bugün

üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra eğer ki master yapmak isteniyorsa veya iyi bir yere iş başvurusu yapmak gerekiyorsa istenilen bir mektuptur. okuldaki öğretmenlerinizden* alınan sizin hakkınızda iyi şeyler yazan bir kağıt parçasıdır, aynı zamanda kapalı zarf içinde imzalı bir şekilde verilir ki siz açamayın diye. eğer ki vasat bir öğrenci iseniz hoca ile şöyle bir konuşma dahi geçebilir;

-hocam merhaba nasılsınız?
*iyiyim teşekkürler de sen kimsin?
-hocam sizden ders aldım ben
*hatırlamıyorum
-hocam hatta en önde otururdum hep dersi dinlerdim ****
*evet nedir konu?
-hocam bana referans mektubu verebilir misiniz, mastera basvuracagım da.
*ama ben seni hatırlamadım ki, kaç aldın dersimden?
-cc aldım hocam *
*e yazalım birşeyler, peki
-*
bazı üniversitelerin hazır referans mektupları vardır, tek yapmanız gereken hocalara bu formu doldurmasını rica etmenizdir. bazı üniversitelerin ise belli formatı yoktur, hoca kendi yazmalıdır. som olarak bu tür mektupları hiç istemeyen üniversiteler veya bölümler vardır.
lise bittiğinde hocalarımdan üniversite için istediğim mektuptur. Ulan adamla butun sene kavga etmişsin ne yüzle istiyosun o mektubu. Allahtan yarı yolda bırakmadılar.
sevgili x şirketinin yöneticisi
sizinle çalışmak üzere iş başvurusu yapan arkadaşımız bi boka yarasa idi benim yanımda çalışmaya devam ederdi.kendisi şirketimde üst düzey yöneticilik yapmıştır.onu bunu bilmem ama çok güzel sallama çay yapar.eğer firmanın ocak departmanında boşluk varsa işe alın derim.onun dışında bahçeye bile sokmayın lavuğu.
hadi iyi günler
yüksek not alınmış ve bir kerede geçilmiş derslerin hocalarından istenmesi daha makbuldur.
"şirketinize muhasebeci pozisyonu için başvuran x takım çalışmasına uygun, tekniği yüksek, ayakları hızlı, bitirici vuruşları etkili bir forvettir. şahsen kendisini çalışırken hiç görmedim. şahsi oynarken de görmedim. sürekli ayağa toplarla hızlı hücuma çıkar. bizim şirkette düzenlediğimiz halı saha maçlarının çoğunu bu adam sayesinde kazanmışlığımız vardır. hesap hataları sebebiyle şirket battı tabii ama o pek önemli değil tabii, canı sağolsun."
en arka sıralarda dirsek çürüttüğümden dolayı bugün alamadığım mektup. hocalarla aranı iyi tut lafına ilk defa inandığım bir gündü usta. okula gittim. daşaklı bi kurum için 2 adet almam lazım bu zımbırtılardan. kapı kapı dolaştım, kimsecikler referans olmadı. ama biri vardı, fena laf koydu yavşak.

- merhabalar hocam.
+ ..
- staj için referans mektubuna ihtiyacım varda.
+ evet? (burada anladım olumsuz yanıt alacağımı)
- (anlattım durdum)
+ sen bi kere referansın ne demek olduğunu bilmiyosun. kullandığın kelimelerin dahi anlamını bilmeden gelmiş benden referans istiyorsun. sana şahsi kanaatimi söyleyeyim. (şöyle bir süzdü) seni almazlar.
- tamam.

tamam çünkü zor tuttum kendimi. haykıracaktım suratına 'neden ananı mı siktim' diye. kusurabakamsın kimse, bana referans mektubu vermek zorunda değil ancak hakaret etmeye hakkı yok. zoruma gitti, evet gayet zoruma gitti. vermiyorum arkadaş de siktirip gideyim odandan. sabah karından paparayı yemişsin. ay sonu cebinde para yok. tuttun öfkeni benden alıyosun.
benim kime ne zararım olmuş o okulda? vermeyecekseniz neden o zaman zorunlu staj koyarsınız bre densizler. siz değil misiniz 'iyi yerlerde görmek isteriz' diyenler. ee? hani neden o zaman yoluma taş koyuyosunuz? bu kadar mı zor öğrenci muhtaç olduğu yazıyı karalamaktan. utanmadan 'o imzanın altına 1000 lira yazarsan borçlu olmuş olurum' dedi. ben direk çıktım odadan. o kadar hayal kırıklığı, umutsuzluk yol boyunca eritti beynimi. verme ulan verme. ama hakarette etme. ben seni uşağın değilim. 'iyi yerde görmek isteriz' dediklerinden ancak, görmemek içinde gözünü kapatanlardansın sen.
alındım. zaten neyi çok istesem olmaz. canınız sağolsun yinede eyvallah.
ingilitere vizesi alabilmek için şart koşulan belgedir. lakin e posta çıktısı kabul olunur mu merak edilmektedir. zira eğer öyleyse herkes kendi kendine ne yazabilir bu şeyi.
iŞ iÇiN ŞÖYLE BiR REFERANS MEKTUBU ALABiLiRSENiZ ŞANSLISINIZ.

http://www.vibewow.com/wp...nt/uploads/2014/09/14.jpg
bankalarda ne kadar gayrinakdi krediniz ne kadar nakdi krediniz ve limitinizin olduğunu, ne kadar vadeli-vadesiz mevduatınızı olduğunu gösteren banka teyitli bir mektup çeşidir. Değerli değildir. Bilgi vermek amaçlı olup bazı ülke konsoloslukları ticari vize vermek için veya firma olarak işini almaya talip olduğunuz firma tarafından tüzel kişiliğinizden istenecek olan banka mektubudur.
Kime yazdırayım neye yazdırayım bilemediğim mektup. Alt tarafı yüksek lisansa başvuracağız bu nedir ya.

Referans mektubu diye üniversiteye aşk mektubu veresim var. Bir de akrostiş şiir patlattım mı tamamdır.