1. .
  türk milletinin sarışın renkli gözlü çocuk sevgisinin bir göstergesidir.
  ... gmail notifier
 2. .
  halktan uzak ve kopuk reklamcıların eseri olan durum.
  ... imhotep
 3. .
  bu çocukların yerine gerçekten türk'e benzeyen küçük çocukları hatta msn de avatar olarak dolaşan elinde yeni rakı ağzında sigarası olan çocuğu reklamlarda oynatmalarını düşündüğüm konu.
  ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 4. .
  sarışın ve mavi gözlü türkler de vardır. bu konuda bir sorun yok. fakat aslolan, şeytanın gizlendiği ayrıntı şudur. bu durum aryan ırkının üstün ırk savlarını diğer milletlere empoze etmesinin ete kemiğe bürünmüş halidir. bu zihniyetin bizdeki bazı ezik beyinlilere yansımasının sonucunda ,bilinçaltında şekillendirdikleri fiziken avrupalı ya benzeme özentisinin reklamlara yansımış halidir. batılı aryan ırkına göre güzel olan sarı saçlı mavi gözlü nordik aryanlardır. bu tanrının lütfudur. diğer ırklar ise aşağı seviyededir. tabi ki reklamlarda oynatılan çocuk oyuncu seçiminde avrupai tarz daha havalı olduğundan oyuncu seçiminde bu şekilde bir politika izleniyor. yoksa sırf sarı saçlı mavi gözlü oldugundan değil; kendilerine özenilenler çekik gözlü olsaydı, bu sefer çekik gözlü çocuklar kullanılırdı. vurgulamaya çalıştığım batı özentisinin, onlar gibi olmanın en ilkel yoldan fiziksel görünüş olarak ekranlara yansıtılarak tatminidir. lisedeki tarih derslerinde anlatılan türk boyları arasında kumanlar ve kıpçaklar hakkında, türklerin sarı saçlı mavi gözlü uzun boylu güzel bir boyudur gibisinden söz edilirdi. ballandıra ballandıra anlatılırdı bu vurgu yapılarak. yani bak bizim de brad pitt gibi özelliklere sahip atalarımız varmış, batılılarla ortak noktamız da var, biz de onlara benziyoruz aslında demeye getiriliyor. desen ne olacak, bunu anlatan tipik esmer türk. sorun reklam için seçilen çocuğun ten renginde değil; sorun , esmer, bıyıklı, kıllı türk imajından utanmamızda. ve bunu bir eziklik olarak görmemizde. 1. dünya savaşı sonrasındaki kaos ortamında, bazı zihni sapkınlar geri kalmışlığımızın suçunu türk ırkının geninin bozuk olmasında bulmuş; kendilerine göre çözüm de üretmişlerdi. avrupa dan damızlık erkek getirceklerdi ve yeni bir nesil oluşturacaklardı. fazla söze ne hacet. bir televizyon programında göstermişti. uzakdoğu da parası olan zengin gençler, aktör ve aktrisler batılı gibi görünmek için bir dizi seri estetik ameliyat oluyor. bu ameliyatlar da öyle kolay değil. işkence gibi bir hayli zorluk ve acı sürecinden geçip sonunda olmak istedikleri gibi batılı tipe bürünüyorlar. gözlerinin çekikliği de gidiyor üstelik ne iyi değil mi? garibim michael jackson da kendini helak etmedi mi, beyazlayacağım diye. batı şovenizminin fiziksel görünüşteki bu propagandası malesef bugün bütün dünya da etkili olmaktadır.
  4 -1 ... balsikeste baysungur
 5. .
  reklamlarda her zaman iyi, güzel temsil edilmektedir.Sarışın ve renkli gözlü çocuk, ya da kadın profili , Türk insanın kafasında ideal güzel algısı ile biçimlenmiştir.Hiç bir zaman reklamlarda çirkin bir çocuk göremezsiniz.Sefalet yerine zenginlik ve lüksün, çirkinlik yerine güzelliğin albenisi yapılır her zaman.Popülerleştirilen olması gerekendir, olan değil.
  1 ... manik depresif
 6. .
  reklamlarda ya da diğer tüm motivasyonel iletişim faaliyetlerinde olması gereken değil olması istenen şeylerin kullanılmasının bir örneğidir. Bütün domateslerin kırmızı ve canlı, bütün kadınların güzel bütün arabaların ve sokakların temiz olması gb.
  1 ... hakikiinsomnia
 7. .
  reklamların bir çoğu ülkemizde çekilmediği için normal sayılabilecek bir durumdur.
  -1 ... dancerinthedark
 8. .
  ülkemiz kadınlarının esmer tenlerini ve sarı amaçlanmış fakat ortaya turuncu çıkmış saç renklerini gözümün önüne getiren hadise. sarışın olmak pis-kaka değil elbette fakat reklamlarımızda bile ortaya şu yenemediğimiz kompleks çıkıyor.
  1 ... populizmin köküne kibrit suyu
 9. .
  çoğu avrupa'dan ithal olan reklamların gelmesinden dolayıdır.
  ... jonycooker