1. 1.
  anılarını anlatmayı seven deneme yazarıdır.
  1 ... leventaras
 2. 2.
  hatti güneş kursunu arkeolojik kazılarında bulanlardan biridir. adana kozanlıdır.
  ... son samuray yandim ali
 3. 3.
  15 nisan 1899'da kozan'da doğan, 3 nisan 1954'te hayata veda eden Türk arkeolog, yazar ve politikacı.

  istanbul Mercan idadisi, izmit Sultanisi ve istanbul Muallim Mektebi'nde okudu. Gönüllü olarak I. Dünya Savaşına katıldı. Ardından Edebiyat Fakültesi'nde felsefe öğrenimi gördü. Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. Sorbonne Üniversitesi'nde sanat tarihi, Louvre Arkeoloji Enstitüsü'nde arkeoloji öğrenimi gördükten sonra Maarif Vekaleti Arkeoloji Müdürü oldu. Göllüdağ, Alacahöyük, Çankırıkapı, Karaoğlan, Hacılar, Alaettintepe ve Bitik kazılarına katıldı. 1939 yılında profesör oldu.

  1950'de DP Seyhan milletvekili seçildi. 1952'de Türkiye Köylü Partisi'ni kurdu. Milliyetçilik, köylülük yazılarını Oluş, Çığır, Millet, Hareket dergilerinde yayınladı. Adana'dan Ankara'ya gitmek için bindiği uçağın havada infilak etmesiyle öldü.

  Adana'nın Sarıçam , Ceyhan , Kozan ilçelerinde ve izmir' de ilköğretim okullarına ve Ankara'nın Çankaya ilçesindeki bir mahalleye adı verilmiştir.

  yayınladığı dergilerden de anlaşılacağı üzere milliyetçi birisidir. o dönem yeni bir milliyetçi parti oluşumu hazırlığındayken uçağının esrarengiz bir biçimde düşmesiyle hayata veda etmiştir.

  ideal ve ideoloji adlı eserinin okunması ısrarla tavsiye edilir.
  ... eylulsabahi
 4. 4.
  1899 doğumlu türk arkeolog.
  ... dertler derya olmus