1. 1.
  faşizmin almanya'Da iktidarı ele geçirmek için çıkarttığı yangın. bu provakasyon olayı ile komünistler suçlanmış ve pek çoğu idam edilmiştir. sdp* ve kdp* yasadışı ilan edilmiş ve üyeleri vatan haini ilan edilmiştir. tüm iktidar nazilerin ellerinde toplanmasına neden olmuş ve faşizmin almanya'da gerçek anlamda iktidarını kurmasını sağlamıştır. george dimitrov gibi komünist parti önderleri- ki kendisi yanılmıyorsam bulgardır- yangını çıkartmakla suçlanmış ve komünistlerin muhalefeti engellenmeye çalışılmıştır faşizme karşı. bu dönemde george dimitrov suçlamalara karşı faşizmin gerçek niyetini ortya çıkarmış fakat çok başarılı olamamıştır. daha sonraları faşizme karşı birleşik cephe sloganını bularak bulgaristan devrimi gerçekleşmiştir.

  asıl göz önünde bulundurulması gereken nokta faşizmin iktidara gelme şeklidir. provakasyonlar ve çarpıtmalar sonucunda iktidarı ele geçiren faşizm kanlı emperyalist oyunlarına başlayabilme fırsatı sağlamıştır. akla son yıllarda yaşanan 11 eylül saldırılarını getirmektedir bu olaylar. amerika'nın 11 eylül'ü kullanarak ülke içi muhalefeti susturmuş ve emperyalist çıkarlarını artırarak bir demokrasi oyunu oynamaya başlamıştır. ülkemizde ise katilleri vatan kahramanları göstererek yapılan bu olaylar acaba bizlere bir şeyleri mi anlatmaya çalışıyor. acaba uzaktan duyduğumuz şeyler çakalların uluması mıdır? bunları zaman gösterecek.
  9 -3 ... kisil
 2. 2.
  nazilerin iktidarı ele geçirmek ve muhalefeti yasaklayarak bir diktatörlük kurmak için çıkardığı yangın. bu yangın nazilerin halkı sosyal demokratlara, hristiyan demokratlara, komünistlere ve liberallere karşı yönlendirmek için düzenlenmiş bir yanlış bayrak (false flag) operasyonudur.
  4 ... cemali
 3. 3.
  reichstag binasının 27 Şubat 1933 gecesi yanması, yakılması olayıdır. Olayda Hollandalı komunist Marinus van der Lubbe kimi kaynaklara göre suçunu itiraf etmiştir. Ama yangının nasıl ve kim tarafından çıkarıldığı konusunda henüz bir mutabakat yoktur. Ama şurası kesindir ki daha 30 Ocak'ta şansölye seçilmiş olan Hitler bu olaydan sonra komunizm tehdidini bir öcü gibi göstermekte hiç zorlanmamış, muhaliflerini de yanına alarak 23 Mart 1933 günü anayasa değişikliğiyle yeni yetki yasasını çıkarmıştır. Artık Hitler bir diktatördür. van der lubbe ise suçlu bulunup 10 Ocak 1934 günü başı kesilerek idam edilmiştir.
  3 ... terzioglu
 4. 4.
  bugün dahi getirileri örnek alınarak benzerleri uygulanan yangın.
  3 -1 ... dindar osmanli delikanlisi
 5. 5.
  tarihte, en çok bilinen kundaklama olayıdır. hitler ve partisinin önü açılmıştır.

  http://tr.wikipedia.org/w...ichstag_Yang%C4%B1n%C4%B1
  http://en.wikipedia.org/wiki/Reichstag_fire
  https://video.uludagsozluk.com/v/reichstag-yangını-113134/  bir yanlış bayrak operasyonu için örnektir. günümüzde de ülke ve hükümet ayrımı olmaksızın; farkında olduğumuz veya olamadığımız birçok işte bu yola gidilmektedir.

  bu iş büyük bir faşizmdir.
  6 ... recruit
 6. 6.
  (bkz: 31 mart 2015 savcı mehmet kiraz ın rehin alınması)
  6 ... sadaeke
 7. 7.
  17 şubat 2016'da benzer olay ankara'da gerçekleşmiştir. iktidarlar konumunu korumak için ellerinden geleni yaparlar. evet kendi askerini bile öldürür.
  2 -1 ... duvardakicivi
 8. 8.
  ankara'daki saldırının iktidarın bir oyunu olduğunu iddia etmek için ileri sürülen yangındır.

  bana göre ise komplo teorileriyle bir yere varılmaz. diyelim ki iktidar siyasi çıkarları için askerini öldürtecek kadar kansız (hoş, zamanında yaptıkları böyle bir ihtimale de kapı açıyor ama neyse..), bir kere böyle işlere kalkmak çok tehlikelidir. kokusu kendi iktidarları döneminde olmasa da sonra çıkabilir.

  ikincisi iktidarın böyle bir saldırı organize etmekteki çıkarı ne olur ki? bahane edip, pyd'ye dalmak mı? keşke yapsalar!.. fakat hiç sanmam ki yapabilsinler. o zaman bu komplo teorisi patlamaz mı?

  diyelim ki pyd'ye daldılar... şunca muhalif olmama rağmen ortada somut kanıt olmadan böyle komplo teorilerine yine inanmam.
  3 -1 ... rumeli71
 9. 9.
  hitler'in diktatörlüğünü adım adım inşa ederken çok istifade ettiği vakalardan biri.
  4 ... usualsuspects
 10. 10.
  hitler'e diktatörlük yolunu açan meclis yangını.

  madde 4'ü okumanız tavsiye edilir. orda yazan kişileri kurumları atın bi kenara. öyle okuyun.
  11 -1 ... profesyonel kamikaze pilotu