bugün

hekim kişinin prostatı teshis etcem numarasıyla parmagını arkalarda bi yere sokması
(bkz: rektal palpasyon)
yeni malpractise yasasına göre yapılmadığı takdirde doktorların başına dert açabilecek rahatsız edici muayene metodu.
Muayeneye gittiğimde doktorun parmaklarına bakmama neden olan fobi.
işaret ve orta parmakla yapılır.eline eldiven giymeden yapan doktor ne yemek yiyebilir ne de bir daha rektal tuşebilir.kendisi zaten elini çıkardığı vakit tuşe olmuştur.
doktorların parmaklarını sokarak,veterinerlerin kollarını sokarak yaptıkları muayene
yapıldığı taktirdede hasta tarafından bu doktor sapık ulan diye düşündüren digital muayene
ihtiyaç olmayan durumlarda [ki çok nadirdir, hastaysanız aldanmayın bu ifadeye] dahi, hasta "doktorun eline verdim ehii" dememesi için, hastayla doktor arasında eşitlik sağlanması adına bazı ürologlarca tatbik edilen tıbbi müdahele.
insanların rahatsız olmasına rağmen oldukça işe yarayan bir muayene yöntemi.kalın bağırsağın 15 cm gibi önemli bir kanser gelişme yüzdesi olan kısmının değerlendirilmesi için pratik ama oldukça travmatik bir yöntem ne yazıkki..
(bkz: tuncay yılmazlar/#1281816)
espriler bir yana cok onemli bir muayene teknigi. prostat ve kalın bagirsak kanserlerinin degerlendirilmesinde oldukca onemlidir.
bir takım hastalık testlerinde anüsten veri almak amacıyla doktorun parmağıyla anüse müdahalesi.
(bkz: melane)
(bkz: yasal pandik)
rektum bölgesinde meydna gelen kanserlerde tanı koyulmasını sağlayan en ucuz yöntem. yapılmaması hekimlik kurallarına aykırıdır..
bir hemşire tarafından yapılma durumunda çok şukela olabilir.
apandistim patlamak üzere iken hastaneye zor yetiştirilmiştim. orta okuldaydım ve annem peşimi bırakmıyordu. doktor şuraya yüzü koyun uzan eşofmanını indir dedi. anneme baktım 3 saniye, bu bakışım hiçbir şey ifade etmemiçesine olduğu yerde kalıp suratıma baktı. annemin yeterli olgunluğa varamadığını düşünüp onu alttan almam gerektiğine karar verdim sonra yüzükoyun yatıp eşofmanımı indirdim. hemşirenin lastik eldivenini takışının sesini duydum ve 3 saniye sonra g.tümde bi sızı hissettim. hemşire tamam kalkabilirsin dedi. kalktım. göz ucuyla anneme baktım, annem hala ordaydı. neyse ameliyat bitti hastane yatmalar falan birkaç hafta sonra evdeydim nihayet, annemle ikimiz vardık ve 5 dakikadır ortam sessizdi. sessizliği usulca bozdum:

-anne o hemşire bana naptı?
-parmak attı oğlum.

sustum, sustum...
parmak apandise değerse boşaltır.
önce karşı koyduğum, sonrasında doktordan yediğim azarla razı olduğum, tıpta ayıp yoktur başlıklı parmağın analdan sizi karıştırması.
dijital muayene olarak da bilinir. pek çok doktor da hasta gibi yanaşmaz. ama iyi doktor bunları yapan doktordur.
kimi hocalar tarafından gereğinden fazla benimsenen, olmazsa olmaz bir muayene olarak takdim edilen kimisi tarafından da önemsenmeyen, sorgulanan muayene şeklidir.

ayrıca rektal tuşe yapmadan fakülteden mezun olan insan sayısı yok denecek kadar azdır. belki de hiçtir.
beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz:)
doktorun prostat sıvısı örneği almak için, parmakla anüsten prostatı uyarması olayıdır.
Bir doktor yakınımında bu konu hakkında şunu anlatmıştı,
muayene için gelen hastadan örnek almak gerekmiş,
operasyona başlamışlar hasta birden ağlamaya başlamış
neden ağladığını sorunca erkekliğim gitti diye ağladığını söylemiş.
baya gülmüşler bu olaya haliyle..
hasta "sol dekübit" ya da "diz dirsek" pozisyonunda iken yapılan muuayene.

(bkz: diz dirsek)

(bkz: domalmak)
iyi hekimlik dersinde öğretilen hede.
aynen şöyle yazıyor

-vazenlinli işaret parmağı ile zile basar tarzda anüse girme

yok ebenin pentoz fosfat yolu
Prostat muayenesi kadar Gastrointestinal sistem kaynaklı kanama vs. sorunlarda da yapılan/gereken muayenenin bir parçasıdır.