bugün

kucumsenemeyecek bir dramdir. ceken bilir.

ben cektim. cektiklerimi de yazacagim ki hemcinslerim nelerle karsilasabileceklerine hazirlikli olsunlar; benim kadar yipranmasinlar, hayata kusmesinler.

*

regl olan kadindan daha zor bir sey varsa, o da iki tane regl olan kadindir arkadas. yasayacagin zorluklar regl olan kadinla arandaki iliskiye bagli olarak artar ve degisir. eger arkadasiysan, olayi hafif zararlarla atlatabilmen mumkun. ama yine de zor.

misal sende hicbir degisiklik olmadigi halde, regl olan arkadasin her saniye degistigini, onunla eskisi kadar ilgilenmedigini, ondan sikilmaya basladigini filan dusunur ve dusunmekle kalmayip bunlari dillendirir. "ne alakasi var yahu, nereden cikardin" demekle vakit kaybetme. anlamiyorlar. derin bir nefes al ve ona verdigin degerin hic degismedigini gosterecek seyler yap. hala sakinlesmezse cabalamaya devam et, regl donemini atlatana kadar bol sekerli yiyecekler -ozellikle cikolata- temin et.

is regl olan sevgiliye gelince asil dram basliyor iste. psikolojinde onarilamaz hasarlar olusacak, hazirlikli ol.

onun regl oldugu gunun hemen akabinde iliskiniz monotonlasmis, ona olan sevgin azalmis ve hatta bitmesine ramak kalmistir da senin haberin yoktur. "sen artik beni sevmiyorsun" regl olan sevgilinin en cok kullandigi sozdur. "sikildin sen benden" en favori ikinci repligidir. surekli "eskiden daha" ile baslayan cumleler kurar. eskiden daha ilgiliydin, eskiden daha cok gorusuyorduk vs. haddinden fazla bunaltici, biliyorum. ama ciddi ciddi bu endiselere kapilmis olmasina sahit olduktan sonra, onu seviyorsan yilmamali ve ona olan sevgini anlatmaya devam etmelisin. sekerli yiyecekler burada da hayati onem tasiyor. regl olan kadinlar, biyolojik ve psikolojik durumlari geregi cikolatanin mutluluk verdigi fikrine daha cok inanirlar.

ha bi' de ona aldigin cikolatadan sen de ye. belki psikolojini duzeltmede yardimci olur.

allah sabir versin. *
tuttuğu takım yenilince,
patronları terslendiğinde,
karnı acıktığında,
parası bittiğinde,
kumanda başkasına geçtiğinde,
hastalandığında,
naz yapası geldiğinde,
annesini özlediğinde,
canı saldırmak istediğinde...

oraya buraya, özellikle sevgiliye, saldıran erkeğin hissettirdiği şeyleri hissettiren kadındır.
erkeklerin çoğu doğaları gereği zaten çok romantik ve ilgili değillerdir. kadının kendini kötü hissettiği bu dönemde ki bu dönem en az 4 gün en fazla 7 gün sürer, ki bu süreçte yalnızca 2 gün falan kadınlar stresli olur karın ağrısı gibi sebeplerden dolayı...
seviyomuşsun işte arkadaşın ya da sevgilin...
işin ne kardeşim ilgilen, tribini çek, sevdiğini söyle...
yap işte bi'şiler.
ayda bi kere sonuçta.
emin ol olmazsa daha fena, tecrübe etmek bile istemezsin.
*
regl, dünya üzerindeki pek çok dişi memelide benzer etkileri yapan olağanüstü bir olaydır. regl olan bir dişinin , nedendir bilinmez ruh halinin normalden farklı olması bir şehir efsanesi değil, gerçeğin tıpkısıdır. bu sadece insanda olan bir şey değildir. 6 ayda bir regl olan dişi alman kurt köpeğim de, o dönemlerde gayet aksidir. onune gelen butun kopeklere bagirir cagirir. agresif davranır.

tabi bizim işimiz olayın köpeklerdeki boyutu değil, insanardaki boyutuyla ilgili. efendim, yapilmasi gereken aslinda basittir. ayda 1 hafta, biraz zor gelse de, bütün kararları eşinize bırakmalı, mümkün mertebe ona karşı çıkmamalı, her dediğine peki demelisiniz. aksi halde bu başlıkta söz konusu olan dram sizin de başınıza gelir. zaten anlaşılması zor olan kadın karekteri, bu dönemlerde iyice acayipleşir. hiç olmadık yerde fırça yiyebilir, durup dururken aglamaya baslayan sevgilinizi sakinleştirmek zorunda kalabilirsiniz.

regl döneminde erkek mümkün oldugunca sessiz kalmalı ve mülayim bir hava sergilemelidir. reglin birici günü genelde karnı ağrıyan kadın zaten canından bezmiştir. hele bir de ağrı kesici işe yaramadıysa, gidip ona laf filan anlatmaya kalkmayın. 1. gün sizin göreviniz, karınızın karın bolgesine masaj yapmaktir. agzinizi acarsaniz boka sararsiniz. ondan birsey istemeyin, onu elestirmeyin, onun karsi cikacagi bir fikirle gelmeyin, onun yaptigi bir seyi degistirmeyin...

2. ve sonraki gunlerde kadin daha rahatlar. ama aksi hali devam eder. bazi akilli olanlari ki cogu boyledir, regl doneminde ortaligi ekstradan birbirine katar. zira elinde bahanesi hazirdir. reglim şu anda uzerime gelme der cikar isin icinden.

regl bitince hayat normale doner. ayda bir bu merasim tekrarlanır. genelde evliligin ilk yillarinda bu donemler sancili gecer. erkek alisinca rutine baglanir.

edit: dogum kontrol hapi kullanan bayanlarda bu donem biraz daha az sancili ve kisa gecer, bilginize * ancak onlar da libidonun azaldigindan sikayetle hapi pek tercih etmezler.
yazıktır aslında o adama.. sebepsiz yere sinirlenen dişi kişilik azarlar,hor görür karşısındaki adamı. ama bilirki adam tüm bu işkence koskoca ayda sadece bir hafta içindir. sabreder sevgilinin normal hale dönmesini bekler.
en vahim olan durumu, regl olan müdür, patron ile çalışmaktır. hayat o günler için zehir olabilir.
ayda en fazla 4 gün ilgilen geri kalan 27 ya da 26 gün senin zaten, dram falan diyerekten bu kadar acıtasyon yapmaya gerek yok ki dememe neden olan başlık türüdür.
eğer dramatik kurgu meyhanede gelişiyorsa melankolik bir dramatizasyon söz konusudur.
ayrıca söylenen içkinin hepsini adam içecektir çünkü kanın sulanmaması gerekmektedir bir yandan.
ayrıca asabiyet, geçimsiz olma durumu da cabası.
he bir de buluttan nem kapmaca başladımı deymeyin keyfine.
yok ben bişey anlatırken sen mesaj yazıyosun, yok birazdan anlatıcam dediğim şeyi hatırlayıp bana da hatırlatmadın, vıdı vıdı bıdı bıdı..
sonra asık bi suratla oturur içersiniz ama içtiğiniz zehir mi olmuştur, yediğiniz boğazınıza mı dizilmiştir bilinmez. ** *
genelde ilginç bir koku salarlar. koklasammı koklamasammı arasındadır insan hep, bazen eroksiyona sebebiyet verir. bazı regl olan kadınlar kokularını saklamak için parfüm taşırlar yanlarında. hatta bazılarıda açık parfüm satarken yakalanmışlardır.
genelev'de bugün saha çamurlu o yüzden yarın gel diyen kadına denk gelmektir de bir yerde.
bi' de regl olmadan önceki tripleri vardır ki, onunda aşağı kalır yoktur hani. her şeye bi sinirlenmeler, bağırıp çağırmalar falan. fenadır yani. hele bi de o halde alışverişe çıktıysanız (sözde alışveriş yaparak rahatlamak ister), bittiniz. hiç bir şeyi beğenmez, beğendiğinin bedenini, numarasını bulamaz. rahatlamak bi yana daha çok sinirlenir patlamaya hazır bi bomba haline gelir, of ki ne off. allah kolaylık versin.
- beni okur musun başım çok ağrıyo?
-neden?
-nazar var sanırım.
-git başkası okusun.
-lütfen ama ya?
-ya gitsene başımdan..
herşey aniden oldu.. anlayamadık bile ne olduğunu.. ilk bakışta çok şatafatlı gelmişti oysa ki.. kan falan filan.. ama günler geçtikçe dayanılmaz bir hal aldı sevgilimin halleri. yerden kıvranmalar olsun, atarlı konuşmalar olsun.. zordu.

ismini vermek istemeyen madur erkek.

ılık bir nisan sabahıydı. gözlerimi beyaz tavana dikmiştim ve o varolmama duygusunu damarlarıma kadar hissediyordum. çalan telefonun sesiyle tekrar varolma mod on olmuştum. arayan sevgilimdi..

telefonu ilk açışımda kulağıma derinlerden gelen "lanet..lanet lanett.." sesleri ilişti...

- alo..alooo..canım..?
- lanet..lanet..lanet..
- alooo..orda mısın...
- f*ck you !!
- ohaa ! bi tanem noldu yha ?
- dıııt dıııt dııt dııt *

yüzüme kapanan telefonun ne anlama geldiğini biliyordum.. hemen duvarda asılı olan takvim yaprağına ilişti gözüm.. evet yanlış görmemiştim.. sevgilim regli olmuştu..!

yataktan fırlamamla taksiye binmem bir oldu..

- kadıkoy-istinye ne kadar yakar abi??
- çok yakmaz..
- istinyeye çek abi
- tamam evlat..

yazarın notu: kadıköy-istinye arası çok yakarmış, regl olan sevgilinizi evinize getirmeyin, regl olan sevgilinize acımayın.
anal sekse ikna etmeye çalışmak zaten her zaman başlı başına bir dramdır.

ancak daha kötüsü var:

"aşkım, adetim gecikti!"

bu cümle ile olay dramdan çıkar ve kabusa dönüşür, siz siz olur kıymetini bilin regl olan hatunun.
"allahım kadınlarda, neden kuşlar gibi yumurta yapmaz".diye insanı düşünmeye sevk eder.
bence daha da kötü olanı adeti düzensiz olan kadına tahammül etmektir ki her ay ayrı bir dram olur erkek için...
(bkz: allah düşmanımın başına vermesin)
Regl olmayan kadından daha iyidir bence. En azından umudu vardır. (bkz: şunun şurasında salıya ne kaldı)*
trip çekemeyen erkek için ayrılma sebebidir.

+sen beni hiç sevmiyorsun.
-siktir git!

kısa ve öz.
regl olan kadının dramı kadar vahim değildir. kadın regldir ya, hassastır, yersiz alıngandır. dolayısıyla neye kızarsa kızsın "hormonal"dir. bin dereden su getirseniz, karşınızdaki erkek ne hata yaparsa yapsın katiyen suçlu değildir, olamaz. bu fikri yakalayınca daha da delirir kadın. kıyamam ya.
o kadar da nazını çekelim kızlarımızın. öküzlüğün alemi yok, işleri zor vesselam.
(bkz: erkeklerin muayyen zamanları)