1. 1.
  el ve ayaklardaki kan akımının, özellikle soğukla temastan sonra azalması hastalığıdır.
  3 ... yahudi yerlesimci
 2. 2.
  soğuk ve heyecan sonucu ortaya çıkar. ellerde, el parmaklarında önce solukluk ve sonra morarma ve kızarıklıkla seyreden renk değişiklikleri ile kendini gösterir.tutulan parmakların başlangıçta solması, renksizleşerek sarımtrak hal alması raynaud fenomeni için olmazsa olmaz ön koşuldur.
  2 ... xiphoideus
 3. 3.
  (bkz: reynaud hastalığı)

  Parmaklarda önce solukluk; sonrasında kizariklik ve morarma ile karakterizedir.
  ilk evrede hafif uyuşma ve ağrı, son fazda ise yanma yanma ve zonklama şeklinde ağrıları olur. *

  Eger bu durum herhangi baska bir hastalik ya da sendrom ile iliskili degilse Reynaud Hastaligi adini alir. eğer başka bir hastalık nedeniyle oluyorsa buna reynaud fenomeni denir.
  1 ... cilekrazzi
 4. 4.
  sistemik skleroz hastalığının en sık ve en erken görülen bulgusudur. olay mini minnacık arteriyollerin epizodik vazokonstrüksiyonuna bağlıdır. soğuk en önemli başlatıcı faktördür. parmaklardaki renk değişikliğinine bağlı olarak klasik 3 fazı vardır.
  1- soğukluk ve beyazlaşma
  2- siyanoz
  3- eritem
  2 ... drygt
 5. 5.
  kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görünen bir kılcal damar problemidir. ellerde ve ayaklarda aşırı soğukluk olarak kendini belli eder. genellikle 30 lu yaşlara doğru semptomlarda azalmalar görülmektedir.
  1 ... olum bi dur
 6. 6.
  internetten yaptığım araştırmalar sonucu (bkz: evet internet söyledi) şahsımda var olduğunu düşündüğüm hastalık.
  ... yildirim ekipler amiri kemal
 7. 7.
  Tedavisi ca kanal blokoru olan nifedipindir.
  ... whativedone
 8. 8.
  Çeşitli çalışmalarda, balık yağı, yüksek doz (12 g) Raynaud sendromu ile parmak ve insanların ayak parmaklarında soğuk hassasiyeti azalttığını göstermektedir. Bu yüksek dozlar doktor gözetiminde alınmalıdır. *
  ... infandous