bugün

2001 yapımı, türkçe adı ateş krallığı olan, görsel efektleri mükemmel olan film.

oyuncular
christian bale
matthew mcconaughey
izabella scorupco

yonetmen
rob bowman

12 yaşındaki quinn, nefesiyle ateş saçan bir ejderhayı binlerce yıllık uykusundan istemeden uyandırır. 20 yıl sonra dünyanın büyük kısmı bu canavarlar ve yavruları tarafından işgal edilmiştir. gelişmiş ve olağanüstü zeki bir tür olan ejderhalar gezegeni insanlarla paylaşmaktan rahatsızdırlar. quinn (christian bale) artık büyümüş, bir itfaiye şefi olmuştur. görevi ejderhalardan kurtulup hayatta kalmayı başarmış küçük bir insan topluluğunu bu dev yaratıklara karşı korumaktır.

http://www.film.gen.tr/film.cfm?fid=332
enteresan bi şekilde güzel ve eğlenceli bir filmdir.. şimdinin yıldızları sayılabilecek kişilerle; "300ün leonidas'ı , batman'in bruce'u ve gönüllerin yıldızı matthew amcamızla" mükemmel denilebilecek bir filmdir. değeri malesef anlaşılamamış yapıtlar arasında kalmıştır... oysaki piyasada tek bir güzel ejderha konu bazlı, yada o tarz bir film halen yoktur. yazıktır yahu!
izlediklerimizden oldukça farklı apoklliptik/distopik bir film. Dürüst olmam gerekirse fragmanını gördükten sonra izlememek için direniyordum, yani konu çok saçma görünmüştü ama aslında (eğer ejderhanın bulunuşunu saymazsak) o kadar da saçma bir film olmadığını, aksine merak ve zevkle kendisine bağladığına şahit oldum. Matthew McConaughey karaktere çok yakışmış, görsel efektler ise şahane. Benim gibi ön yargı ile yaklaşanlardansanız bu düşüncenize pişman olabilirsiniz.