bugün

Dotorun parmakla makattan muayene etmesi. Benim başıma gelmişti bu durum. Birincisi şiddetli karın ağrısı ile acile gitmiştim doktor sedyeye yatırdı etrafındaki perdeyi kapattı karnımı muayene etti sorular sordu daha sonra iç çamaşırını indir yan dön dedi. Makattan muayene edicem dedi. Tabi ben ilk çekindim falan işte. Sonra dediğini yaptım boxeri indirdim doktor elviven giyip parmağına kayganlastici birşey sürdü parmağını makatima soktu. Bir dakika falan öyle muayene yaptı. Baya gerilmistim. Bunu mide kanaması varmı yokmu onun için yapıyorum demişti. Bir erkek olarak zor bir durum du benim için.
Mezenterik iskemiden şüphelenilen olgularda da mutlaka yapılmalıdır, Rektal kanserler haricinde.
metod ise ıkın sıkın ıkındır. Evde denemeyiniz.
Yapabildiğim.

Prostat orgasm was here!
görsel
Yatiriliyorlar seni bir sedyeye,diz dirsek pozisyonu al diyorlar. o ne lan diz dirsek, anlamadim pardon derken bildigin doggy pozisyonu aliyorsun,kremleniyor ve tuşe! Oyle can acitan bir olay degil, lavman olayindan sonra hic bir sey degil. Korkmayin.
ankaralı 2009 yılında kurulmuş grindcore grubu. türkiyeden çıkmış sayılı kaliteli gruplardan biri. özellikle (bkz: analın şartı beştir)
sadece erkeklere yapılmayan, kadınlarda basur muayenesi ve bakire kızların jinekolojik muayeneleri için de kullanılan yöntemdir.
(bkz: patlak erkek)
erkeklerin korkulu rüyasıdır. başa gelince yapacak bir şey yoktur. utana sıkıla dayanılır.
muayene yöntemidir. parmak ve hissiyata dayanır.
istanbul tıp fakültesi turnuvalarındaki bir futbol takımı adı.
ilk bulan ve uygulayan kişi dedem emel tanga'dır.
uzmanı cemal tanga dır.
hastalar tarafından mütemadiyen defans konulan, makattan parmakla muayene etme olayı. belirtmekte fayda var; doktorlar için de pek keyifli olmayan işlemdir.
sırf meraktan internler arasına karışmaya değer işlem.

(bkz: yaptım oldu)
Prostat muayenesi kadar Gastrointestinal sistem kaynaklı kanama vs. sorunlarda da yapılan/gereken muayenenin bir parçasıdır.
iyi hekimlik dersinde öğretilen hede.
aynen şöyle yazıyor

-vazenlinli işaret parmağı ile zile basar tarzda anüse girme

yok ebenin pentoz fosfat yolu
hasta "sol dekübit" ya da "diz dirsek" pozisyonunda iken yapılan muuayene.

(bkz: diz dirsek)

(bkz: domalmak)
doktorun prostat sıvısı örneği almak için, parmakla anüsten prostatı uyarması olayıdır.
Bir doktor yakınımında bu konu hakkında şunu anlatmıştı,
muayene için gelen hastadan örnek almak gerekmiş,
operasyona başlamışlar hasta birden ağlamaya başlamış
neden ağladığını sorunca erkekliğim gitti diye ağladığını söylemiş.
baya gülmüşler bu olaya haliyle..
beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz:)
kimi hocalar tarafından gereğinden fazla benimsenen, olmazsa olmaz bir muayene olarak takdim edilen kimisi tarafından da önemsenmeyen, sorgulanan muayene şeklidir.

ayrıca rektal tuşe yapmadan fakülteden mezun olan insan sayısı yok denecek kadar azdır. belki de hiçtir.
dijital muayene olarak da bilinir. pek çok doktor da hasta gibi yanaşmaz. ama iyi doktor bunları yapan doktordur.
önce karşı koyduğum, sonrasında doktordan yediğim azarla razı olduğum, tıpta ayıp yoktur başlıklı parmağın analdan sizi karıştırması.
parmak apandise değerse boşaltır.
apandistim patlamak üzere iken hastaneye zor yetiştirilmiştim. orta okuldaydım ve annem peşimi bırakmıyordu. doktor şuraya yüzü koyun uzan eşofmanını indir dedi. anneme baktım 3 saniye, bu bakışım hiçbir şey ifade etmemiçesine olduğu yerde kalıp suratıma baktı. annemin yeterli olgunluğa varamadığını düşünüp onu alttan almam gerektiğine karar verdim sonra yüzükoyun yatıp eşofmanımı indirdim. hemşirenin lastik eldivenini takışının sesini duydum ve 3 saniye sonra g.tümde bi sızı hissettim. hemşire tamam kalkabilirsin dedi. kalktım. göz ucuyla anneme baktım, annem hala ordaydı. neyse ameliyat bitti hastane yatmalar falan birkaç hafta sonra evdeydim nihayet, annemle ikimiz vardık ve 5 dakikadır ortam sessizdi. sessizliği usulca bozdum:

-anne o hemşire bana naptı?
-parmak attı oğlum.

sustum, sustum...
bir hemşire tarafından yapılma durumunda çok şukela olabilir.