bugün

kemal kılıçdaroğlu gibi referandum yapalım diyerek atar yapıp sonra "tamam yapalım" cevabını alınca geri vites yapan kitledir.

halkın özgür iradesi sonucunda nasıl bir sonuç çıkacağını bilen azınlık kesim.

http://www.haber7.com/ic-...1-haftada-nasil-cark-etti
gezi parkından haberi olmayan adam oy kullanacak diyip karşı çıkar ama ülkenin 4 yanında eylem yapılmasını ister.
referandum sadece o bölgede yapılırsa kumanyacıların eline verecek kitledir.
halen meseleyi çoğunluğun dediği olmalıya indirgeyen var. zaten azınlığın hassasiyeti değil mi mesele!
"nerden biliyosun gene oyları mı çalacaksınız?" diyen kitledir...

(bkz: 17 milyon fazla oy pusulası ne olacak)

70 haneli 350 nüfuslu köyden 7 bin küsur oy çıkınca demokrasi ne güzel değil mi?

(bkz: ne kolaymış lan seçim kazanması)

edit: gerizekalı cemaat kürdüne iyilik yapmayı da sevmem ama; bebişim dar bölgeyi akp istiyor. tüm istanbul diyen direnişçiler.

gerizekalı deyince de kızıyorsunuz.
Bi de bunlarin referandum sadece o muhitte yapilsin diyeni var ki tam bir morondur.
Sigir istanbulu sadece gezi parkindan ibaret saniyor.
14 milyon istanbullunun hakki var o parkta ey sigir!
refarandum olursa kılıçdaroğlunun ülkeye yine komedi yaşatacağı gerçeğidir.
(bkz: kemal kılıçdaroğlu nun oy kullanamaması)
konuşurken ağız yerine götünü kullanan bazı tek hücrelilerin köylerinden atıp tuttuğu olay.

referandum il bazında mı, yoksa ilçe bazında mı yapılacak; belli değil.

kanunlar inceleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23496119.asp
seçim sonucu sayma işleminde yamukluk yapacaktır. tıpkı son seçimlerde olduğu gibi.

bu ülkede seçim sonuçlarına inanan kaç kişi kaldı biri söylesin.
göt olunması muhtemeldir çünkü oylar çalınabilir, elektrikler kesilebilir, sandıktan tavşan çıkabilir, yan yatıp çamura batabilir.

seçimde 300 kişilik köyden 7000 oy çıkarttığı iddia edilir bazı çevrelerce. *
-kime oy vereceksin?
+melih gökçek'e!
-iyi de kızıay meydanındaki düzenleme oylanıyor, melih gökçek değil.
+ben melih gökçek'e vericem, evet diycem.
-neye evet diyeceksin, düzenlemeye evet mi?
+melih gökçek'e..

veya

-teyzecim daha önce kızılay'a hiç gelmiş miydin?
+yohh, gelmemişem. siftah yapiyem.
-kızılay meydanı ile ilgili düzenleme için oy verin diye mi getirdi bu otobüsler sizi?
+hee yavrum oy verecez evet diyecez.
-neye evet diyeceksiniz?
+ evet diyeceğiz.
-ama neye?
+işte biz de evet diyeceğiz.

veya

-kaç yaşındasın sen?
+11 yaşındayım.
-az önce referandım sandıgının onunde oy verirken gördük seni?
+oy verdim
-ne dedin?
+evet dedim.
-oy ne demek?
+(suskunluk)...

işte referandum yakın zamandaki örneği ile yukarıdaki röportajlardaki şekilde yapılıyor. (röportajlar maalesef hayal ürünü değildir) ve ne kimin oy vereceği, oyların, sayımı, denetimi, herkesin 1 oy kullanması, oy hakkı olan seçmenler belli ve nettir, ne de o oyu veren yukarıdaki örnekte yer alan oyladıgı alanla hiç ilgisi olmayanlar, hayatla hiçbir ilgisi olmayanlar, eline 20 tl sıkıştırsan rahatlıkla kimsenin görmeyeceği bir yerde götünü verebilecek, yaşamasa da olur çoğunluğu bilen insan zaten referandumu istemez. bu referandumu yapacak kişilerin ellerindeki devlet olanaklarını da istedikleri sonuç için nasıl kullanacaklarını, adil ve mantıklı bir referandum olmayacağını bilen insanlardır itiraz edenler.
ha diyorsanız ki demokrasinin içinde aptallar çoğunluksa aptalca kararlar alınır, normali bu..

o zaman ben demokrasi istemiyorum.
(bkz: #20080838) daha size ne anlatabilirim ki?
istanbulda yasayipta deniz gormeyen insanlar oldugunu dusunursek referandum yapmanin gereksizligi ortaya cikacaktir zaten.
sahip olduğu çoğunluk kendisini desteklerse bir anda herkesin susup oturacağını, kendisini de demokrat diye anılacağını sanan akp'nin bu eski şark kurnazı numarasını yutmayan kitledir.

bir toplumdaki dinamikler, kelle hesabına gelmez. çoğunluğu temsil etiğinden kibrinden geçilmeyen akp, halkın diğer dinamik yarıdan çoğunun bir anda harekete geçip 15 gündür eylem halinde olmasından süper göt olmuştur.

göt olanın, kimseyi göt edecek götü kalmaz. zordur, ama, en iyisi götün kalanını korumasıdır.
demokrasilerdeki çoğulculuk ilkesini çoğunluk olarak anlayanların hakkında atıp tuttuğu kitledir. akıllara ankara da 2003 te yapılan referandum gelmiştir. kızılayı hayatında ilk kez gören birçok kişi ve hatta çocuklar bile kızılaydaki yaya geçitleri düzenlemesi referandumu için oy kullanmıştı. eğer referandum yapılırsa yine benzer bir senaryo yaşanabilir. yalnız hala anlamadığım birşey var: "kıyamet kopsa bile fidan dikiniz." diyen bir dine inanan insanlarız. ama bazıları inatla park yıkıp yerine beton dökmeye hevesliler. (bkz: bu ne yaman çelişki anne)

demokrasilerde azınlıkların/her türlü düşüncenin bir tabanı vardır ve saygı görmek isterler. ama demokrasiyi istediği gibi eğip büken insanlar oldukça demokrasiyi aradan geçen 80 yılda hala anlamamışız demektir.