tracing olmadan üst seviye grafikle 120 kare veren oyun bir anda 60'ın altına düşmeye başlıyor ve gerçekten bir fark yaratmıyor. Hoş oyunun performansla alakalı bir iki tık sıkıntıları da söz konusu bana kalırsa, her ne kadar 120 kare alıyor olsam da 50'lere düşme bile gördüm. 120 Hz ekran sahibi de olsam 60 ın üstünde gerçekten çıktığınızda bu oyunda öyle ahım şahım bir fark hissetmiyorsunuz ama 60'ın altı hemen kendisini belli ediyor ve bu oyun arada o noktalara geliyor.

Şikayetçi olabileceğim bir diğer konu da sanırım illüzyonist bir açık dünyaya sahip olması. Köy bu illüzyonu sağlıyor size ama aslında lineer bir oyun RE8. Ve bitirdiğiniz bölgeye de pek girip tekrar keşfetme şansı da vermiyor. Bu da aslında benim ikinci farkettiğim bir şeye getiriyor ki, oyun aslında sizden birden fazla run yapmanızı istiyor. Çünkü ilk runda pek oyunu tam anlamıyla bitirmeniz olası değil. Upgradeler oldukça pahalı ve kaynak her ne kadar fazla da olsa bir yere kadar sizi upgrade etmeye fırsat veriyor. Zaten oyunu bitirdiğinizde de ilginç şekilde gameplay cycle da çıkıyor altta. Sanıyorum yeni oyunda da önceki oyundaki upgradelerinizi saklayıp oynamanıza izin veriyor oyun, başka türlü ilerleyebilmeniz zaten pek olası değil.

Village fena bir iş değil, oldukça da lezzetli ve doyurucu, işin ilginci dahası da olsa pek hayır diyeceğinizi de sanmıyorum çünkü uzasa da biraz daha gideri olabilirmiş.
olmuş dedirten oyun. resident evil serisinin 7. oyundan sonra aldığı yönü beğeniyorum. umarım sonraki oyunlarda kaliteyi düşürmezler.
Koca memeli vampir bir abla varmış diye duydum. Henüz oynamadım.
Ulan Ethan, her bok da seni buluyor. Bu kadar cenabet olmaya ne gerek vardı dediğim oyun. Yalnız oyundaki Lady Dimitrescu abla çok seksi değil mi amk, memintoları özellikle..
7. oyundan çok daha iyi olmuş, Amnesia ve Outlast çakmalığından arınmış oyun. RE 4'den ilham alınarak yapılması oyunun bu kadar başarılı olma sebebi. Envanter sistemi, item upgrade etme, item alıp satma falan uzun zamandır göremiyorduk RE serisinde ilaç gibi geldi. Atmosfere, mekanlara falan hiç girmiyorum o da bariz RE 4'den esinlenilmiş. Onun dışında oyunun Metroidvania havası çok hoşuma gitti. Oyunda canımı sıkan 2 olay var birisi envanter sistemi RE 4'de kinin aynısı da olsa taktiksellik adına hiçbir şey sunmuyor hatta envantere dokunmadan oyunu baştan sona bitirebiliyorsun bunun bir sebebi de satılabilir değerli eşyaların ve anahtarların ayrı bir bölüm de toplanması, resmen oyunda envantere dokunmadım nerdeyse RE 4 de baştan sona sürekli kurcalaman, taktik kasman gerekiyor. Diğer canımı sıkan olay Heisenberg denen saçma sapan karakter. Bu karakter Lady Dimitrescu'un önüne geçiyor resmen şu salak karakter için Dimitrescu'u harcamış adamlar, elemanla doğru düzgün bir boss savaşı bile yapamadık savaş o kadar basite kaçılmış, o kadar rezildi ki oyunun değeri gözüm de düştü resmen, görünüşünün, ağırlığının yanında tamamen bomboş, balon bir karakter olmuş Heisenberg potansiyeli bu kadar harcanan başka kötü karakter yoktur hayatımda gördüğüm en kötü boss savaşı olabilirdi o. Bu arada belirtmeden edemeyeceğim Beneviento'nun köşkü çok güzeldi Silent Hill 4: The Room havası vardı, SH 4 benim en sevdiğim SH oyunudur, malum 4 karakterin bölüm tasarımları, sunduğu çeşitlilik güzeldi. Genel olarak oyunu çok beğendim 9 verecektim Heisenberg denen dallama yüzünden puan kırıp 8 veriyorum. Bakalım şu kurak 2021 yılında, oyunsuzlukta GOTY alabilecek mi Capcom? Şu ana kadar 1 kere alabildiler o da Village'ın atası 4. oyun ile.

Dipnot: Oyunun tekrar oynanabilirliği çok yüksek, muhtemelen 2-3 kez daha bitireceğim RE 4'e bu açıdan da benziyor kaldığın yerden devam edip upgradelerini tamamlayabilirsin vs.

--spoiler--
9. oyunda Leon dönmeli artık.
--spoiler--