bugün

zaten çekinilecek bir durum değildir. ki bazen özellikle de söylenebilir. adet döneminin hormonal dengesizliği ve yarattığı stres bazı suçlarda hafifletici sebep olarak gösterilmektedir. kadının bunu alenen söylemesi de "dikkat et seni şişlerim, hafifletici sebepten de bir iki yıl yatıp çıkarım!" demek olabilir zannımca.
reglin olağan bir durum olduğunu bilen kadındır, burun akması gibi.
cekinilecek bir şey olmadıgının bilincinde olan kadındır.
mutlak olarak samimiyeti oldugu bir insana söyleyen kadındır. kuvvetle muhtemel, içinde bulundugu sinirli hal ve tavırları regl durumuna bağlayıp kotarmaya çalışacaktır. Girizgah hazırlıyordur.
sebepsiz yere soyluyorsa sacmadir, fakat yaz gunu 'yarin denize-havuza gidiyoruz,neden gelmiyorsun?' diyenlere de sirf regl olmak ozel durum diye manyakca bakislar atarak suskun kalmak manasizdir, yuzyilin olayi degil ne de olsa.
sevgilisine söylüyorsa gönüllerde taht kuran kadındır. ancak onun dışında birilerine söylüyorsa -sözlük formatına uymayacağından- sıfatsız kadındır.
acıktığını çekinmeden söyleyen kadınla arasında hiçbir fark olmayan kadındır. sonuçta ikisi de insan doğası ve fizyolojisi sonucu ortaya çıkan durumlardan ibarettir.
her ay "ay karnim agriyo, belim agriyo, aha akti, cikti" gibisinden laflarla regl oldugunu bütün aleme duyuruyorsa edepsiz kadindir. ya tamam kadinsin, her kadin oluyor, agri da cekebilirsin bunu bu kadar büyütmenin ne anlami var?
gecenin 3ünde yasanan bir diyalog:

-sist ben hastalandim.
+noldu neyin var?
-hastayim iste.
+kizim atesin falan mi var?
-yok ya regl oldum iste, uff sen de bi seyi anlamiyon.
+sagol tesekkur ederim bu saatte bana bu mujdeyi verdigin icin. banane kizim ya napiyim allah allaaaah!
-cok kotusun, bi daha bi sey söylersem sana!

aman cok da umrumdaydi. söyleme zaten istemiyorum, merak etmiyorum.
rahat tavırlarıyla dikkat çeker.
kime söylediğine bağlıdır şimdi bu samimi birine neden uyuz uyuz davrandıgını açıklamanın mantıklı yoludur ama samimi olmadıgı birine söylerse tabi ozaman biraz patavatsızlık oluyor ister istemez .
üst komuşumuzla geçen bir diyalog. balkondan balkona:

-seldaa.
-seldaaaaa?
-aa canım naber günaydın.
-günaydın selda. denize gidiyorum, gelecek misin?
-yok ben gelmiyorum.
-neden?
-aybaşı benimki, aybaşı.
-hönk.
aynı zamanda evin içinde kotex, orkid paketlerini banyonun ortalık yerlerinde bırakır ve gene banyonun çöpünde regl olduğunun kanıtlarını saklar. ulan kadın.
tanrı tarafından yaşatıldığı için bir sakınca görmeyen kadındır.
bunun amın keyfi hareketi değil, fiziksel bi olay olduğunu bilen ve erkeklere söylüyorsa onların da annelerinin olduğunu, hemcinslerine söylüyorsa dert ortağı olduklarının farkında olan kadındır.
burnun akınca mendil istemeye utanıyormusunuz bu da burun akması gibi bir şey ha akan yer ayrı o başka ama her ikisi de vücutsal faliyettir utanmaya sıkılmaya lüzum yok olamaması tuhaftır zira.
gayet normal kadındır. yani kadınlar eğer söylemeye çekiniyorsa çekinecek bir şey yok.
asabi tavırları yeterince açık vereceği için birşey söylemesine gerek yoktur.
yeri zamanı gelmişse söylemekten çekinmeyen kadındır.
(bkz: leş)

kendini entellektüel ilan eden kız kurularının yapacagı hadise.
(bkz: erkek arkadaşına regl olduğunu söyleyen kız)
normal kadındır.
regl ayıp değildir. kadının her ay olduğu şeydir.
ama annelerimiz ayıp görüğü için söylemeyiz.

+oğlum nereye?
-banyoya
+neden
-ayşe'yle yattık da ondan
+tamam oğlum benim.

+kız nereye?
-banyoya
+neden
-regl oldum da ondan.
+terbiyesiz kız
-neden oğluna demiyorsun bir şey
+o erkek.
polikistik over (PKO) sendromu varsa, agridan ölüp ölüp dirildigi, dolayisiyla isten izin almak zorunda kaldigi, okula gidemedigi icin en azindan kendisine biraz olsun anlayis gosterilmesi icin acikca soyleyen kadin da olabilir.
regl olmanın garip ve ayıp bir şey olmadığını kavrayabilmiş kadındır.
bu kadın markette ped alırken de çekinip kızarmaz. kasiyer erkek diye pedi geri bırakmaz.
akıllıdır mantıklıdır. türkiyede hala sayısı az olan kadındır. katılımlarınızı bekliyoruz.
özellikle bu gibi yerlerde ''kadın'' olduğunu belli etmenin olmazsa olmaz yoludur..
sözlük'te orada burada rahatça dile getirmelerinin manasını anlamadığım, gerçek hayatta -mesela bir bankada- size ''neyiniz var'' diye soran memura siksen söyleyemeyecekleri ''regl oldum'', ''sancısı da pek ağrılıymış'' gibi artık gına gelinen, ''tamam amına koyayım kadınsın, ama bunu 'cart diye' söylemenin ne artısı ne eksini ne siki var, demek istesiğim ortalama hatun kaşınmalarıdır.

bir insan twitter'dan sözlük'ten face'den neden ''ben regl olduuum'' diye bağırır ki? bunun nedeni nedir? regl olanın ellerine mi vuruyor ağrısı? ''kalk hadi iki çift laf yaz'' mı dedirtiyor sancısı? kime ne sizin regl olduğunuzdan? kadının ilgi görmek adına bu tip ucuz numaralarla kendini ya da cinsiyetini afişe etmesini kepazelikten öte göremiyorum. söylediğim gibi, bu bir ''neyin var'' diyen en yakın arkadaşa ''regl oldum'' deme olayı değil. bu, ''bana bakın ben buradayım''la direkt ilişki kurabileceğiniz yegane olay..

hayır, gören de sparcatus'ün kanı akıyor sanacak... her ay rutin bir şekilde yaşadığın sikindirik olayı neden afişe edersin?

ezcümle, bunu toplum içerisinde 'cart diye' söyleyemediği gibi, söylediği yerde de dünyanın en büyük sırrını tek cümlede özetleyen en cesur insanmış gibi davranan kadın tipidir.
işimiz olmaz..
bu kıza terbiyesiz, rahat, kaşar tarzı sıfatlar yakıştırmak yersizdir. sizi kendine yakın gördüğü için ve bu olayı ikinizin de bilmesine rağmen saklanmasını saçma bulduğu için söyleyivermiştir. doğaldır, güzeldir.