bugün

Ben de sende zerre insanlık göremiyorum denilesi zırva bir söylemdir.
Şu zihniyetinizle bi siktirip gitseniz, yok olsanız keşke amk!
(bkz: din kafa)
tedavisizdir.
Sana yapsalar keşke de görsen acıyı.
Bence bu sikikler insanları kasıtlı olarak islam düşmanı yapmaya çalışıyor.
Hz. isa'nın dediği gibi: ilk taşı günahsız olanınız atsın.

Vahşet görmüyormuşmuş da muşmuş... allah akıl, fikir ve vicdan versin senin gibi insanlara.

Edit: söz hz. isa'nındır. Düzeltme yapılmıştır.
Bu şahsı bulup kendisine uygulamak lazım. Daha sonra yaşıyorsa eğer tekrar fikri sorulabilir.
Kur'an'da recm diye bir uygulama geçmez.
islamin, muslumanin Bir tek dayanagi vardir: kuran i kerim. Kuran i kerim allahin sozudur. Allah'in sozu haricinde soylenen her sey yalandir.

Dinimiz anlaminda Kuran'da gecmeyen her sey yoktur
recm neymiş amk ilk defa duydum.
Kuran zina eden için ölüm olmayan, zina eden kişiyi toplum gözünde küçük düşüren bir ceza verilmesini söylemişken hadis rivayet vb kaynak ise hayır kurandaki gibi değildir taşlayarak öldürmedir diyor.

Bir Müslüman hayır doğru olan kuranda Allahın bildirdiği değil doğru olan insanların anlattığı rivayetlerdir diyen varsa buyursun ona inansın.
Kuranda hiçbir şekilde evli bekar ayrımı yapılmayıp zina eden kişinin cezası söylenmiştir.

Fakat aklıevvel kimseler hayır efendim evli ile bekarın cezası aynı mı olur diyerek tatmin olmayıp kurandaki ceza bekarlar içindir evliler için kuranda yazmasa da hadiste recm var demişlerdir.

Ya akıllım herşeyin doğrusunu Allah bilmiyor mu. Neden tatmin olmuyorsun da evli için daha ağır bir ceza olması gerektiğini düşünerek büyükleniyorsun.

Kuranda evli yada bekar ayrımı olmaksızın zina eden kişiyi toplumda küçük düşürecek şekilde sopa vurulması cezası vardır. Bu hep uygulanıyor olsaydı bugün zina eden kişiler toplumda ucube gibi karşılanıyor olacaktı. Belki de yaşadığı yeri terkedip kendine yeni temiz bir sayfa açmadan hayatına devam edemeyecekti ve bu ceza bence insanın kendini düzeltip yeni bir sayfa açmasına daha müsait bir ceza. insan için olması gerekenin ne olduğunu en iyi onu yaratan bilir. Kendi kıskançlık hislerimizi din diye tatmin etmeye kalkışmak haddi aşmaktır.

Hayır suçun cezası kuranda açık seçik yazmıyor olsa bi düşüneceğim acaba diye. Ya kardeşim Allah açık açık net şekilde emretmiş yapılması gerekeni. Allahı mı dinleyeceğiz yoksa insanların eskiden öyleymiş diye rivayet ettiklerini mi.
görsel
ikisi aynı şey değil. Zina konusunda Allah hükmü vermiş, sen Allah'ın verdiği hükmü bozup yeni hüküm veriyorsun. Allah'ın verdiği hükmü bozma cüretini namaz kılmaya bağlaman seni kurtarmaz.
Kimse hadisleri reddediyor falan değil. Ama kurana, akla, vicdana ve toplumsal hayata aykırı hadis diye anlatılan kuranda olmayan şeyleri din diye kabul etmek Müslümanım diyen birinin kabul edeceği birşey değildir.

Kuranda bir ibadetin nasıl yapılacağının namaz hocası kitabında anlatıldığı gibi anlatılmasını bekleyenler bence kafalarında oluşturdukları kalıplardan kurtulmalılar.

Ha namazı aynen hadislerde anlatıldığı gibi kılarız tabi ki. Zaten namaz peygamberimize peygamberlik vahyedilmeden önce de hz ibrahimin dinine inanan mekkelilerin hali hazırda uyguladıkları bir ibadetti. Hatta tüm dinlerde şeklen namaz vardır.

Hadis evet vardır. Kuran'a uygunsa, vicdana uygunsa kabul edilir ama bir kuran yada bir ayet asla değildirler. Bunu sen bile iç dünyanda biliyorsun.
Şeytan-ı recm.
Tekrar:
Namaz kuran gelmeden önce, peygamberlik vahyedilmeden önce de olan bir ibadetti. Kıyam(huzurda durma), rüku, secde(tüm dünya dinleri biliyor) zaten bilinen uygulanan ibadetlerdi.

Allah kuranda hangi vakitlerde bu ibadetleri yapacağımızı söylemiştir. Bu ibadetleri yaparken kuran ayetleri okumamızı söylemiştir. Bu ibadetlerden önce abdest almamız gerektiğini nereleri yıkamamız meshetmemiz gerektiğini söylemiştir.

Hadislerde bu kuranın tamamına yayılmış bilgiler toplanmıştır ve kurana uygundur. Ben de namaz kılarken Hanifi mezhebine göre kılıyorum.

Ama kuran dışı bir kaynak kurandan ayrıldığı anda ben de bir Müslüman olarak ondan ayrılmak zorundayım çünkü ben Müslümanım.

Hala namazdan bahsediyorsun ama bu başlığın ana teması recm ve kuranda zina edene evli bekar ayrımı yapmadan ne ceza verileceği yazılırken kuranda olmayan bir rivayet hayır öyle değil böyle diyor. Bu mantıksızlığı nasıl görmezsin. Benim dinim halife sözleri değil ben Müslümanım bana gelen şey kurana uygun olmalı.

Not: vicdana uygun derken kuranda karşılığı olmayan hadislerden bahsettim ben. Hem kuranda olumlu yada olumsuz karşılığı yok hem de din diye hayatıma sokuluyor. E tabi ki akıl ve vicdan süzgecimden geçireceğim.

Örneğin: "komşusu açken tok yatan bizden değildir" hadisi. Kuranda net olarak geçmiyor ama aklıma ve vicdanıma uygun ve bunun peygamberimizin sözü olduğuna inanıyorum. Ama kuranda aksi yazdığını anladığım anda kuranda yazan benim için geçerli olandır.
Abi anlayamadın galiba. Hadisteki namaz kurana uygun. Kuranda anlatıldığı gibi ve bu sebeple buna inanıyorum.

Ama recm kuranda yok, aksine kuranda recm yerine başka bir şey var ve ben bu noktada bir Müslüman olarak tabi ki kurana inanıyorum. Haşa Allah bir suç için bekara aynı evliye aynı ceza mı vermiş olur mu öyle şey falan deme çılgınlığına kapılmıyorum

Ölçü kuran. Kuran'a uygunsa evet sıkıntı yok. Kuranla çelişiyorsa kurandaki geçerli, kuranda olumlu yada olumsuz değinilmeyen bir konu ise akıl ve vicdan süzgecinden geçiyorsa doğru olabilir.
Secde edin var,
Rüku edin var,
Kıyamda durun var,
Oturarak dua edin var,
Hangi vakitlerde namaz kılacağın var,
Bir yöne dönmen gerektiği ve o yönün kabe olacağı var,
Bunları yaparken Allahın ayetlerini okuyun var

Şimdi sen diyorsun ki hangi sıra ile yapacağız, iki kere secde bir kere rüku yapacağımız, kaç rekat kılacağımız yok.

Aslında gelinen sonuç şu: Ya belki de o sıra ile kılınması şart değil. Bugün namaz farklı farklı yerlerde farklı farklı şekillerde kılınıyor ama ortak olan gene kuranda yazanlar.

Ama hadisler bunu kurana uygun şekilde kolaylık olacak şekilde toplamışsa amennah uyarız. Ama hadiste namaz doğru diye kuranda olan bir kuralı başka kuralla değiştirmek olamaz.

Bazı şeyler net. Adam öldüremezsin, Allah'a ortak koşamazsın, çalamazsın, tecavüz edemezsin. Net ve açık. Aynen zina edene verilecek ceza gibi. Hadis Allah'a bazen ortak koşabilirsin derse o hadistir doğrudur diyemeyeceğimize göre...
O halde tarihi/mistik bir sözü hatırlayalım "ilk taşı günahsız olan atsın" ....