1. 1.
    akıl kurcalayan sorunsal. yani aslında aynı görüyor olduğumuzu da düşünmüyor değilim. böyle deyince de kendimle çelişiyor gibi oluyorum ama öyle işte.

mesela benim gördüğüm kırmızıyla herhangi birinin gördüğü kırmızı belki farklıdır. belki onun gördüğü kırmızı benim gördüğüm yeşile benziyordur. bilemeyiz gibi sanki.

şu renk körlüğü testleri renkleri aynı algıladığımıza kanıt olur mu ondan da emin değilim.

ne değişik bir şey be bu!
    ... sneeuwwit
  2. 2.
    renkleri aynı mı algılıyoruz sorunsalı
    buna mavi veya kırmızı diyen varsa kenara geçsin. deney yapıyoruz.
    2 ... facebook ile uye ol
  3. 3.
    aramızda hala anlayamayanların olduğu sorunsal.

#40680301 nolu entry'de arkadaşımız yeşil renk paylaşımında bulunmuş. önemli olan onun yeşil olması değil, onu nasıl gördüğümüz demeye çalışıyorum.

yani ben doğumdan sonra onu yeşil olarak ögrendim. siz de yeşil olarak öğrendiniz. ama belki de benim kırmızıyı gördüğüm şekilde görerek onun ismini yeşil olarak kodladınız beyninize.
    4 ... sneeuwwit
  4. 4.
    Her rengin kendine ait dalga boyu vardır. Işık maddeye ulaştığı zaman madde onu emer veya ememez geri yansıtır. Geri yansıttığı dalga boyu renklerin kategorize edildiği değerler arasında hangi spektrum aralığında ise o rengi ifade eder.
    Bu evrenseldir.

Ama senin bizim ak dedigimize kara demen de renk körlüğüdür yani.
    2 ... picleme
  5. 5.
    renkleri herkes farklı algılar. algı kişinin kaynağı nasıl çözümlediğiyle alakalıdır ve özneldir. görme öğrenilen bir eylemdir. bir referans nokta seçilerek renkler öğrenilir yani. denizin mavi olması gibi. bu şekilde ilk doğduğumuz günden itibaren bağdaştırma yoluyla renkleri öğreniriz. dolayısıyla herkes için aynı frekanstaki görünüm aynı şeyi ifade etse de çözümleme anlamında herkes aynı rengi görmüş olmaz. bu tüm duyu organları için geçerlidir.
    1 ... sadede gel