1. 1.
  şaron döneminde, israilli askerler arasında başlayan imza kampanyası ve bu kampanyaya destek veren askerlerin yayımladığı açık mektubun başlığıdır.

  ilgili haberi aktaralım:

  elit Sayaret Matkal (SM) komandolarına bağlı 13 yedek asker, Filistin topraklarında görev yapmayı reddetti.
  Asker ve subayların imzasını taşıyan mektup, israil Başbakanlığı'na iletildi.
  13 imzacıdan 9'unun halen SM'de yedek hizmet yaptığı, en üst düzey rütbeli imzacının ise binbaşı olduğu öğrenildi.
  Genelkurmay Başkanı Moşe Yaalon, komandoların imzalarını geri çekmemeleri halinde ordudan ihraç edileceklerini söyledi.

  Başbakan Ariel Şaron'a hitaben yazılan mektupta şöyle deniliyor: "Artık ellerimizi, Filistin topraklarındaki baskıcı rejime ve milyonlarca Filistinlinin en temel insan haklarının reddine uzatmayacağız. Yahudi yerleşimleri için kalkan olmayacağız" deniliyor.

  israil Genelkurmayı'nın elit özel operasyon kuvveti olan SM mensuplarından gelen bu açıklama, kuvvetin israil toplumundaki prestiji nedeniyle büyük önem taşıyor. SM komandoları, israil tarihi boyunca pek çok kanlı operasyona imza attılar. 1972'de, daha sonra başbakanlığa yükselecek olan Ehud Barak liderliğindeki SM komandoları, Filistinli gerillaların kaçırdığı bir Sabena Havayolları uçağına baskın düzenlemişti. 1976'da ise, Uganda'nın Entebbe Havaalanı'na baskın düzenleyerek, Filistinlilerin kaçırdığı bir Fransız uçağını kurtardılar. Bu ve benzer operasyonlar nedeniyle SM komandoları, israil toplumunda "kahraman" olarak görülüyor.

  Nitekim, geçmişte SM mensubu olan siyonist politikacılar, 13 askerin açıklamasına sert tepki gösterdi. Ehud Barak, imzacılardan "kararlarını derhal değiştirmelerini" talep etti. Barak, "Her askerin, yasadışı emirleri reddetme hakkı ve yükümlülüğü vardır. Ama israil ordusunun asla böyle emirler vermeyeceğine inanıyorum" diye konuştu.
  Yine eski bir SM mensubu olan Maliye Bakanı Benjamin Netanyahu da, "Askerlik görevinin siyasi bir araç olarak kullanılmasına son vermemiz gerek" diyerek tepkisini dile getidi.
  Muhalefetteki işçi Partisi'nin önde gelen isimleri de, 13 askeri eleştirdi.

  Filistinlilere saldırmayı reddeden askerlere meclisten tek destek, Meretz partisi milletvekili Roman Bronfman'dan geldi. Bronfman, askerlerin mektubunun "israil'i bu işgalden kurtarmayı amaçlayan cesur bir adım" olduğunu söyledi.
  Sayeret Matkal komandolarının açıklaması, Filistin intifadası'nın başlangıcından bu yana yedek askerlerin üçüncü işgal karşıtı eylemi niteliğinde. Geçen yıl başlarında imzaya açılan "Reddetme Cesareti" başlıklı dilekçeye, bugüne dek 570 yedek asker ve subay imza attı. Eylül ayında ise, 27 israil Hava Kuvvetleri pilotu, Filistin topraklarına saldırı operasyonları düzenlemek istemediklerini ilan etmişlerdi.
  2 -1 ... halit ayarcı