1. ?.
  "üniversitede türban yasağının kalkması" kararının üzerine toplanan birçok üniversite rektörünün yaptığı "üniversitede türban hukuka aykırıdır" açıklaması üzerine başbakanın düzenlediği basın toplantısında sarfettiği cümle.

  başbakanın konuşması, "rektörler önce kendi işlerine baksın, anayasa hazırlama görevi tbmm nindir." şeklinde devam etmiştir.

  başbakanımızın, anayasanın bir toplumsal sözleşme olduğundan, uzlaşmacı bir yol izlenerek yapılması gerektiğinden haberi yok herhalde.
  9 -3 ... sadirvan mehmet cadiroglu
 2. ?.
  başbakanın rektörlere verdiği ayar.

  devletin üç temel organı vardır:
  1. yasama
  2. yürütme
  3. yargı

  yasama tbmm, yürütme bakanlar kurulu, yargı ise bağımsız mahkemelerin işidir.
  10 -15 ... enemyof
 3. 1.
  basbakanın anayasa hazırlarken sadece tobb, tusiad gibi kuruluşlardan akıl alacağının göstergesidir.
  (bkz: kim takar rektörleri)
  6 ... ironmaiden
 4. 2.
  hakikaten alkislanacak laftir.

  bazi universitelerimiz uluslararasi platformda canli kalabilmek icin cirpinsa da, en az on kati kadar universiteye universite demeye bin sahit gerekmektedir. ogrencilerin daha rahat ogrenim gormelerini saglama, guvenlik endisesi duymadan rahatca yasama gibi ihtiyaclarini karsilamak; bilimsel arastirma yapip makale uretmek yerine don kisot'luga savunan rektorler insallah bir gun asli gorevlerinin ne oldugunu anlarlar. o zaman iste bilim ureten ve ozgur dusunce yuvasi olan universitelerimizle ovunuruz.
  5 -6 ... curufinwe
 5. 3.
  kendini diktatör zanneden don kişot cümlesi. ah pardon, fikir belirtme özgürlüğünün tarih olduğu bir ülkenin başbakanının cümlesi imiş.
  7 -1 ... indoor rain
 6. 4.
  rektörler işine baksın, ordu işine baksın, muhalefet işine baksın ama sen istediğin gibi at koştur, ülkeyi parsel parsel sat, rejimden kork, ülkeyi ab'nin uşağı yap, parti tüzüğünün adını değiştir anayasa diye kakalamaya çalış, sahipsiz sanılmış ülkeyle istediğin gibi oyna.

  (bkz: ohh ne ala mualla)
  10 -4 ... bohemian rhapsody
 7. 5.
  söyleyen kişi de "işine bakıp" futbol kariyerinde ilerleseydi, cumhuriyet ve futbol ligleri için her şey daha güzel olabilirdi. hakkımızda hayırlısı...

  neyse, bu seferlik bakmayın böyle dediğime, hep başbakan 'yüzeysel' konuşacak değil ya!?
  11 -1 ... endustriyel siyah
 8. 6.
  o anayasayı hazırlayan insanlar sanki üniversite okumadan, usta-çırak usulüyle hukukçu olmuşlar. sanki bir ülkenin gelişmesinde ve yönetiminin idare edilmesindeki elemanları hazırlayan üniversiteler hiçe sayılmakta. sanki bu üniversiteleri temsil eden-yani aydın kesimi yetiştiren-insanların fikirleri önemsizmiş gibi davranan zorba başbakanın yaptığı son saygısızlıktır.
  fikrimce şöyle düşünülmesinde fayda vardı:"önemli kararlar alıyorum. bir de hocalarıma danışayım." ama nerdeee. onlar yine bildiklerini okuyorlar. arkalarındaki şuursuz çoğunluğun verdiği güvenle.
  4 -1 ... coutcin
 9. 7.
  yüzeysel ama derin mana taşıyan bir sözdür aslında. başbakanın demek istediği 'aklı başında olan , gerçekleri gören bilim insanları kenara çekilsin, meydan malum kişilere kalsın' olmaktadır.
  4 -1 ... efsun
 10. 8.
  basbakanin hakli oldugu konudur. zamanin marmara universitesi rektoru isini iyi yapip aralarinda sayin basbakanin da bulundugu ogrencilerine demokrasiyi, katilimciligi, universitelerin her konuda gorus bildirmeye haklarinin oldugunu, hatta anayasa hazirlanirken bunun gayri resmi bir gorev oldugunu iyi ogretseydi bugun bu sorunu yasamazdik.

  edit: ruhban okulu acilmali diyen abd'li diplomata "siz kendi isinize bakin" diyemeyen birisinin kendi ulkesinin universitelerinin rektorlerine boyle birsey demis olmasi uzucudur. bunu destekleyen insanlarin oraninin %47 olmasi ise daha uzucudur ve umut kiricidir. adamlar zaten kendi isini yapiyorlar. asil anayasa konusunda uzman olmayan "birisinin" kendi isine bakmasi gerekir. artik gemicilik mi olur, gazoz dagiticiligi mi olur.
  4 -1 ... isla morada