1. 1.
  nissan'ın darbogaza girmesi ile 1999 yılında renault'nun nissan'ın yuzde 51'ini, nissan'ın da renault'nun yuzde 15'ini almasıyla olusan ortaklıktır. Bu birlesmeden sonra renault hızla yukselen yoneticilerinden carlos ghosn'u nissan'ın basına getirmistir. aslında bu cokca tartısılan bir karar olmustur, zira ghosn radikal kararları ile nissan'ın belcika ve japonya, evet markanın anayurdu japonya fabrikalarını kapatmıs, binlerce isciyi isten cıkarmıstır. bu yuzden kasap carlos adıyla anılır. ancak bu kararlardan sonra nissan hızla kara gecmeye baslamıs, ve bu acımasız ama etkili ve basarılı politikası ghosn'a renault ceo'lugunu getirmistir. renault avrupa ve guney amerika'da, nissan ise uzak dogu ve kuzey amerika'da guclu olması, iki markanın da zayıf oldugu bolgede digerinin yardımını almasına yol acmıs, bu da ortaklıgı global bir guc haline getirmistir. nissan toyota'dan da asina oldugumuz japonlara ozgu kalite sistemleri ve imalatcı kalitesi gelistirme sureclerindeki deneyimini renault'ya aktarmıs, renault ise karlılıgı koruma ve yonetimsel deneyimlerini nissan ile paylasmıstır. bu ortaklıgın renault kanadındaki ilk meyvesi megane 2, son meyvesi renault'nun ilk 4x4 araci olan koleos'dur. ayrıca ikili uzak doguda samsung ile ortak olarak motor uretmektedir (renault-samsung motors).
  ote yandan renault romanya'da dacia, son olarak ta rusya'da lada'yı (autovaz) alarak,ve iran ve hindistan fabrikalarını acarak buralarda uretecegi ucuz arabalarla alım gucu dusuk ulke pazarlarına da goz dikmistir.
  4 ... atgmuls
 2. 2.
  bu ortaklığın izlerini ortak kullanılan parçalarda (örneğin dikiz aynaları) ve renault motorlarının elektrik süpürgesi sesini nissan'larda duymakla hissedebilirsiniz.
  3 -2 ... astragsi
 3. 3.
  Mitsubishi'nin de hisselerinin %34 ünü satın almışlardır, artık hibrit otomobil üretimini planlıyorlar. Hayırlı olsun.
  ... mustakbel doktor